مراسم پایانی ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم شهر، با بزرگداشت ژاله علو و محمود کلاری و همچنین اهداء جوایز به انتخاب هیات داوران، با حضور شهردار تهران و عوامل برگزاری جشنواره و هنرمندان، در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری موج، در ابتدای این بخش که با پخش کلیپی از محمود کلاری، فیلمبردار سینمای ایران آغاز شد، با حضور حسین جعفریان و محمود صلاحی، بر روی صحنه از وی تقدیر شد.

حسین جعفریان در تعریف از محمود کلاری بیان کرد: درباره کارهای محمود کلاری صحبت‌های زیادی شده است، اما خارج از کار، او را دوست خیلی خوب خودم می‌دانم.

کلاری با اشاره به این‌که دوست نداشتم فیلمی ساخته شود که دائم از من تعریف کنند، گفت: باور کنید خجالت می‌کشم، همیشه به دیگرانی که کار می‌کردم می‌گفتم فیلمی بسازید که آنقدری خوب نباشد که بخواهند زیاد از آدم تعریف کنند!

او در ادامه افزود: خوشحالم که این جشنواره توانسته در بُعد بین‌المللی هم جای خودش را پیدا کند. سال گذشته در جشنواره پوسان داور بودم، به یاد دارم که جشنواره با پخش کلیپی از زنده‌یاد عباس کیارستمی آغاز شد و این نشان از جایگاه بالای ایران در دنیا است. جشنواره فیلم شهر می‌تواند این نگاه را بهتر کند، همان‌طور که دیدیم جایزه ویژه هیأت داوران در بخش بین‌الملل را فیلمی درباره «کارتن‌خواب‌ها» گرفت و بحث‌هایی مانند این‌که در جشنواره شهر نباید کارتن‌خواب‌ها را ببینیم، وجود ندارد.

کلاری با بیان این‌که "امشب، شب بزرگی در زندگی من بود"، گفت: یادی می‌کنم از تورج منصوری که آن‌چیزی که امروز پشت سر گذاشته‌ام، از او آموخته‌ام.

در ادامه برنامه، مهران مدیری با وجود آن‌که در این مراسم حضور نداشت ویدئویی برای تقدیر از محمود کلاری فرستاده بود. او محمود کلاری را «کندوی عسل سینمای ایران» نامید و سپس از تجربه کار با او در فیلم سینمایی «ساعت پنج عصر» صحبت کرد و گفت: من فکر می‌کردم نور و تصویر را به خوبی می‌شناختم، اما بعد از کار با محمود کلاری فهمیدم که چیز زیادی نمی‌دانم.

بزرگ‌داشت همراه با کیک تولد 90 سالگی برای ژاله علو

آیین بزرگداشت ژاله علو، هنرمند پیشکسوت ایرانی با حضور جمشید مشایخی بازیگر سینما و تئاتر و محمدباقر قالیباف، شهردار تهران انجام شد.

به بهانه آن‌که ژاله علو در ۱۴ مرداد ۹۶، ۹۰ ساله شده است، در این مراسم با آوردن کیک بزرگی با تصویری از چهره ژاله علو به همراه موسیقی «تولدت مبارک» با صدای زنده‌یاد محمد نوری، تولد وی را جشن گرفتند و در میان استقبال مخاطبان شمع‌های تولد ۹۰ سالگی‌اش را با حضور جمشید مشایخی، محمدباقر قالیباف و فرزاد حسنی در اختتامیه جشنواره فیلم شهر فوت کردند.

مشایخی با بیان این‌که در دهه 20 و روزگاری که تلویزیون نبود و رادیو گوش می‌دادند، خانم ژاله علو در رادیو تئاتر اجراء می‌کردند، اظهار کرد: روزهای جمعه سر ظهر تئاتر رادیویی اجراء می‌شد و عزیز من (ژاله علو) نقش مهمی داشت. خانم علو از ابتدا زیبا بود، اما به دلیل هنری که داشت سال‌ها گذشت و زیباتر شد.

وی سپس در پایان صحبت‌هایش یک بیت شعر را برای ژاله علو خواند: «گر در سرت هوای وصال است حافظا/ باید که خاک درگه اهل هنر شوی».

قالیباف، شهردار تهران ضمن تقدیر از ژاله علو، گفت: این دو عزیز که امروز در این‌جا هستند، سرمایه‌های مهم و بزرگ ایران هستند و امروز در دنیا ملت ما را به فرهنگ و هنری که دارد می‌شناسند. خانم علو را از کسی مثل من که دهه ۴۰ به دنیا آمده می‌شناسد و با آن خاطره دارد تا کودک و نوجوان امروزی. من شادابی و نشاط را برای این خانم عزیز از خداوند متعال خواستارم.

ژاله علو نیز در مراسم بزرگداشت خود اظهار کرد: از مردم عزیز خیلی تشکر می‌کنم، همیشه لطفی که داشته‌اند شامل حال من بوده است و اگر تا امروز کاری انجام داده‌ام، به عشق مردم بوده است.

او با بیان این‌که کمتر کسی می‌داند که وی گاهی شعر هم می‌سراید، یکی از شعرهایش را خواند:

«ما میان عشق‌بازان یکه‌ایم //ما ز باران محبت چکه‌ایم

رخ نبوده در آینه یار // ما از آن آیینه‌ها یک تکه‌ایم»

قالیباف عنوان کرد: نقش هنرمندان در بالابردن خصلت‌های اخلاقی

در ادامه مراسم محمدباقر قالیباف با قرار گرفتن بر روی صحنه، اظهار کرد: همه هنرمندان عزیز و همه اهالی هنر در کلان‌شهرها با پیچیدگی و سختی‌هایی زندگی می‌کنند و این کلان‌شهرها نیازمند خصلت‌هایی هستند که بتوان کیفیت زندگی را ارتقاء داد؛ خصلت‌هایی چون کرامت و مدارا، بیش از هرچیز نیازمند یک روح لطیف و فهم بالا است و برای رسیدن به این خصلت‌ها هنر و هنرمندان نقش برجسته‌ای دارند.

وی افزود: امروز در همه کلان‌شهرهای دنیا آسیب‌ها و مشکلاتی چون فقر، بیکاری، اعتیاد و حاشیه‌نشینی را می‌بینیم که چالش‌هایی جدی هستند و بخش اعظمی از این چالش‌ها ریشه در فقر فرهنگی دارند و برای حل‌شان هنرمند است که می‌تواند با اثر خودش جهان را زیباتر کند و انسان را داناتر نشان دهد.

قالیباف با اشاره به این‌که "من به عنوان مدیری که سال‌ها در بخش مدیریت شهری بودم، از سال ۸۴ مبنای کار را بر رویکرد فرهنگی و اجتماعی گذاشتم"، بیان کرد: من خداوند را شاکر هستم که در زیرساخت‌های فرهنگی و هنری در شهر تهران اتفاق‌های جدی و مهمی افتاده است؛ چه در سینما، چه در تئاتر، چه ایجاد سالن‌هایی برای آیین‌ها، چه در کتابخانه‌ها که این روند را از مقیاس محله تا عرصه ملی داشته‌ایم و برای مثال ما امروز ۷۵ کتابخانه شبانه‌روزی داریم که به آن باید باغ کتاب را هم اضافه کنیم.

او اظهار کرد: ما سعی کردیم انجام وظیفه کنیم و این کارها در حد بضاعت ما بوده است. امیدواریم وظیفه ما را با تمام کاستی‌ها قبول کنید. من در تمام مدتی که کار کردم همه تلاشم این بوده که سلائق شخصی خودم، توقعات بی‌جا و رفتار ابرازی و سیاست‌زدگی را در عرصه هنر نداشته باشم. بلکه به عنوان یک خدمتگزار تا جایی که توانستم کار کنم تا گامی رو به جلو بردارم و امیدوارم شما جوانان فعالیت‌های خود را در همه عرصه‌ها ادامه دهید و افتخارهای بیشتری را برای ایران‌زمین به ارمغان آورید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج