رهبر ارکستر مجلسی ایران گفت: برنامه‌های ما روی کاغذ مانده و تا به‌حال نتواسته‌ایم برای اجرای آن‌ها با سالن‌های کنسرت هماهنگ کنیم. برنامه‌ریزی‌ها باید به‌شکل واضح و دقیق باشند که مسئولان سالن کنسرت بدانند چه زمانی، وقت خالی است و چه زمانی نیست.

به گزارش خبرگزاری موج، نشست ارکستر کنسرت مجلسی ایران که قرار است ۸ و ۹ تیرماه در تالار وحدت تهران روی صحنه برود، پیش از ظهر امروز، چهارم تیرماه در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این نشست، منوچهر صهبایی - رهبر ارکستر مجلسی ایران - اظهار کرد: مدتی است که بیشتر وقتم را در تهران هستم و بیشتر فعالیت‌هایم را در اینجا متمرکز کرده‌ام. در سال‌های اخیر، از طرف نوازندگان ایرانی پیشنهادهایی به من می‌شد تا ارکستر جدیدی را تاسیس کنم؛ اما من کمی در این‌باره تردید داشتم. حدود یک‌ونیم سال پیش، با پیشنهاد همسرم (منیژه صهبایی) تصمیم گرفتم ارکستر مجلسی ایران را تشکیل دهم.

او گفت: قرار است ما در این ارکستر چند وقت یک‌بار، آثاری از موسیقی کلاسیک جهان را که کمتر اجرا شده است، روی صحنه ببریم. ما باید برای حقوق نوازندگان تضمین ایجاد می‌کردیم که این اتفاق افتاد و در حال حاضر ۲۱ نوازنده داریم که این تعداد می‌تواند بیشتر هم شود.

صهبایی درباره رپرتوار اجرایی پیش رو، توضیح داد: در قسمت اول «چهار فصل» ویوالدی در چهار کنسرتو اجرا خواهد شد. ما در این اجرا، چهار سولیست خواهیم داشت، البته این کار برای ما تا حدی مشکل است، زیرا این چهار نوازنده سولو از اعضای ارکستر هستند. در بخش دوم کنسرت نیز اثری از آهنگساز دوره رمانیتک نروژ، ادوارد گریک، سوییت هولبرت نواخته خواهد شد.

او با اشاره به این‌که ارکستر مجلسی ایران ارکستری نوپاست، بیان کرد: ما براساس قرارداد رسمی مکتوبی که با نوازندگان داریم، از حالا می‌دانیم تا آخر چه اتفاقی قرار است بیفتد. اگر در چنین پروژه‌هایی کار به خوبی آغاز شود، می‌توانیم عضوگیری نیز داشته باشیم. ارکستر مجلسی ایران تازه قرار است تولد پیدا کند و نمی‌توان از او انتظار زیادی داشت.

این رهبر ارکستر درباره بودجه ارکستر مجلسی ایران، اظهار کرد: من سال‌ها در اروپا فعالیت و درآمد زیادی داشتم که بخشی از آن درآمد باقی مانده و می تواند صرف این ارکستر و موسیقی شود. امیدوارم با این سرمایه بتوانم فضایی ایجاد کنم تا به تربیت نوازندگان خوب کمک کند.

رهبر سابق ارکستر سمفونیک تهران با بیان این‌که ما برای بهار، تابستان، پاییز و زمستان هر کدام یک برنامه کنسرت طراحی کرده‌ایم، گفت: با توجه به مشکلاتی که در برنامه‌ریزی وجود داشت، برنامه بهار ما به تابستان منتقل شد و متاسفانه کنسرت ما در روزهایی برگزار می‌شود که بسیاری از هموطنان ما که اهل این هنر هستند، در تهران به سر نمی‌برند.

صهبایی با بیان این‌که خوشبختانه از نظر بودجه و دستمزد نوازندگان مشکلی نداریم، اظهار کرد: خلأ ما در برنامه‌ریزی است که بتوانیم از قبل، برنامه سالانه داشته باشیم.

او همچنین گفت:‌ هرقدر یک گروه موسیقی کلاسیک، کوچک‌تر باشد، به نوازندگان ماهرتری نیاز است. البته ما باید به استانداردهای جهانی نزدیک شویم؛ اما ما کجا استاندارد جهانی داشته‌ایم که در ارکستر مجلسی داشته باشیم. در یک جامعه همه چیز زنجیروار به‌هم وصل است.

رهبر ارکستر مجلسی ایران افزود: کنسرت پیش‌رو یک تولد است و امیدواریم این برنامه، اولین و آخرین کنسرت ما نباشد.

او با اشاره به دستمزد نوازندگان ارکستر، بیان کرد: آنچه به آن‌ها به‌عنوان دستمزد می‌دهیم، در مقابل کار، زحمت و مخارج‌شان ناچیز، اما این مقدار ثابت است و درباره آن صحبت شده است. به یک نوازنده هرقدر دستمزد داده شود، زیاد نیست.

در ادامه این نشست، منیژه صهبایی به‌عنوان مدیر اجرایی این ارکستر، گفت: سال‌هاست که منوچهر صهبایی پروژه‌ای را با نام «برای ایرانم» آغاز کرده است. او در این پروژه که از ۲۰ سال پیش شروع شده، براساس کار آهنگسازان ایرانی، آثاری را در اروپا ضبط و منتشر کرد. همچنین آثاری از آهنگسازان ایرانی را با وجود این‌که اروپایی‌ها خیلی موافق نبودند، با ارکسترهای اروپایی به صحنه برد. همسرم در راستای همین پروژه، تحقیقات بسیار زیادی را درباره ارکستر سمفونیک انجام داد که بانک اطلاعاتی مهمی به‌شمار می‌آید. او همچنین سال ۸۶ که به ایران آمد و سر منحل شدن ارکستر سمفونیک ایران، از تمام استخدام‌های رسمی‌اش در سوییس استعفا داد. می‌توان گفت این کار، ادامه همان پروژه است.

او در بخش دیگری از سخنانش با بیان این‌که هدف از راه‌اندازی این ارکستر، اجرای موسیقی علمی و جدی است، تاکید کرد:‌ اگر از آهنگسازان ایرانی آثار خوبی به دست ما برسد، آن‌ها را اجرا خواهیم کرد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج