مستند بلند ناصر در جشنواره فیلم‌های مستند سینما حقیقت نمایش داده می شود.

به گزارش خبرگزاری موج، مستند بلند ناصر درباره‌ زندگی و آثار جرج ناصر یکی از مهم‌ترین سینماگران لبنان و جهان عرب، در بخش پرتره یازدهمین جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» به نمایش درمی‌آید.

جرج ناصر که در دانشگاه «UCLA» در رشته سینما تحصیل کرد در بازگشت به کشورش کوشید تا پایه‌گذار سینمای ملی شود.

وی از فیلمسازان پیشرو سینمای حرفه‌ای لبنان و در کنار یوسف شاهین مصری از نخستین سینماگران جهان عرب است که در دنیای سینما با ساخت آثاری واقع‌گرا و بومی به شهرت رسید. نخستین فیلم بلند وی «بسوی ناشناخته» محصول سال ۱۹۵۷ و نخستین فیلم تاریخ سینمای لبنان به شمار می‌رود که در دهمین دوره جشنواره فیلم «کن» فرانسه در بخش مسابقه پذیرفته شد.

امسال این فیلم پس از شصت سال بازسازی و نسخه ترمیم شده آن در بخش فیلم‌های کلاسیک کن نمایش داده شد. این فیلم که در تقبیح مهاجرت مردی لبنانی به برزیل و فداکاری همسر او برای حفظ خانواده‌اش است، ناصر را به مهم‌ترین فیلمساز لبنان تبدیل کرد. همان سال مطبوعات دست راستی اروپا، با حمله به ناصر بدلیل همنامی با رییس جمهور فقید مصر «جمال عبدالناصر»، به او و فیلمش در جشنواره کن تاختند.

جرج ناصر علیرغم حمله منتقدان لبنانی که وی را به تقلید از سینمای اروپا و موج نو متهم می‌کردند، با ساخت آثاری چون بیگانه کوچک و سفیدتر به کار خود ادامه داد.

وی در سال ۱۹۷۴ به سوریه رفت و یکی از آخرین فیلم‌هایش به نام «مردی تحت تعقیب» را در این کشور ساخت.

ناصر طی این سال‌ها کوشید تا سینمای لبنان را که همواره زیر سایه سینمای مصر قرار داشت، به جهان بشناساند. در این مستند بلند که محصول سال ۲۰۱۷ میلادی و ساخته آنتوان واکد و بدیع مسعد است، گفتگوهای فیلمساز با شبکه‌های تلویزیونی لبنان پیرامون سینما و آثارش و نیز بخش‌هایی از فیلم‌های متعدد او استفاده شده است.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج