تصمیم جدید انجمن مجموعه‌داران ایران برای اطلاع‌رسانی صحیح به اعضای خود برای آثاری که در حراجی‌ها به نمایش گذاشته می‌شوند، قیمت‌گذاری مناسبی را ترتیب می دهد.

به گزارش خبرگزاری موج، منوچهر لطفی رئیس انجمن مجموعه‌داران ایران درباره جدیدترین تصمیمات اعضای هیات مدیره این انجمن گفت: تصمیم جدید انجمن مجموعه‌داران ایران این است که برای اطلاع‌رسانی صحیح به اعضای خود برای آثاری که در حراجی‌ها به نمایش گذاشته می‌شوند، قیمت‌گذاری مناسبی را ترتیب دهد. البته این امر به معنای دخالت انجمن در امور مرتبط با حراجی‌ها نیست، زیرا انجمن مجموعه‌داران ایران یک انجمن فرهنگی است و حراجی‌ها صرفا بر روی مبحث اقتصادی تمرکز کرده‌اند.

وی افزود: حراجی‌ها به ترویج فرهنگ نگهداری مناسب از آثار هنری کمک می‌کنند. ما در گذشته شاهد ارائه آثار با قیمت‌های کذایی و نجومی در حراجی‌ها بودیم و این امر موجب اعتراض مجموعه‌داران شده بود. اکنون طبق تصمیم‌گیری‌‌های به عمل آمده،‌ علاوه بر حمایت از مجموعه‌دارانی که علاقمند به شرکت در حراجی‌ها هستند، به هنرمندان نیز کمک می‌کنیم تا آثارشان را با قیمت مناسب و منطقی در حراجی‌ها به فروش برسانند.

رئیس انجمن مجموعه‌داران ایران اظهار کرد: امیدواریم که با این کار بتوانیم گام مثبتی در جهت حمایت از مجموعه‌داران و هنرمندان برداریم، البته باید بگوییم که انجمن مجموعه‌داران ایران نمی‌تواند در خصوص تایید یا رد اصالت آثار هنری نظری بدهد، زیرا ارائه چنین نظری نیازمند انجام کارشناسی‌های دقیق است که تا به امروز انجام نشده است.

لطفی تصریح کرد: بنابراین ما نمی‌توانیم با اظهارنظر در خصوص اصالت آثار هنری ارائه شده در حراجی‌ها، لطمه‌ای به ارزش این آثار وارد کنیم.

خاطرنشان می‌شود؛ حراجی‌هایی، چون حراجی تهران و حراجی باران هر ساله در مقاطع زمانی مشخصی، اقدام به نمایش و فروش آثار هنری می‌کنند و اگرچه این کار را با هدف ترویج فرهنگ نگهداری مناسب از آثار هنری انجام می‌دهند، اما در برخی مواقع قیمت‌های غیرمنطقی را اعلام می‌کنند که موجب ناراحتی مجموعه‌داران می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج