معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد با دفاع از رویکرد عدم صدور مجوز روزنامه برای سازمان‌های دولتی در ۴ سال گذشته، از پابرجا ماندن این روند مطابق آیین‌نامه قانون جدید مطبوعات خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نشست هم‌اندیشی معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بانوان مدیر مسئول برگزار شد.

حسین انتظامی معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه که البته بدون دعوت از خبرنگاران و اطلاع‌رسانی به آنها برگزار شده بود، در سخنانی با اشاره به تسهیل روند اعطای مجوز و رویکرد دولت در حمایت از بانوان در مدیریت رسانه‌ها، از رشد معنادار تعداد خانم‌های مدیرمسئول طی ۴ سال گذشته خبر داد و گفت: دولت از مدیریت بانوان در رسانه‌های کشور حمایت می‌کند.

معاون مطبوعاتی به برخی مشکلات خاص بانوان در حوزه مدیریت و فعالیت در رسانه‌ها اشاره و تصریح کرد: وظیفه مسئولان و بطور ویژه مسئولان فرهنگی کشور این است که در سیاست گذاری‌های خود توجه ویژه ای به این تفاوت‌ها داشته باشند.

انتظامی با بیان اینکه ساز و کارها و برنامه‌های معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور کامل در سایت اطلاع رسانی این معاونت منتشر می‌شود، یادآور شد: یکی از وجوه دسترسی آزاد به اطلاعات این است که چنانچه فردی از مسئولی سوالی داشته باشد، آن مقام مسئول به جایی استناد کند که فرد سوال کننده هم بتواند برای یافتن پاسخ از آن منبع استفاده کند.

وی به برخی محدودیت‌های اقتصادی دولت اشاره و خطاب به مدیران مسئول حاضر در نشست افزود: با همکاری و همفکری همدیگر می‌توانیم مصادیقی از مسائل دارای اولویت در مطبوعات را مشخص کنیم و در نهایت فعالیت‌های مطبوعاتی را زیر یک چتر حمایتی قرار دهیم که با پیشنهادها و پیگیری‌های اهالی مطبوعات و همراهی دولت انجام شود.

معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه به سیاست عمومی دولت مبنی بر حمایت ویژه از بخش خصوصی اشاره کرد و با بیان اینکه دولت افتخار دارد در ۴ سال گذشته مجوز انتشار هیچ روزنامه‌ای را برای سازمان‌های دولتی و نهادهای عمومی صادر نکرده است، افزود: در آیین نامه قانون جدید مطبوعات نیز تصریح شده که به هیچ یک از سازمان‌های دولتی و عمومی مجوز رسانه داده نشود.

انتظامی در ادامه به موضوع یارانه بیمه روزنامه‌نگاران اشاره کرد و گفت: هم اکنون بیش از ۱۴ هزار نفر از اصحاب رسانه بیمه هستند و از یارانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیمه پایه و تکمیلی بهره‌مند می‌شوند.

وی با اشاره به انتشار بسته‌های حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ابتدای هر سال، تصریح کرد: هدف ما این است که اصحاب رسانه از برنامه‌ها و طرح‌های حمایتی معاونت مطبوعاتی در حوزه یارانه‌های مستقیم، یارانه بیمه، طرح اشتراک، خرید مجلات برگشتی، تفاهم نامه‌ها و...مطلع شوند و بر این اساس برای راه اندازی و یا تداوم فعالیت‌های خود برنامه ریزی کنند.

معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در همین زمینه با بیان اینکه یارانه مستقیم به سه گروه از رسانه‌ها تعلق می‌گیرد، تصریح کرد: یکی از اولویت‌ها نشریاتی هستند که در استان‌های کم برخوردار منتشر می‌شوند به شرط اینکه مطالب تولیدی آن‌ها مختص همان استان باشد.

معاون مطبوعاتی، نشریات منتشر شده در تک شهرهای غیر مراکز استانی را یکی دیگر از اولویت‌های اعطای یارانه مستقیم عنوان کرد و افزود: رسانه‌هایی که به موضوعات ۱۳ گانه منتشرشده در بسته حمایتی همچون «قرآن و معارف اسلامی، ‌ فرهنگ ایثار، شهادت و دفاع مقدس، ترویج سبک زندگی اسلامی ایرانی، هر یک از محورهای ٢٤ گانه اقتصاد مقاومتی، ترویج زبان فارسی، پرهیز از واگرایی و تحکیم همبستگی ملی، افزایش سواد علمی جامعه و...» می‌پردازند، از اولویت‌های ویژه حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برخوردارند.

انتظامی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود به توسعه دوره‌های آموزشی تخصصی روزنامه نگاری اشاره و با تاکید بر اینکه استان‌ها در اولویت آموزشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارند، ابراز امیدواری کرد: پیشنهاد برگزاری دوره‌های مختلف از سوی تشکل‌های قانونی و صنفی و یا خانه‌های مطبوعات به دفتر مطالعات و برنامه ریزی رسانه‌ها ارائه شود.

وی افزود: هزینه‌ای که روزنامه نگاران بیمه شده برای حضور در این دوره‌ها می‌پردازند در صورت اخذ نمره قبولی به آنها عودت داده می‌شود تا از این طریق گام‌هایی در زمینه توسعه کیفی مطبوعات برداشته شود.

بنا بر این گزارش، در این نشست ۳ ساعته که در ادامه سلسله نشست‌های هم اندیشی با محوریت سیاست‌های معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با حضور حدود ۱۸۰ تن از بانوان مدیر مسئول برگزار شد، پیش از سخنان معاون امور مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ۴۳ تن از مدیران مسئول به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود پرداختند.

«اهتمام ویژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بحث آموزش در دوبخش مدیریتی و روزنامه نگاری، اصلاح برخی موارد رتبه بندی پایگاه‌های خبری و ارزیابی کیفی نشریات، لزوم توجه ویژه به نشریات تخصصی در طرح‌های مختلف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تاکید بر افزایش تعاملات نشریات تخصصی با نهادها و وزارتخانه‌های مرتبط، برپایی نمایشگاه رسانه‌های تخصصی، تقویت ارتباط میان وزارت علوم و وزارت ارشاد در موضوع حمایت از نشریات پژوهشی-ترویجی، افزایش نشست‌های تخصصی بانوان مدیر مسئول، اصلاح برخی آیین نامه‌های حمایتی، لزوم توجه ویژه به پایگاه‌های خبری استانی، تخصصی و اختصاصی و کمک به جذب آگهی‌های دولتی برای آنها، حمایت غیرمستقیم در حوزه زیرساخت بویژه در بخش پایگاه‌های خبری، تشکیل کارگروه قضایی جهت جمایت ویژه از مدیران مسئول زن در پرونده‌های مختلف از جمله مباحث مربوط به تامین اجتماعی، مالیات، قوه قضائیه و...» از جمله نکات مورد تاکید مدیران نشریات تخصصی در این نشست بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج