کتاب دل مشغولی‌های بهار درباره زندگی ملک‌الشعرای بهار به همراه گزیده‌ای از مقالات وی به زودی توسط انتشارات جهان کتاب وارد بازار نشر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی انتشارات جهان کتاب، کتاب دل مشغولی‌های بهار نوشته ناصرالدین پروین، درباره زندگی ملک‌الشعرای بهار به همراه گزیده‌ای از مقاله‌های سیاسی - اجتماعی وی به زودی توسط انتشارات جهان کتاب وارد بازار نشر می شود.

مقاله‌های سیاسی و اجتماعی بهار از نظر حجم بزرگترین بخش از میراث قلمی اوست. این مقاله‌ها، علاوه بر روشن ساختن گوشه‌هایی از تاریخ معاصر ایران، سیر اندیشه سیاسی و تحول نثر و حتی نظم ملک‌الشعرا را می شناساند.

این کتاب مجموعه‌ای از بررسی‌های ناصرالدین پروین درباره شاعر، مبارز سیاسی و روزنامه‌نگار تاریخ ایران، محمدتقی بهار (ملک‌الشعرای بهار) است که در حجم ۴۴۶ صفحه گردآمده است.

زندگی اجتماعی و فرهنگی، و دوره کمتر شناخته شده اما طولانی و پرتلاطم روزنامه‌نگاری ملک‌الشعرا مورد بحث قرار گرفته است. «ملک‌الشعرای بهار آغاز «نویسندگی در جراید ملّی» خود را پس از گشایش تهران به دست مشروطه‌خواهان در ‌۲۴ تیر ۱۲۸۸ نوشته است. حال‌آن‌که ۵ ماه پیش از آن، یعنی از ۲۸ اسفند ۱۲۸۷‌ که هنوز استبداد صغیر در تهران حاکم بود، در انتشار روزنامه نیمه‌علنی خراسان انباز شد و همین تاریخ را باید آغاز روزنامه‌نگاری او دانست.

در این کتاب ۵۲ مقاله از آثار بهار گردآوری و چاپ شده است. نویسنده همچنین در مقاله‌ای تاریخ دقیق اجرای ترانه «مرغ سحر»، اثر جاودانه بهار، و انگیزه راستین سرودن آن را مطرح کرده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج