محمد صالح‌علا که از هفته آینده به تلویزیون برمی‌گردد، گفت: برپایی بازاری فرهنگی هنری و رادیو تلویزیونی از تولیدات بومی رادیو تلویزیون‌های عضو اتحادیه، معادله‌ای پر سود برای کشورهای مسلمان است.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از ستاد خبری نهمین اجلاس رادیو و تلویزیون‌های اسلامی، نویسنده و مجری برنامه‌های تلویزیونی با اشاره به برگزاری این اجلاس در شهر مقدس مشهد و تاثیرگذاری آن بر وحدت رسانه‌ای در دنیای اسلام اظهار کرد: به نظرم بدون تردید همبستگی رادیو و تلویزیونی میان کشورهای مسلمان، ائتلافی بین‌المللی است که به موفقیت می‌انجامد.

وی افزود: این اجلاس و گردهمایی بزرگ رسانه‌های کشورها اسلامی، آنها را قادر می‌سازد تا در جبهه متحد با خشونت و نادانی مبارزه کنند، البته همه می‌دانیم آشکار است که پیشروی‌های فرهنگی و هنری بسیار زمان بر هستند اما باید به این حقیقت نیز توجه داشت آثار ژرف و ماندگاری داریم که در در گامی بلندتر تولید آثار مشترک رادیو تلویزیونی کشورهای اسلامی، می‌تواند به غنای بیشتر آنها بیانجامد.

این مجری تلویزیونی با بیان اینکه اجلاس رادیو و تلویزیون‌های اسلامی موجب آشنایی بیشتر ملت‌ها با یکدیگر می‌شود گفت: مخاطبان این رسانه‌ها نیز همگرایی بیشتر با هم پیدا می‌کنند و در نتیجه موجب همدلی‌های فرهنگی با ویژگی‌های زیبا شناختی می‌شود.

وی ادامه داد: در واقع این اتحادیه باشگاهی فرهنگی - هنری و فنی - دانشی است که یکان یکان اعضایش را ورزیده و نیرومند می‌کند و در نتیجه موجب پیروزی شان در میادین  جهانی می‌شود ضمن اینکه برپایی بازاری فرهنگی هنری و رادیو - تلویزیونی از تولیدات بومی رادیو تلویزیون‌های عضو، معادله‌ای پر سود برای کشورهای عضو و متحد است به ویژه اگر برنامه‌های اندیشه‌محور رادیو گزینش شوند زیرا به سادگی قابل ترجمه به زبان‌های بومی مقصد هستند و این مسئله می‌تواند یکی از چشم‌اندازهای ادبی و آسان در اتحادیه باشد.

صالح علا خاطرنشان کرد: با احترام به یکان یکان رادیو تلویزیون‌های کشورهای متحد، حضور صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و چند کشور دیگر را برای رسیدن به هدف‌های بزرگ رادیو تلویزیونی راه میان‌بری می‌دانم که به اعتلای فرهنگی و هنری کشورهای متحد، سرعت چشمگیری خواهد داد.

محمد صالح علا در حال حاضر نویسندگی، اجرا و کارشناسی برنامه  «چشم شب روشن» شبکه چهار را برعهده دارد و پنج شنبه و جمعه‌ها نیز برای رادیو پیام از ساعت ۲۲ الی ۲ بامداد به اجرای برنامه می‌پردازد.

اما برنامه «چشم شب روشن» که در ماه مبارک رمضان با تغییراتی در ساعت پخش و آیتم ها همراه بود، از شنبه هفته آینده به روال سابق برمی‌گردد.

به گزارش روابط عمومی «چشم شب روشن»، امیر قمیشی، تهیه‌کننده این برنامه با اعلام این خبر افزود: همزمان با پایان ماه مبارک رمضان و در ایام تعطیلات «چشم شب روشن» در روزهای دوشنبه تا چهارشنبه پخش نخواهد داشت.

وی افزود: برنامه یک ساعت در ایام رمضان با تاخیر پخش می شد که با پایان این ماه مبارک و از شنبه ۱۰ تیر، همچنان به روال سابق برمی گردد و در ساعت ۲۳ روی آنتن می رود.

این تهیه‌کننده یادآور شد: بخش هایی‌ مثل تئاتر و ترانه نیز که در ماه رمضان موقتا تعطیل شده‌ بودند، طبق جدول هفتگی قبل از این ماه با اجرای‌ مهرداد رایانی مخصوص و علیرضا بدیع به برنامه برمی گردند.

«چشم شب روشن» با اجرای محمد صالح علا شنبه تا چهارشنبه ها ساعت ۲۳ در جدول پخش شبکه چهار سیما قرار دارد.