سرپرست معاونت میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان گفت: فاز اول قدیمی ترین گنبد تاریخی گیلان با موفقیت به پایان رسید.

 به گزارش خبرگزاری موج، ولی جهانی اظهار کرد: گنبد پیر محله در جنوب شرقی رودسر که نام آن در کتاب ارزشمند آستارا تا استاراباد به عنوان یکی از عجایب هفتگانه گیلان معرفی شده، مربوط به دوره ایلخانی بوده و به صورت هشت ضلعی با سطح گچ اندود است.

وی با بیان اینکه این بنا فاقد عناصر تزئینی است، آن را نمونه یک معماری اصیل و سنتی گیلان خواند و افزود:طاق نماهایی در بیرون بنا در کادرهایی چهار گوش و مستطیل جای گرفته و در قسمت فوقانی دیوارها قرنیزهایی متمایل به خارج وجود دارد.

جهانی، شروع مرمت های اضطراری این گنبد را از سه ماه قبل توسط دفتر فنی معاونت میراث فرهنگی خواند و بیان کرد: مرمت اضطراری این گنبد 100 درصد پیشرفت فیزیکی دارد اما ساخت مدرسه در جوار این گنبد یکی از مشکلات اساسی در مسیر دسترسی به این گنبد است که بنظر می رسد حدود بیست سال قبل بدون در نظر گرفتن هویت فرهنگی در جوار گنبد پیرمحله احداث شده است.

سرپرست معاونت میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گیلان اضافه کرد:در تلاشیم تا با همکاری فرمانداری و دهیاری روستا در سالجاری نسبت به ساماندهی این اثر تاریخی اقدام کنیم و با این فعالیت در مسیر صیانت از ابنیه تاریخی گام برداریم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج