گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما ویژه‌ برنامه‌هایی را اعم از سخنرانی و مستند برای تلویزیون تدارک دیده است که اغلب آنها تولیدی هستند.

به گزارش خبرگزاری موج، مجموعه مستند «ادب حضور» در ۱۰ قسمت ۲۵ دقیقه‌ای به تهیه‌کنندگی حسن محمدیان مفرد کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیماست که به مناسبت ماه محرم الحرام به معرفی هیآت شاخص شهرستانهای کشور و مداحان جوان آنها می پردازد. هیآتی چون هیأت مکتب العباس تهران با مداحی حاج محمد باقر منصوری، هیأت آل یس بوشهر، بیت الرقیه زاهدان، مکتب الزهرا بندرعباس، عاشورائیان بروجرد، حسین جان گرگان، روضه الزهرا دزفول با مداحی مهدی تدینی، محبین اهل بیت قم با مداحی حاج احمد پناهیان، یزد حسینیه ایران، هیأت انصارالولایه یزد.

به نقل از روابط عمومی شبکه سه، در  این مجموعه مستند، مقدمات و آدابی که انسان برای حضور در مجالس عزاداری سید و سالار شهیدان باید رعایت کند، را بیان می کنند. این برنامه از شنبه اول مهر ماه ، هر شب  ساعت ۲۲:۳۰ روانه آنتن شبکه سه خواهد شد.

«اشک دریا» عنوان نماهنگ‌هایی است که در ۱۲ قسمت ۵ دقیقه‌ای سرود پایانی هیئات با موضوع شهدا و دفاع مقدس را به تصویر می کشد. زمان پخش این برنامه از اول مهر، هر روز ساعت ۱۶:۰۰ است.

برنامه «در آستان خورشید« کاری از گروه فرهنگ و معارف شبکه سه سیما به تهیه کنندگی مهدی زمانی بیدختی که در ۱۰  قسمت  ۶۰ دقیقه‌ای از کربلا در جوار حرم مطهر امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل العباس(ع) به صورت زنده روانه آنتن شبکه سه سیما خواهد شد.

«در آستان خورشید» از شنبه اول مهر ماه هر شب ساعت ۲۳ با حضور حجه الاسلام والمسلمین دکتر هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه به مباحث عاشورا،  ریشه های این نهضت و اهداف حماسه حسینی می پردازد. گزارشگر برنامه مهیار عبدالهی است و اجرای برنامه را محمد حسین صیرفی بر عهده دارد.

مجموعه مستند «پیر عشق» کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما به تهیه‌کنندگی سجاد نوروزی است که در ۵ قسمت ۲۰ دقیقه‌ای برای ایام محرم تهیه شده است. این برنامه به گفتگو با شاعران و مداحان اهل بیت درخصوص زندگینامه، دیدگاهشان به جهان هستی می پردازد. در این برنامه پیرغلامانی چون حاج غلامرضا سازگار، حاج اکبر بازوبند، حاج مهدی آصفی و ... حضور دارند. این برنامه از اول مهر هر روز ساعت ۱۷ از شبکه سه سیما پخش می شود.

مجموعه مستند «مرا بپذیر» در ۵ قسمت  ۲۵ دقیقه ای به تهیه کنندگی میرکیوان خلیل پور در گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما تولید شده است. این مجموعه مستند به سفر گروهی از جوانان دانشجو به عتبات عالیات می پردازد. در هر قسمت  از این مجموعه به همراه جوانان دانشجو راهی شهرهای متبرک کربلای معلی، نجف اشرف، کاظمین، سامرا و دیگر اماکن متبرکه می شویم.

محور اصلی این مجموعه مستند به تصویر کشیدن روحیات و مکنونات قلبی جوانان دانشجو در این سفر روحانی است. گفت‌و گوی انجام شده با جوانان دانشجو، تمام احساسات و مکنونات قلبی آنها را به مخاطب منتقل می کند. روحیات و احساساتی از جنس  عشق و دلدادگی به اهل بیت علیه السلام. این برنامه از ۵ مهر ساعت ۱۵:۳۰ روانه آنتن خواهد شد.

مجموعه برنامه «شابک» با موضوع کتاب و کتابخوانی در ایام محرم، کتابهایی چون حسین بن علی، سه گانه آیت الله بهجت و ... را معرفی می‌کند.

مجموعه برنامه «شابک»  در ۱۰۰ قسمت ۱۵ دقیقه‌ای کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه به تهیه‌کنندگی رحیم صادق‌پور است که به موضوع کتاب و کتابخوانی می‌پردازد و دغدغه کتابخوانی را با مردم به اشتراک می‌گذارد. این برنامه یکشنبه و سه‌شنبه‌ها ساعت ۲۱:۴۵ از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

سخنرانی و مداحی‌ها 

*برنامه‌ای با عنوان «موکب ثارالله» به تهیه‌کنندگی حسن محمدیان مفرد، در ۱۱ قسمت  ۱۵ دقیقه ای مداحی حاج مهدی رسولی از هیأت ثارالله زنجان را از شنبه اول مهر ماه مصادف با اول محرم بعد از خبر شبانگاهی به تصویر می کشد. همچنین مداحی حنیف طاهری نیز در ۱۱ قسمت ۱۵ دقیقه در این ایام هر روز ساعت ۱۰:۳۰  پخش می شود.

* مداحی سید مهدی میرداماد در ۱۱ قسمت ۱۷ دقیقه‌ای در هیأت رزمندگان قم هر روز ساعت ۱۸:۳۰ روانه آنتن شبکه سه سیما می شود.

* مداحی حاج رمضانی و محمد رضا طاهری نیز به ترتیب هر روز ساعت ۱۲:۳۰ و ۲۰:۳۰ از شبکه سه سیما پخش می شود.

* سخنرانی حجه الاسلام  والمسلمین سید مهدی میر باقری در هیأت ثارالله قم در ۱۳ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای هر روز ساعت ۶:۳۰ به تهیه‌کنندگی محمد عرفان منش و همچنین سخنرانی حجه الاسلام والمسلمین رفیعی در ۱۱  قسمت ۳۵ دقیقه ای، هر روز ساعت ۱۷:۳۰ پیرامون محرم  از شبکه سه پخش خواهد شد.

مداحی مداحان جوان از شهرستان‌های مختلف کشور و ارتباط زنده با مراکز استانها درخصوص مراسم عزاداری  حسینی با هدف ترویج عزاداری‌های سنتی از جمله برنامه‌هایی است که واحد پخش شبکه سه سیما در کنار سایر برنامه‌های مناسبتی این ایام مهیا کرده است.

در ایام محرم و صفر، مجموعه برنامه «سمت خدا» با حضور  حجه الاسلام  والمسلمین عابدینی به موضوع سیره تربیتی انبیا در قرآن، حجه الاسلام والمسلمین قرائتی به مبحث اهمیت محرم و عزاداری، حجه الاسلام  والمسلمین فرحزاد به شرح صحیفه سجادیه، حجه الاسلام  والمسلمین نظری منفرد به شرح نامه های امام حسین به اشخاص مختلف و حجه الاسلام  والمسلمین لقمانی به بحث هنر خوب زیستن در سیره امام حسین می پردازد.

«سمت خدا» کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما به تهیه کنندگی سید عبدالمجید رکنی است که هر روز ساعت ۱۳:۰۰ به جز پنجشنبه و جمعه از شبکه سه سیما به طور زنده پخش می شود و باز پخش آن روز بعد  ساعت ۴:۴۰  بامداد است.

این ویژه برنامه موضوع «عاشورا عرصه انتخاب» از شنبه اول مهر ماه از ساعت ۱۵:۰۰ روی آنتن شبکه سه  سیما  قرار می گیرد.

«دوطرفه» کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما  به تهیه‌کنندگی سعید عباسی و جواد بیک محمدی است که با موضوع «عاشورا عرصه انتخاب» میزبان دکتر سنگری خواهد بود.  

در این هشت قسمت از مجموعه برنامه  دوطرفه  به مباحثی چون انتخاب در زمان ابتلا و امتحان، لزوم انتخاب، انتخاب بین حق و باطل، عافیت طلبی در انتخاب، انتخاب منفی، انتخاب مثبت، نقش انتخاب در سرنوشت انسان و نقش بسترها در انتخاب  پرداخته خواهد شد.

در بخش مقتل‌خوانی نیز رسالت بوذری هر روز یک مقتل برگرفته از کتاب آه را به شیوه نمایشی اجرا می‌کند. معرفی کتاب و وله های محرمی از بخش های دیگر این ویژه برنامه است.  

برنامه‌های «حالا خورشید»، «طبیب» و «جدول» نیز هر روز موضوعات خود را با مباحث عاشورایی و حماسه حسینی  همراه خواهند کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج