وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بزرگداشت چهل و ششمین سالگرد درگذشت استاد محمد معین پیامی صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، سید رضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت بزرگداشت چهل و ششمین سالگرد درگذشت دکتر محمد معین که عصر امروز در آستانه اشرفیه برگزار شد، پیامی صادر کرد.

در پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:

مفاخر و بزرگان فرهنگ و ادب ایران زمین، سرمایه های گرانقدری هستند که تجلیل و بزرگداشت آنان زمینه ساز حیات فرهنگی در جامعه است. لازمه تداوم حیات و زیست فرهنگی، توجه به ریشه های فرهنگی و الگوسازی برای نسل جوان و آینده است. در میان این گنجینه ها و ذخائر فرهنگی و ادبی، نام و یاد بزرگانی چون دکتر محمد معین ماندگار و درخشان بوده و خواهد بود.

دکتر محمد معین شخصیتی است فرهیخته که عمر ارزشمند خود را وقف علم و معرفت نمود و به شکرانه عنایتی که خداوند در این مسیر به او داشت، منشا آثار گرانقدر و ماندگار در عرصه فرهنگ و ادب این سرزمین شد.

کارنامه پربار این بزرگ مرد ایران زمین و این فرزند شایسته گیلان، چنان درخشان و پربار است که به سادگی از کنار آن نمی‌توان عبور کرد، آثاری که هر یک حائز ارزش و اعتبار علمی و ادبی بسزایی است.

فرهنگ معین، اثرمانای به یادگار مانده از دکتر محمد معین، تنها فرهنگ واژگان نیست، بلکه فرهنگ تحقیق و دانش پژوهی است و فرهیختگان، اهل قلم و پژوهندگان دیرسالی است که از این اثر جاودان بهره می جویند. اگرچه فرهنگ‌نویسی و دانشنامه نگاری عرصه‌ای پویا است همگام و همراه تغییر و تحول در دانش بشری، نیازمند به روزرسانی است، پیشرو بودن مرحوم دکتر معین در استفاده از روش‌های علمی و دقیق، نه تنها مانع از کهنگی آثار او شده، بلکه آثار ماندگار این فرزانه سترگ، پایه و مبنایی برای تحقیقات آیندگان شده است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مفتخر است که در مراسمی با حضور بزرگان و اهالی فرهنگ و ادب از مقام رفیع این چهره تابناک فرهنگ و ادبیات ایران تجلیل می‌کند، تا علاوه بر بزرگداشت آن ادیب فرهیخته، محفلی برای تبادل نظر و گفتگو برای استادان، عالمان و فرهیختگان مهیا نماید.

ضمن تشکر و قدردانی از دست‌اندرکاران برگزاری این همایش، امیدوارم جامعه علمی و دانشگاهی در بزرگداشت این مفاخر که سرمایه‌های بی‌بدیل فرهنگی هستند، فعال و با نشاط حضور یابند و شاهد ظهور اندیشمندان و فرهیختگان در آینده این سرزمین باشیم.

انتهای پیام
عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج