حسین علیزاده گفت: ارتباط بین رادیو، تلویزیون و وزارت ارشاد با دانشگاه وجود ندارد و همین موضوع سبب می شود که صدای موسیقی دانشگاهی به گوش جامعه نرسد.

به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری موج، مراسم پایانی دوازدهمین جشنواره موسیقی جوان یکشنبه شب 18 شهریورماه با حضور سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و معاون هنری و مدیران و هنرمندان موسیقی در تالار وحدت برگزار شد.

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم در سخنانی موسیقی را حوزه پایدار و تفکیک ناپذیر هویت ایرانی دانست و گفت: سرزمین ایران از ابتدای پیدایش بدون موسیقی زندگی نکرده است و فراز و فرودهای تاریخی سبب جدایی مردم ایران از موسیقی نشده است، البته نواها تغییر کرده اند اما موسیقی ماندگار و جزء پایدار زندگی و هویت ایرانی شده است و این موضوع نشان دهنده اهمیت موسیقی در ایران است.

وی در پایان برای هنرمندان جوان و پیشکسوت آرزوی توفیق کرد و افزود: حمیت موسیقی ایرانی با حمیت ایرانی پیوند خورده است و به همین دلیل است که نقش موسیقی در انقلاب اسلامی و در جریان هشت سال دفاع مقدس را برای حفظ روحیه و عزت شنیده ایم و به یاد داریم.

حسین علیزاده، نماینده هیات داوران دوازدهمین جشنواره موسیقی جوان نیز در بخشی از مراسم با تاکید بر استفاده از حضور و انرژی جوانان در کشور گفت: باید در فرهنگ ضدجوان خودمان تجدیدنظر کنیم چراکه به نظر من جوانان نیروهای اصلی کشورمان هستند و حضور آنها سبب می شود در جهان تمام قد بایستیم. بر این باورم که جوانان ایران هم خوب می بینند، هم خوب می نوازند و هم خوب فکر می کنند.

وی در ادامه به سیاست های موازی در موسیقی اشاره کرد و افزود: سیاست های موازی سبب شده وقتی موسیقی علمی از دانشگاه بیرون می آید، دیگر گوش شنوایی نداشته باشد زیرا ارتباط بین رادیو، تلویزیون و وزارت ارشاد با دانشگاه وجود ندارد و همین موضوع سبب می شود که صدای موسیقی دانشگاهی به گوش جامعه نرسد.

بر این اساس، در این مراسم برگزیدگان بخش موسیقی کلاسیک و موسیقی ایرانی در سه گروه سنی الف، ب و ج معرفی شدند که به شرح زیر است:

موسیقی کلاسیک

 بخش تکنوازی ویولن

گروه سنی الف:

رتبه اول: محمدرضا بهرامی  از تهران

رتبه دوم: نگین ریاحی کیا  از تهران

رتبه سوم: به طور مشترک به رُز سان احمدی و علیرضا آذربو از تهران اعطا شد.

گروه سنی ب:

رتبه اول: کیارش آرین از تهران

رتبه دوم: سارا نادری از اصفهان

رتبه سوم: محمدرضا نامجو  از تهران

گروه سنی ج:

رتبه اول: بهزاد جعفریان  از اصفهان

رتبه دوم: فرشاد شیرانی از تهران

رتبه سوم: صدف حقی  از تهران

بخش تکنوازی ویولنسل:

گروه سنی الف:

رتبه اول: به طور مشترک به پریا مولایی و نیلوفر میرزا نبی خانی از تهران اعطا شد.

رتبه دوم: فاطمه زهرا شاکری فاخر از تهران

رتبه سوم: ثنا شهمیری  از تهران

گروه سنی ب:

رتبه اول: میر نوید حمیدی از تبریز

رتبه دوم: عبدالحسین زارعی از شیراز

رتبه سوم: هستی شاپوری از تهران

گروه سنی ج:

این بخش رتبه اول و دوم نداشت.

رتبه سوم: به طور مشترک به پروشات زندآیین و محمدحسین غریبی از تهران اعطا شد.

بخش تکنوازی گیتار:

گروه سنی الف:

رتبه اول: مبینا یوسفی از گرگان

رتبه دوم: سپهر فرندی از زنجان

رتبه سوم: به طور مشترک به ملیکا بلند همتی از فیروزکوه و پری ناز حیدری نژاد از تهران تعلق گرفت.

گروه سنی ب:

رتبه اول نداشت.

رتبه دوم: محمود محب زاده از کرج

رتبه سوم: المیرا شکری  از فیروزکوه

بخش تکنوازی پیانو:

گروه سنی الف:

رتبه اول: به طور مشترک به آوین سلطانی دانا از کرج و محیا محمدی از تهران اعطا شد.

رتبه دوم: صدرا مهشیدفر از تبریز

رتبه سوم: امیرماهِد میر اشرفی از تهران

گروه سنی ب:

رتبه اول: نیما شناوری از پردیس

رتبه دوم: محمدجواد بهرامی از تهران

رتبه سوم: نداشت.

گروه سنی ج:

رتبه اول: کسری فریدی از تهران

رتبه دوم: نداشت

رتبه سوم: پگاه کشاورز از تهران

بخش تکنوازی کلارینت:

گروه سنی الف:

رتبه اول: نداشت.

رتبه دوم: رها رضایی از تهران

رتبه سوم: به طور مشترک به علی رضایت از اصفهان و نیکی بَنی مَهد رانکوهی از تهران تعلق گرفت.

بخش تکنوازی ابوا:

گروه سنی الف:

رتبه اول و سوم: نداشت.

رتبه دوم: پارمیدا سلطانی از تهران

بخش تکنوازی هورن:

گروه سنی الف:

رتبه اول و دوم: نداشت.

رتبه سوم: به طور مشترک به بهار اکبری و ریحانه رفیعی از تهران اعطا شد.

 

موسیقی دستگاهی ایران

 بخش تکنوازی کمانچه:

گروه سنی الف:

رتبه اول: فرزانه مهدی زاده از قهدریجان

رتبه دوم : پوریا پورپرویز از خرم آباد

رتبه سوم: محمدرضا محمدی از قائم شهر

گروه سنی ب:

رتبه اول:  فردین میرزا حسینی از کرج

رتبه دوم: مشکات نصیری از زنجان

رتبه سوم: امیر  محمدرضایی از اصفهان

گروه سنی ج:

رتبه اول: پیام سرپرست یکتا از تهران

رتبه دوم: سیاوش طاهریان از کرج

رتبه سوم: یونس غلام زاده از تهران

 بخش تکنوازی سنتور:

گروه سنی الف 1:

رتبه اول: آریا عباسی از کرمانشاه

رتبه دوم: کارن احمدی از سنندج

رتبه سوم: دانیال عقلمندی از تهران

گروه سنی الف 2:

رتبه اول: محمدرضا رحمانیان از سمنان

رتبه دوم : سروش حاجی طالب از تهران

رتبه سوم: به طور مشترک به مهرداد طهماسبی از کرج و فردین محمدی نژاد از کامیاران تعلق گرفت.

گروه سنی ب:

رتبه اول: شهریار قیدارپور از تهران

رتبه دوم: فرهنگ بقایری از تهران

رتبه سوم: مرتضی تقوی از اسلامشهر

گروه سنی ج:

رتبه اول: محسن میرزایی از کرج

رتبه دوم: نداشت.

رتبه سوم: بابک مشیری از تهران

بخش تکنوازی قانون:

گروه سنی الف ۱:

رتبه اول و سوم: نداشت.

رتبه دوم: گندم عربی نژاد از تهران

گروه سنی الف 2:

رتبه اول: به طور مشترک به پریا فرهادی از اصفهان و مهتا رِژدام از تهران اعطا شد.

رتبه دوم : سارا مجیدی نژاد از تهران

رتبه سوم: به طور مشترک به فاطمه بهرامی و محیا سادات حسینی نژاد از تهران تعلق گرفت.

گروه سنی ب:

رتبه اول: نداشت.

رتبه دوم: نگار غفاری از تهران

رتبه سوم: ارشیا آغنده از تهران

بخش آواز موسیقی دستگاهی:

گروه سنی الف:

رتبه اول: پارسا خائف از اردبیل

رتبه دوم: امیرحسین خانلُقی از نیشابور

رتبه سوم: علی سبحانی از کرج

گروه سنی ب:

رتبه اول و سوم: نداشت.

 رتبه دوم: به طور مشترک به امیرحسین فلاح از آمل و محمد مجتبی حسام محمودی نژاد از قم تعلق گرفت.

گروه سنی ج:

رتبه اول: عماد توکلی از الیگودرز

رتبه دوم: به طور مشترک به احسان تحویلداری و حامد رنجبر از اصفهان اعطا شد.

رتبه سوم: به طور مشترک به پوریا عابدینی از ابهر و محمد کوزه گر از رامسر تعلق گرفت.

بخش تکنوازی تنبک:

گروه سنی الف (۱):

رتبه اول: به طور مشترک به ایلیا فرج زاده از پردیس و شهزاد پیوسته از شهرضا اعطا شد.

رتبه دوم: منصور صادق نژاد نائینی از اصفهان

رتبه سوم: محمدجواد شریف از شهرضا

گروه سنی الف (۲):

رتبه اول: شیوا سادات واحدی از مبارکه

رتبه دوم : مهرداد صمدی مقدم از مشهد

رتبه سوم: آرش مهدیه نجف آبادی از نجف آباد

گروه سنی ب:

رتبه اول: علیرضا زارع از شیراز

رتبه دوم: عرفان بُطلانی از اصفهان

رتبه سوم: شهریار صابونی از بروجرد

گروه سنی ج:

رتبه اول: مهسا نساج پور از سپاهان شهر

رتبه دوم: آرش سروستانی از اهواز

رتبه سوم: جواد علیرضایی از دیزیچه

بخش تکنوازی نی:

گروه سنی الف:

رتبه اول: به طور مشترک به حسین بَلالی از بهارستان و سینا صائبی راد از مشهد اعطا شد.

رتبه دوم: به طور مشترک به مریم توکلی از دُرچه و علیرضا محمدی از قم تعلق گرفت.

رتبه سوم: بابک قلی زاده از مرودشت و فرنوش اصلانی از تهران به طور مشترک دریافت کردند.

گروه سنی ب:

رتبه اول: کیارش بکتاشیان از تهران

رتبه دوم: حامد انصاری از قزوین

رتبه سوم: آرمان خوشبویی از اصفهان

گروه سنی ج:

رتبه اول و سوم: نداشت

رتبه دوم: محمدرضا ربیعی از محمدیه

بخش تکنوازی عود:

گروه سنی الف:

رتبه اول: سید محمدعلی سبزواری از تهران

رتبه دوم: به طور مشترک به آوین احمدی و آیدا احمدی پارسا از تهران تعلق گرفت.

رتبه سوم: نگین لشکری از تهران

گروه سنی ب:

رتبه اول: حجت فرجیان از تهران

رتبه دوم: نداشت

رتبه سوم: به طور مشترک به بهادر قدیمی از کرج و علی امیریان فرد از اصفهان اعطا شد.

بخش تکنوازی تار:

گروه سنی الف (۱):

رتبه اول: به طور مشترک به بارمان رسولی نژاد از شهریار و اشکان نایبی از میانه اعطا شد.

رتبه دوم: امیرحسین مهرایی از کرج

رتبه سوم: ارشیا مسلمی عقیلی از کرج

گروه سنی الف (۲):

رتبه اول: به طور مشترک به آرشام عباس پور از اهواز و پویا عباسی از کرمانشاه تعلق گرفت.

رتبه دوم : فرداد سعیدی از سنندج

رتبه سوم: سامان انی از تهران

گروه سنی ب:

رتبه اول: پارسا جعفری از آمل

رتبه دوم: مازیار یکتایار از تهران

رتبه سوم: آرین طوفانی از مشهد

گروه سنی ج:

رتبه اول: به طور مشترک به پدرام دانشفر از تهران و امیرعلی لطفی از خمینی شهر تعلق گرفت.

رتبه دوم: مسعود غلامی از تهران

رتبه سوم: محمدرضا عزیزی از خرم دره

بخش تکنوازی سه تار:

هیات داوران بخش تکنوازی سه تار، ضمن تقدیر از محراب قلعه جوقی از میانه، برگزیدگان این بخش را به این شرح اعلام کردند:

گروه سنی الف (۱):

رتبه اول: ایلیا بازیاری از بوشهر

رتبه دوم: به طور مشترک به محمدحسین سجادی از اراک و علی چراغی از مرودشت اعطا شد.

رتبه سوم: نداشت.

گروه سنی الف(۲):

رتبه اول: نداشت.

رتبه دوم به طور مشترک به حافظ کریمی از دالاهو و یونس ذوالفقاری از تهران تعلق گرفت.

رتبه سوم به طور مشترک امید جوراب بافان از قزوین و ریحانه کدخدایی از تهران اعطا شد.

گروه سنی ب:

رتبه اول نداشت.

رتبه دوم به طور مشترک به محمدجواد احمدزاده از تهران و کیمیا ذاکریان از کرج اعطا شد.

رتبه سوم به طور مشترک به مهرداد گل محمدی از کرج و محمدرضا علوی از هریس تعلق گرفت.

گروه سنی ج:

رتبه اول نداشت.

رتبه دوم: رضا ابراهیمی از تهران

رتبه سوم به طور مشترک به حمیدرضا عبادی از انزلی و رضا اسدی از تهران رسید.

بخش حفظ کل ردیف:

رتبه اول: رضا ابراهیمی از تهران

رتبه دوم: مرتضی تقوی از اسلامشهر

رتبه سوم به طور مشترک به حجت فرجیان و کامیاب عشقی نژاد از تهران تعلق گرفت.

بخش ویژه موسیقی دستگاهی:

رتبه اول: آرمان مهدیه نجف آبادی از نجف آباد

رتبه دوم: محسن میرزایی از کرج

رتبه سوم به طور مشترک به علی قنبری از ایلخچی و رضا ابراهیمی از تهران اهدا شد.

در این مراسم، سیدمحمدمجتبی حسینی، معاون هنری و علی ترابی مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداد روحانی، فریدون شهبازیان، علی اکبر صفی پور، حسین بهروزی نیا، و حمیدرضا نوربخش نیز حضور داشتند.