دبیر بخش پژوهش و سمینار جشنواره تئاتر آیینی سنتی، اصلی‌ترین محورهای این سمینار را تعزیه و نقالی دانست و از حضور یازده پژوهشگر خارجی در این سمینار خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، محمد حسین ناصربخت، دبیر بخش پژوهش و سمینار جشنواره تئاتر آیینی سنتی عنوان کرد: این سمینار روزهای 8 و 9 شهریور برگزار می‌شود و محورهای اصلی آن، تعزیه و نقالی بود اما این موضوع را نیز مطرح کردیم که اگر پژوهش‌هایی درباره دیگر آیین‌های ناشناخته وجود داشته باشند، حتما استقبال می‌کنیم همچنانکه در بخش بین‌الملل نیز تمرکزمان بیشتر بر آشنایی با گونه‌های ناشناخته‌ای بود که به فرهنگ ما نیز نزدیک هستند.

وی با اشاره به برخی از تشابهات فرهنگی در کشورهای همسایه افزود: بخشی از میراث گمشده فرهنگ ایرانی در دیگر کشورهای خاورمیانه و به ویژه در کشورهای هم جوارمان وجود داشته باشد. به همین دلیل تلاش کردیم در انتخاب آثار بخش بین‌الملل هم به این موضوع توجه کنیم.

این استاد دانشگاه درباره پژوهشگران حاضر در این سمینار نیز توضیح داد: تلاش کردیم از ترکیب دانشگاهی در کنار پژوهشگران با سابقه و شناخته شده بهره‌مند شویم و تا حد ممکن فرصت حضور را برای پژوهشگران داخلی فراهم آوریم.

به گفته وی، آثار شرکت کننده در این سمینار توسط شورایی مرکب از لاله تقیان، فرزان سجودی و مهرداد رایانی مخصوص انتخاب شده‌اند.

ناصربخت تاکید کرد: خود من نیز در کنار این دوستان حضور و در جریان چگونگی انتخاب مقالات نظارت داشتم زیرا گاه ممکن است شاهد حضور مقاله‌های تکراری باشیم. البته در کنار آثاری که از طریق فراخوان برای شرکت در سمینار انتخاب شده‌اند، تعدادی مقاله نیز به پژوهشگران داخلی سفارش دادیم و کوشیدیم با حضور پژوهشگران جوان‌تر در کنار چهره‌های باسابقه، نگاهی نو به موضوعات داشته باشیم و از مجموع اینها، لیست نهایی را انتخاب کردیم.

این پژوهشگر اضافه کرد: در این سمینار 11 مهمان خارجی از کشورهای پرتقال، بلغارستان، مالزی، هلند، اتیوپی، آذربایجان، ارمنستان، فرانسه، کانادا، بلژیک، انگلستان و... داریم و در مجموع با احتساب مقاله‌های داخلی، 40 مقاله از داخل و خارج از کشور خواهیم داشت که برخی از آنها به صورت پوستر و بعضی دیگر در قالب سخنرانی ارایه می‌شوند و تمام مقالات شرکت کننده، منتشر خواهند شد.

ناصربخت از برگزاری دو کارگاه آموزشی همزمان با ایام برگزاری جشنواره تئاتر آیینی سنتی خبر داد و افزود: همزمان با برگزاری جشنواره، صبح‌ها کارگاه آموزشی موسیقی تعزیه را با حضور محسن هاشمی هنرمند برجسته تعزیه که در موسیقی هم تسلط دارد، برگزار می‌کنیم و در کنار آن نیز کارگاه نقالی را با حضور مرشد سعیدی خواهیم داشت.

به گفته او، سمینار پژوهشی جشنواره تئاتر آیینی سنتی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه 8 و 9 شهریور ماه در تالار مشاهیر مجموعه تئاتر شهر برگزار می‌شود.

هیجدهمین جشنواره تئاتر آیینی سنتی با دبیری داوود فتحعلی بیگی 8 تا 15 شهریور ماه برگزار خواهد شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج