وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: جوهره انقلاب حضور فعالانه زنان در عرصه های مختلف اجتماعی بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، در مراسم نکوداشت ولادت حضرت فاطمه و روز زن که در تالار وحدت برگزار شد، عباس صالحی ضمن تبریک هفته زن گفت: یکی از حوزه های قابل توجهی که زنان در آن موثر هستند حوزه فرهنگ و ادب ایران است. زنان از دیرباز سهم مهمی در هنر ایرانی داشتند و صنایع دستی ما مدیون و وام دار حضور خلاقانه زنان هنرمند است. 

وی افزود: اگر ما از چیزی به نام صنایع دستی و هنرهای سنتی در رشته های مختلف سخن می گویم و ان را به عنوان بخشی از هویت ایرانی می شناسیم، قرن های متوالی زنانی بودند که پای این هنرها نشستند و به آسمان زیبایی ها بردند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در بخش حوزه فرهنگ و ادب زنان سابقه طولانی داشتند به ویژه در دهه های معاصر در فرهنگ و ادب ایران این حضور متمایز است. در این رابطه آمارهای ما بر مبنای کتاب های چاپ شده روشن تر است و لذا مشهود است در چند دهه، حضور زنان در این بخش تصادعی بوده است. 

 صالحی با اشاره کتاب های چاپ شده در بخش داستان نویسی در یک قرن گذشته گفت: در حوزه داستان از 1310 تا 1339 مجموعه داستان نویسان مرد ایران، 270 نفر بودند و داستان زن 25 تن.  در سال 1363 تنها در یک سال 241 مرد و 28 زن داستان نویس کتاب منتشر کردند. اما دو دهه بعد یعنی در سال 1393 تعداد داستان نویس مرد 1738 و زن 1648 بودند. یعنی فاصله ده برابری به تعادل تقریبی رسید.

وی در خصوص حضور زنان در فضای شعر اظهار داشت: درفضای شعر هم در 1363تعداد 353 مرد و 12 زن کتاب شعر چاپ کردند. در سال 1393 تعداد  2859مردان و  1312 زن کتاب منتشر کردند. یعنی از فاصله 30 برابری در سال 63 به دو برابر در سال جاری رسیدیم.

عباسی افزود: حوزه بازار فرهنگ و ادب هم شاهد حضور بالای زنان است. دوره معاصر تنوعی برای حضور ایجاد کرده اما هنرهای سنتی ما مهر زنان خورده است. هرچند ممکن است این مهرها ناخوانا باشد.

از مجموع 7 هزار کارکنان وزارت فرهنگ 2 هزار نفرشان زن هستند که تعلق ویژه ای به این حوزه دارند. جوهره انقلاب این بود که زنان در حوزه اجتماعی فعالانه عمل کنند و ما امیدواریم در دولت تدبیر و امید این مسیر را پیگیری کنیم.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج