20 اثر به بخش جوانه‌های نمایش ایرانی، جشنواره آیینی سنتی راه‌ یافت.

به گزارش خبرگزاری موج، در میان 20 نمایش‌ پذیرفته شده توسط ستاد جشنواره، نمایشنامه‌هایی از حمیدامجد و زنده یاد محمود استادمحمد به چشم می‌خورد که به شیوه‌های مختلف نمایش ایرانی از جمله نقالی ،تخت حوضی و شبیه‌خوانی به اجرا در خواهند آمد.

در بخش نمایش‌های سنتی ایرانی، پنج نمایش با نام های «ازدواج روستایی» نوشته و کارگردانی سیدمسعود حسین نژاد از سبزوار، «پستوخانه» نوشته حمید امجد به کارگردانی ویدا (مائده) موسوی از اصفهان، «دیوان تئاترال» نوشته محمود استادمحمد به کارگردانی علی (آرش)فلاحت‌پیشه از تهران، «مجلس زال و رودابه» نوشته و کارگردانی محمد حاج‌محمدی از کرج، «مضحکه غول چراغ جادو» نوشته و کارگردانی مهدی ملکی از تهران برای حضور در جشنواره هجدهم پذیرفته شده‌اند.

در بخش نقالی نیز مجالس نقل؛ «حکایت بانو گشسب و فرامرز...» توسط بهار فهرستی از تهران، «داستان بیژن و منیژه» توسط  ویانا پرویزیان از تهران،  «داستان‌های شاهنامه به زبان کودکانه» توسط آندیاحیدری از کرمانشاه، «رستم و اشکبوس» توسط یکتا سادات‌مالکی از بوشهر،  «رستم و سهراب» توسط گلبرگ اسدی- باران دارپوئی از همدان،  «رستم و اکوان دیو» توسط  علیرضا متشفع از اهواز،  «زال و سیمرغ»  توسط اسما رنجبری  از تبریز،  «گردآفرید» توسط حورا تیلا از آبادان،  « نقل رستم و اشکبوس» توسط محمد میرزاپور از کرج، «نقل رزم رستم و اسفندیار» توسط کیمیا یعقوبی گودرزی از تهران، «هفت‌خوان رستم» توسط محمدجواد خاک‌نژاد از مشهد به اجرا در خواهند آمد.

در بخش شبیه‌خوانی؛ مجالس «تعزیه علی اکبر(ع)» به سرپرستی داوود بهمنی از تهران، «جوانمرد قصاب» نوشته میرعزا و به سرپرستی امیر سلیمانی‌مقدم از تهران،  «حضرت عباس(ع)» به سرپرستی نصرالله باباعلی از تفرش و «مهمانی امام حسین(ع)» به کارگردانی حسین سلجوقی نژاد از کرمان به جشنواره راه پیدا کرده‌اند.

بخش جوانه‌های نمایش ایرانی برای اولین بار در جشنواره نمایش های آیینی سنتی برگزار خواهد شد و در آن آثار نمایشی ایرانی با هنرنمایی کودکان و نوجوانان روی صحنه می رود. این بخش به منظور پشتوانه سازی برای نمایش سنتی ایران و آشنایی نسل آینده با شیوه های نمایش ایرانی شکل گرفته است.

هجدهمین جشنواره نمایش های آیینی سنتی با دبیری داوود فتحعلی بیگی از 8 تا 15 شهریور ماه 1396 در تهران برگزار می شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج