وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌، اقدامات این وزارتخانه در حوزه بسط و تقویت جایگاه زبان فارسی را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، سیدرضا صالحی امیری در حاشیه جلسه امروز هیات دولت با تاکید بر ضرورت احیای زبان فارسی در بیلبورد‌ها و فضای شهر اظهار کرد: ما شورای پاسداشت زبان فارسی در وزارت ارشاد داریم که به ریاست وزیر ارشاد تشکیل می‌شود و با عضویت دستگاه‌های مختلف اعم از ناجا، قوه قضاییه، ثبت شرکت‌ها و وزارت علوم و خصوصا با حضور فعال رییس فرهنگستان آقای حداد عادل این جلسات به صورت ماهانه برگزار می‌شود و این مساله را کاملا پیگیری می‌کنیم.

وی ادامه داد: ما نیازمند سه کار همزمان هستیم که اول هماهنگی و انسجام در سطح ملی دوم بکارگیری ساز و کارهای قانونی است که اختیارات لازم را برای اعمال قانون داشته باشیم .


وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: نکته سوم بحث اجرا و پیگیری است. خوشبختانه مرحله اول شکل گرفته و زمینه اصلاحات قانونی هم فراهم شده در سطح اجرا هم با قوه قضاییه و نیروی انتظامی برای پاسداشت زبان فارسی مرتب جلسه داریم و جهت‌گیری‌ها به سمت اصلاح این روند می‌رود.

وی سپس گفت: باور داریم زبان فارسی دارای هویت و تبار تاریخی است و هیچ زبانی نمی‌تواند جایگزین ارزش‌های والای زبان فارسی شود.

صالحی امیری تصریح کرد:مهم‌تر از همه کار فرهنگی است.  استفاده از صدا و سیما و رسانه‌ها و فضای مجازی برای پاسداشت زبان فارسی بسیار مهم است.

وی در ارتباط با سایر اقدامات این وزارت خانه نیز گفت: همین فرهنگ‌سازی را در حوزه پیامک‌ها داشتیم مردم از پیامک‌های لاتین عبور کردند و پیام‌های فارسی جزو فرهنگ عمومی شده است.

صالحی امیری در پایان گفت:باید صدا و سیما هم همکاری کند و البته این سازمان به این بحث باور دارد. خوشبختانه جهت گیری مثبتی آغاز شده جلسات ما در این رابطه ادامه دارد و در آینده نتایج آن را خواهید دید.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج