در خردادماه 1396، تعداد 1268 عنوان کتاب در حوزه کودک منتشر شده است که در مقایسه با 812عنوان کتاب در دوره زمانی مشابه در سال گذشته، 56 درصد افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری موج، 6502 عنوان کتاب در خردادماه سال 1396 منتشر شده است که در این میان سهم کتاب‌های کودک 1268 عنوان، تعداد کتاب های کمک درسی با افزایش 14 درصدی در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال گذشته به 342 عنوان رسیده است.

از مجموع 6 هزار و 502 عنوان کتاب منتشر شده در خرداد ماه سال جاری، سهم کتاب های حوزه کودک هزار و 267 عنوان، ادبیات هزار و 105 عنوان و علوم عملی هزار و یک عنوان کتاب بوده است. بر همین اساس کتاب های حوزه کودک بیشترین آثار ترجمه شده در خردادماه سال جاری را به خود اختصاص دادند و بیشترین آثار تالیفی مربوط به حوزه ادبیات بوده است.

در خرداد ماه سال جاری کتاب های حوزه علوم عملی بیشترین میزان کتاب های چاپ اولی را از آن خود کردند و کتاب های حوزه کودک بیشترین میزان تجدید چاپی را به خود اختصاص دادند.

بر اساس آمار ثبت شده، شمارگان متوسط کتاب در خرداد ماه سال جاری با کاهش 11درصدی رو به رو شده است و قیمت متوسط کتاب از 15 هزار و 236 تومان به 16 هزار و 533 تومان رسیده است.

آمار مقایسه ای نشر کتاب در تهران نشان می دهد که در خرداد ماه سال جاری 5 هزار و 622 عنوان کتاب منتشر شده که در مقایسه با خرداد ماه سال گذشته از افزایش 34درصدی حکایت می کند. این در حالی است که شهرستانی ها در خردادماه سال جاری 880 عنوان کتاب منتشر کردند که در مقایسه با خرداد سال گذشته با کاهش 34 درصدی رو به رو شده اند.

کتاب های منتشر شده در یک ماهه خرداد سال 96 توسط 5هزار و 66 پدیدآورنده منتشر شده که از این تعداد هزار و 182 پدیدآورنده زن و سه هزار و 884 پدیدآورنده مرد بوده اند. همچنین در همین دوره زمانی در سال گذشته تعداد 5هزار و 448 پدیدآورنده فعالیت داشته اند که از این تعداد هزار و 253 پدیدآورنده زن و چهار هزار و 195 پدیدآورنده مرد بوده اند.

انتشارات "مدرسان شریف" با انتشار 206عنوان کتاب در خردادماه سال جاری در جایگاه پرکارترین ناشر عمومی قرار گرفت و انتشارات "جنگل"، "سنجش و دانش"، "نشر چشمه"، "کانون اندیشه جوان"، "مدرسان برتر"، " گزینه پارسیان طب"، "نگاه"، "راه" و "سخنوران"در جایگاه های بعدی قرار گرفتند.

انتشارات "هوپا" با 135عنوان کتاب در خرداد ماه سال 96 در رده نخست پرکار ترین ناشر کودک قرار گرفت و انتشارات "قدیانی"، "پرتقال"، "شهر قلم"، "کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان"، "پیدایش"، "جنگل"، "گوهر اندیشه"، "شرکت انتشارات فنی ایران" و " ابوعطا" در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

از جمله ناشران آموزشی پرکار در خرداد ماه سال جاری می توان به"بین المللی گاج"، "شرکت انتشارات کانون فرهنگی آموزش"، " خیلی سبز"، "اندیشه خوارزمی"، "الگو"، "لوح قلم"، " دانش آفرین"، " رشد اندیشه"، "حرف آخر آموزش" و " مبتکران" اشاره کرد.

کتاب " فرازهایی از وصیت نامه الهی-اخلاقی: مرجع عالیقدر و فقیه اهل بیت علیهم السلام بزرگ فرهنگیان میراث اسلامی حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی" و کتاب" ارتباط با خدا: مناجات الصالحین"با 50 هزار نسخه در صدر پرشمارگان ترین کتاب ها در خرداد ماه 96 قرار گرفته اند.

همچنین، کتاب های " واجب فراموش شده: راهبردهای مقام معظم رهبری در زمینه امر به معروف و نهی از منکر" و " رمضان ، انس با قرآن" به ترتیب با 18 و 8 بار چاپ در جایگاه پرتکرارترین کتاب های خردادماه سال 96 قرار گرفتند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج