مراسم تشییع پیکر محمد پورستار با حضور جمعی از هنرمندان و سینماگران امروز دوشنبه ۲۹ آبان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج، مراسم تشییع پیکر محمد پورستار با حضور جمعی از هنرمندان و سینماگران از جمله علی دهکردی رئیس انجمن بازیگران، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، جمال شورجه، احمد میرعلایی، پرویز پورحسینی، مهدی توکلی زاده مدیر روابط عمومی معاونت سیما، کاظم بلوچی و رضا ناجی امروز دوشنبه ۲۹ آبان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم کامران ملکی عضو هیئت مدیره خانه سینما درباره محمد پورستار بیان کرد: ما یکی از بزرگان خود را از دست دادیم، او از هنرمندانی بود که تجسم عینی اخلاق بود و تجسم بزرگان دینی ما را روی پرده سینما و تلویزیون عینیت بخشید؛ بنابراین از دست دادن او برای همه ما دردناک است.

علی دهکردی در ادامه بیان کرد: خداوند این موهبت را بر ما بخشید که توسط هنر که تاج سر آفرینش است، پورستار زنده جاوید باشد. پورستار مَردی شریف و بزرگوار بود که هیچ‌کدام از ما در سال‌های حضور هنری خود و حتی قبل‌تر از اینکه من وارد سینما شوم، خاطره‌ای همراه با اخم و ناراحتی از او به خاطر نداریم.

این بازیگر با اشاره به همکاری خود با پورستار در یک پروژه یادآور شد: در سال‌های ۷۱ یا ۷۲ من با پورستار همبازی بودم و شیفته متانت و بزرگواری او شدم. خاطرم هست زمانی در تنهایی دیدم که او دو استکان چای، یکی برای خود و یکی برای حافظ می‌ریخت و این‌چنین تنهایی خود را با بزرگانی مثل حافظ سپری می‌کرد.

وی ادامه داد: تا امروز این تصویر از پورستار با چهره‌ای نورانی و معنوی و دمخور بودن با افرادی چون حافظ، از ذهن من خارج نشده است. ما باید در برابر وجوه اخلاقی افرادی مثل او، سر تعظیم فرود بیاوریم.

دهکردی با اشاره به شرایط بیماری پورستار اظهار کرد: من اطلاعی نداشتم اما در جریان قرار گرفتم که پورستار قبل از فوتش چند دوره در معرض بیماری‌های سخت بوده است. با این حال او با عزت و بزرگواری، حتی حاضر نشد مشکل خود را جایی بیان کند و از خانواده خود درخواست کرده بود که دوستان را مطلع نکنند تا برای ملاقات او به زحمت بیفتند.

وی بیان کرد: امیدواریم با رجوع به اخلاق این هنرمند، بازگشت دوباره‌ای به معنویت و اخلاق در حرفه خود داشته باشیم.

در این مراسم همچنین پرویز پورحسینی بازیگر سینمای ایران به همکاری با پورستار اشاره و بیان کرد: من، او را از سال ۴۸ می‌شناسم، پورستار از جوانی به همین شکل بود و هیچ‌گاه آزاری به کسانی نرساند. پورستار انسان شریفی بود و هیچ‌گاه از کسی دلخور نبود.

جمال شورجه کارگردان سینما و تلویزیون با اشاره به درگذشت پورستار و زلزله کرمانشاه اظهار کرد: خداوند می‌خواهد همه ما را امتحان کند و مردم ما به خوبی نشان دادند که مرد روزهای سخت هستند.

وی همچنین درباره پورستار گفت: من جز آرامش، متانت و روحیه شفاف او، چیزی نمی‌توانم بگویم. ما در مجموعه «یوسف پیامبر» در خدمت پورستار بودیم و خوشا به سعادتش که در شب رحلت پیامبر (ص) به رحمت خدا رفت.

شورجه عنوان کرد: امیدوارم پورستار مثل تمام نقش‌های الهی که بازی کرده بود، با همان بزرگان محشور شود. همانطور که پرویز پورحسینی هم اشاره داشت او از جوانی زندگی شریف و پاکی داشت و دائم نقش‌های اولیاء را بازی کرد.

این کارگردان سینما و تلویزیون یادآور شد: پورستار به خاطر روحیه‌ای که داشت، با حافظ و مولانا محشور بود و من خاطرم هست زمانی که در سریال «یوسف» سلحشور موقع اذان کات می‌داد، او با همان سن و سال خود برای انجام فریضه نماز آماده می‌شد.

احمد میرعلایی دیگر سینماگر حاضر در این مراسم درباره درگذشت پورستار نیز گفت: مرگ یکی از موهبت‌های بزرگی است که خداوند به انسان عطا کرد. پورستار عزیز امروز با توشه بزرگی وداع کرد. ما باید متوجه باشیم که کدام یک از جوایز کوچک و بزرگ سینمایی و کدام یک از حضورهای ملی و بین‌المللی می‌تواند دستگیر ما باشد؛ اگر در آنها معنویتی نباشد.

وی عنوان کرد: چنین مراسمی شاید برای ما ضمنِ تأملاتی که دارد، هدیه و تذکر است و رفتن چنین افرادی برای سینما بسیار تأسف‌بار است.

محسن علی‌اکبری تهیه‌کننده سینما نیز درباره این بازیگر پیشکسوت بیان کرد: تأثیر حضور پورستار در پروژه‌ها بسیار مشهود بود. شاید اگر بازی حسی او و همچنین پرویز پورحسینی در سریال «مریم مقدس» وجود نداشت، شبنم قلی‌خانی به عنوان اولین کار خود نمی‌توانست موفق باشد.

وی همچنین به ویژگی‌های پورستار اشاره کرد و گفت: پورستار همیشه همراه خود کتاب داشت و برای من مثل یک اسوه بود.

همچنین در این مراسم کریم پورستار برادر این هنرمند در جملات کوتاهی بیان کرد: امیدوارم روزی برسد که هیچ هنرمندی نیازمند مسائل مالی نباشد؛ هنرمندانی که ما از آنها درس می‌گیریم و راه حقیقت را با هنر آنها می‌آموزیم.

دختر پورستار نیز در این مراسم با قطعه‌ای ادبی، از نقش‌های پدرش یاد کرد.

در پایان این مراسم، منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما درباره پورستار گفت: صبوری از صفت‌هایی است که از امثال پورستار می‌توان یاد گرفت. ای کاش همه ما در لحظه وداع، دخترانی به لطافت دختر پورستار و برادری به دردمندی برادر وی داشته باشیم.

وی با اشاره به ویژگی پورستار اظهار کرد: قطعاً همه ما یکدیگر را آزار می‌دهیم، بعضی کم‌آزارند و بعضی مثل پورستار نسبت به هر چیزی و هر کسی بی‌آزار عمل کرده‌اند. ما به زبان، سخن و عمل، یکدیگر را آزار می‌دهیم و نیازمند فهم، درک و معرفتی هستیم که ما را به یکدیگر پیوند دهد.

شاهسواری اضافه کرد: گاهی احترام و عزت دیگران هنگام رفتن یک حس قلبی است و فکر می‌کنم آنچه که امروز درباره پورستار گفته شد، حسی قلبی، واقعی و حقیقی است.

مدیرعامل خانه سینما با اشاره به سخنان گفته شده درباره علاقه پورستار به حافظ بیان کرد: ما اینجا همنشینی حافظ و پورستار را فضیلت می‌شماریم، با این حال اگر این فضیلت تبدیل به یک اثر هنری نشود، راه به جایی نمی‌برد.

شاهسواری در پایان عنوان کرد: این وظیفه سنگینی بر دوش ما و همه کسانی است که داعیه فرهنگ دارند.

ملکی در این مراسم اعلام کرد که یک مزار، همجوار مزار داوود رشیدی برای پورستار در نظر گرفته شده است.

همچنین در پایان برای پورستار به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین محمود دعایی نماز خوانده شد تا او را به سوی بهشت‌ زهرا (س) تشییع کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج