نمایشگاه نقاشی خط و طراحی هورخش با نمایش ۳۰ اثر از محسن کرمی تا ۱۵ آبان در گالری مژده برپاست.

به گزارش خبرگزاری موج، نمایشگاه هورخش با استفاده از فضاهای سیاه‌ و سفید و نیز بهره گیری از نور و تاریکی، سرزمینی اسرارآمیز مربوط به ماورای دنیای مادی را به تصویر کشیده است؛ دنیایی که می‌توان گفت از چهره‌نگاری فرا مادی تا افلاک را دربر می‌گیرد.

استفاده از تایپ‌ها و نشانه‌گذاری‌های سمبلیک در دل آثار این نمایشگاه شکل نوینی به چهره‌نگاری‌ها بخشیده است. تنوع سمبل‌ها و استفاده از نشانه‌های نجوم و نیز رویکرد فلسفی از ویژگی‌های برجسته چهارمین نمایشگاه انفرادی محسن کرمی است.

کرمی در این نمایشگاه به زنانی پرداخته که با حس معصومیت، نگاهی روشنگرانه و فرزانه را القا می‌کنند؛ زنانی که شبیه به هیچ‌یک از چهره‌های روزمره نیستند و در دل تایپ‌های اسرارآمیز مربوط به نمادهای نجومی و آثار باستانی بدوی پنهان‌شده‌اند تا دنیایی ماورای مادیات را در قالبی عرفانی و فلسفی تصویر کنند.

«هورخش» نمایشگاهی است که از دل مکاشفات و کشف و شهود هنرمند سر برآورده است؛ دریافت‌هایی که نتیجه برداشت‌های احساسی کرمی از نیایش‌های شهاب‌الدین سهروردی و حکمت خسروانی است.

وی معتقد است که کشف و شهود عامل شکل‌گیری هرکدام از ایده‌های این نمایشگاه است. کرمی اکتسابی بودن دریافت‌ها از آثار سهروردی را نقض کرد و گفت: از آنجایی‌که بنیان شکل‌گیری آثار این نمایشگاه بر اولویت کشف و شهود و دریافت حضوری و نه اکتسابی است، من از واژه «هورخش» استفاده کردم زیرا این مسأله از ویژگی‌های جدانشدنی حکمت و هنر ایرانی است.

وی درباره آثار این نمایشگاه افزود: نیمی از کارها، تجربه‌ای بدون رنگ است که با استفاده از ارزش‌ها و توان‌های سیاه و سفید حروف شکل‌ گرفته است. در آثار این نمایشگاه تلاش کردم تا با توجه به جهان‌بینی اشراقی و شهودی ایرانی که در تاریخ فلسفه روزگار اسلامی هم نشان‌هایش را شاهد هستیم، ابعاد وجودی و هندسه را در کارها استفاده کنم تا در آثار گرایش به کیهان‌شناسی جاویدان خرد و مکتب سنت‌گرایان دیده شود.

نمایشگاه نقاشی خط و طراحی «هورخش»، تا ۱۵ آبان همه روزه به‌ جز شنبه‌ها از ساعت ۱۲ الی ۲۰ در گالری مژده واقع در سعادت‌آباد، علامه شمالی، هجدهم شرقی، پلاک ۲۷ برپاست.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج