نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری بیست و پنجمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه (۴ مهرماه) برگزار و در این جلسه ۲۰ تا ۲۶ آبان ماه به عنوان زمان برگزاری برنامه‌های این هفته تعیین شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری بیست و پنجمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با حضور محمد سلگی، سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای شورا روز سه‌شنبه (۴ مهرماه) برگزار و در این جلسه ۲۰ تا ۲۶ آبان ماه به عنوان زمان برگزاری برنامه‌های این هفته تعیین شد.

سلگی در ابتدای این جلسه با اشاره به سابقه برگزاری هفته کتاب در دو دهه گذشته گفت: در نیمه اول سال نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برگزار می‌شود که بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشور است. در نمیه دوم سال نیز «هفته کتاب» بزرگ‌ترین رویداد  فرهنگی کشور بر محور کتاب و کتابخوانی است که از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.

وی افزود: طبیعتاً این رویداد فرهنگی بزرگ با این پیشینه برگزاری نیازمند برنامه‌ریزی ویژه است. این رویداد فرهنگی از سویی جنبه نمادین دارد و از سوی دیگر تلاش دارد به گسترش کتابخوانی در کشور کمک کند. به همین جهت شورای سیاست‌گذاری و ستاد اجرایی دو بازوی برگزاری این رویداد مهم فرهنگی محسوب می‌شوند.

سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وظایف شورای سیاست‌گذاری گفت: این شورا با ترکیب محدود خود وظیفه دارد درباره‌ی اهداف و برنامه‌ها به تصمیم‌گیری بپردازد زیرا این رویداد فرهنگی گستره‌ای از موضوعات و تکالیف را در برمی‌گیرد و اقشار بسیاری را درگیر می‌کند. برای نمونه گستره‌ی فعالیت‌های هفته کتاب شامل کتابخانه‌های زندان‌ها نیز می‌شود و در این هفته برنامه‌هایی برای این اقشار نیز برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: البته نوع نگاه به برگزاری هفته کتاب تابع اعضای شورای سیاست‌گذاری است تا با نظرات و پیشنهادات خود به برگزاری هر چه باشکوه‌تر این رویداد فرهنگی کمک کنند. امیدوارم با برگزاری جلسات این شورا بتوانیم هم‌افزایی‌ها را بیشتر کرده و موضوعات را تعمیق بخشیم.

در ادامه این نشست مجید غلامی‌جلیسه، دبیر بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران به ارایه گزارش از فعالیت‌های هفته کتاب در سال گذشته و برخی از تمایزات آن با سال‌های پیش پرداخت و گفت: با توجه به شعار معاونت امور فرهنگی مبنی بر «ایران تهران نیست» در دوره پیش هفته کتاب از نیشابور «دومین پایتخت کتاب ایران» آغاز شد.

وی ادامه داد: همچنین سال گذشته تلاش شد تا از ظرفیت‌های مردمی در حوزه کتاب و کتابخوانی استفاده شود که استمرار آن می‌تواند موجب اتفاقات خوب در گسترش کتابخوانی باشد. البته گروه‌هایی نیز برای امسال شناسایی شده‌اند و تلاش خواهد شد در برنامه‌های امسال نیز حضور پر رنگی داشته باشند.

جلیسه استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی را سومین رویکرد مهم در سال گذشته دانست و گفت: استفاده از فضای مجازی می‌تواند به توسعه کتابخوانی کمک کند و به نظرم باید فعالیت در این حوزه را جدی بگیریم.

دبیر بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران با اشاره به دیگر فعالیت‌ها گفت: بیش از دو هزار برنامه در استان‌های کشور برگزار شد و در این میان شهرداری‌ها بیشترین میزان مشارکت را داشتند. البته در این میان نیز صدا و سیما کمترین میزان مشارکت را داشت. در طرح پاییزه کتاب در هفته‌ی کتاب سال گذشته بیش از ۶میلیارد ریال کتاب در کتاب‌فروشی‌های کشور به فروش رسید و بیش از ۱۱۵ هزار نفر در این طرح کتاب خریدند. همچنین کتابگردی در تهران و برخی استان‌ها انجام شد.

در ادامه این جلسه اعضای شورای به بحث و تبادل نظر درباره برگزاری این رویداد فرهنگی پرداختند. همچنین بر اساس مصوبه شورای سیاست‌گذاری بیست و پنجمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران از روز شنبه ۲۰ لغایت ۲۶ آبان ماه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش، در نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری بیست و پنجمین هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران علیرضا مختارپور، سعید پورعلی، محمد مهدی احمدی، محمود صلاحی، محمدمهدی فخری‌زاده، فریدون عموزاده خلیلی، علیرضا حاجیان‌زاده، علی اصغر سیدآبادی، همایون امیرزاده، نیکنام حسین‌پور، سیاوش پیریایی، داریوش رضوانی، مجید غلامی‌جلیسه و علیرضا کرمانی حضور داشتند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج