یک عضو شورای شهر تهران گفت: عاشورا پارادایم، گفتمان و الگویی برای همه زمان‌ها و جوامع است که قابلیت استفاده و کاربردی برای همه زمان‌ها دارد.

به گزارش خبرگزاری موج، سیدحسن رسولی با حضور در جمع عزاداران حسینی در هیئت شهدای کاشمر، با یادآوری این‌که شهادت امام حسین (ع) در سال ۶۱ هجری قمری رخ داد و ۱۳۷۷ سال از این رویداد خون‌بار می‌گذرد، ادامه داد: با وجود این‌که طی این ۱۴ قرن، جنبش‌ها، خیزش‌ها و انقلاب‌های گوناگونی در جهان اسلام و دنیای تشیع رخ داده، اما هیچ‌کدام از این رویدادهای مهم به اندازه انقلاب عاشورای حسینی اثربخش و ماندگار نبوده است.

این عضو شورای شهر تهران، عاشورا را جریانی دانست که تمام معارف اخلاق اسلامی سبک و سیاق ثمربخش مبارزه آزادی‌خواهانه و ستم‌ستیزانه در آن بروز و ظهور عینی یافته است.

رسولی درباره ماهیت نهضت امام حسین (ع) اظهار کرد: دو برداشت تاریخی، جامعه‌شناختی و سطحی و همچنین برداشت ماهوی در این‌باره وجود دارد.

او با اعلام این‌که برخی افراد ماهیت قیام امام حسین (ع) را معطوف به دهه هفتم هجری قمری و شرایط حاکم بر آن زمان و اصالت و هویت این قیام را جدال بین حق و باطل می‌دانند، گفت: این افراد علل و انگیزه اصلی قیام امام معصوم را ناشی از نزاع، درگیری، رقابت و ستیزه‌های طایفه‌ای بین امویان و علویان می‌دانند.

این عضو شورای شهر تهران بیان کرد: این افراد در برداشت خود معتقدند تشییع برای ماندگاری در عرصه تاریخی به‌صورت اغراق‌آمیز به این نزاع پرداخته و می‌پردازد و در مقام رد اصالت قیام عاشورای حسینی استدلال می‌کند که از جنس چنین نزاع‌هایی در طوایف و دسته‌بندی‌های دنیای اسلام فراوان بوده است.

وی با اعلام این‌که بدون شک، اگر برداشت سطحی اول صحیح بود، این آیین و مناسک پس از حدود ۱۳۷۷ سال، زنده و ماندگار نمی‌ماند، گفت: اگر چنین بود، امروزه سراسر دنیای اسلام، بویژه دنیای تشییع، یکپارچه عزادار نمی‌ماند.

رسولی با اشاره به این‌که قیام امام حسین (ع) نه دعوای از سر قدرت، بلکه دعوا، نزاع و ستیز، مبارزه انقلابی بین حق و باطل بود، اظهار کرد: امام حسین (ع) برای پیمودن راهی که در پیش داشت، نظریه و ایدئولوژی اسلام ناب محمدی را دنبال می‌کند.

وی با بیان این‌که امام حسین (ع) از طریق قیام علیه حاکمیت جور و ظلم که درصدد تبدیل خلافت اسلامی به سلطنت فاسد بود، برای زدودن پیرایه‌های سلطنت گونه از دین مبین اسلام قیام کرد، گفت: رهبری این قیام برعهده امام حسین (ع) بود که مظهر تمام صفات و اسماء الهی و پرورش‌یافته دامن رسول‌الله و فرزند مولا علی (ع) بود.

این عضو شورای شهر تهران با اعلام این‌که در دهه اول محرم باید متناسب با مسائل جدید و با ادبیات نوین رمز و راز این قیام الهی برای نسل جوان شکافته شده و آموخته‌هایی را از این قیام الهی داشته باشیم، به هدف اصلی امام حسین (ع) از ناتمام ماندن حج و خروج از مکه و مدینه و حرکت به سمت کوفه و نهایت ماندن در کربلا اشاره کرد و افزود: در این زمینه، کسانی که برداشت سطحی اول را باور دارند، استدلال‌های بی‌اساسی را مطرح کرده‌اند.

وی با بیان این‌که در این زمینه، خود امام حسین (ع) می‌فرماید، برای انجام اصلاح در امور امت جدم به پا خاسته‌ام، بیان کرد: به رغم این‌که عده‌ای که امام حسین (ع) را به خروج از دین مبین اسلام متهم می‌کنند، اما ایشان در اولین فراز خطبه خود نیت خویش را اصلاح امور جامعه مسلمین بیان می‌کند که می‌فرمایند، می‌خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم و به روش جدم و پدرم رفتار کنم.

رسولی با اشاره به این‌که امام حسین (ع) قیام کرد، چون یزید که مظهر استبداد، فساد و تباهی بود، به غلط در جایگاه مسلمین نشسته بود، اظهار کرد: امام حسین (ع) برای احیای عدالت، آزادی، محو باطل و تبعیض، استبداد و خودکامگی قیام کرد.

وی ادامه داد: همه ما باید «کُلُّ یَومٍ عاشورا و کُلُّ أرضٍ کَربَلا» را باور داشته و قبول کنیم که عاشورا و کربلا مختص زمان و مکان خاصی نیست، بلکه پارادایم، گفتمان و الگویی برای همه زمان‌ها و جوامع بوده که قابلیت استفاده و کاربردی برای همه زمان‌ها دارد.

رسولی بیان کرد: اگر امروز مشاهده می‌کنیم که همه مردم ایران از اقوام مختلف در نقاط جغرافیایی مختلف در آئین و مناسک احیای این قیام الهی حرکت می‌کنند، معنا و مفهوم آن است که امروز نیز به فرهنگ عاشورا و به الگو و روش و سبک امام حسین نیازمندیم.

این عضو شورای شهر تهران افزود: امیدواریم شیعیان آن حضرت نه فقط در آئین و مناسک، بلکه در باورها و رفتارها آن‌گونه که ماهیت این قیام الهی بوده، رفتار کرده تا ادعای ما که پیرو امام حسین(ع) هستیم و شیعه امام علی (ع) در عمل قابل اثبات داشته باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج