در حالی که پیشتر، غالب مقالات نشریات علمی یا برگردانی از زبان روسی به انگلیسی بوده‌اند و یا از آغاز به زبان انگلیسی نوشته شده‌­اند، این روزها زبان روسی در مسیر خروج از منابع علمی قرار دارد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از گازتا رو، بر پایه مصوبه سازمان ملل در سال ۲۰۱۱، روز تولد الکساندر پوشکین شاعر نامدار روس به عنوان «روز زبان روسی» جشن گرفته می‌شود. سایت مرجع معتبر دنیا در حوزه زبان­ ها «Ethnologue: Languages of the World»، به تازگی و به همین مناسبت مطلبی بیرون داده است.

در این نوشتار اشاره شده که زبان روسی با ۱۷۷ میلیون سخنور در جهان، جایگاه هشتم را در میان زبان­ ها دارد. زبان چینی با ۱.۳ میلیارد سخنور، اسپانیایی با ۴۲۷ میلیون، انگلیسی با ۳۳۹ میلیون، عربی با ۲۶۷ میلیون، هندی با ۲۶۰ میلیون، پرتغالی با ۲۰۲ میلیون و بنگالی با ۱۸۹ میلیون سخنور، جایگاه اول تا هفتم را دارند.

بنا بر این نوشته، زبان روسی می‌رود که از منابع علمی خارج شود. در سال ۱۹۷۰ نزدیک به ۸۰ درصد آثار پژوهشی روسیه به زبان روسی چاپ می­‌شدند ولی تا سال ۲۰۱۰ با ۵ درصد افول روبرو شد.

اکنون شمار مجلات علمی مورد تایید روسیه در پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس، ۲۴۶ جلد است و بیشتر مقالات این مجلات یا ترجمه از روسی به انگلیسی بوده و یا به زبان انگلیسی نوشته شده‌­اند. برای سنجش می­‌توان گفت که در فهرست اسکوپوس، شمار مجلات معتبر آمریکا و بریتانیا ۱۰ هزار و ۸۰۵ جلد است.

با توجه به جایگاه زبان انگلیسی در مجلات دیگر کشورها، آشکار است که زبان روسی هیچ‌گاه نمی‌­تواند جایگاه نخست را به دست آورد. با این همه، پژوهش‌ها نشان می­‌دهند که مواضع زبان روسی در اینترنت بسیار قوی­ است.

در ماه می‌۲۰۱۶ شرکتW۳Techsبا انجام یک بررسی به این نتیجه دست یافت که ۶.۴ درصصد سایت‌­های اینترنتی به زبان روسی هستند. شاید در نگاه نخست این عدد چندان بزرگ به نظر نیاید، ولی اهمیت آن انکارناپذیر است. ۵۳.۵ درصد سایت­ های اینترنتی انگلیسی زبان هستند، از این رو زبان انگلیسی در منابع اینترنتی جایگاه نخست را دارد. جایگاه سوم هم از آنِ زبان آلمانی(۵/۵درصد سایت­ ها) است.