وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در خاطرات روزهای پیروزی انقلاب اسلامی نجوای «خمینی ای امام» همچنان به گوش می‌رسد و از یادها فراموش نخواهد شد و خالق این اثر، مرحوم سبزواری نام و یاد خود را در دفتر شعر انقلاب اسلامی برای همیشه ثبت کرده است.

به گزارش خبرگزاری موج، سیدرضا صالحی امیری در پیامی به کنگره «شعر انقلاب» ویژه نخستین سالگرد درگذشت حمید سبزواری که امروز ۲۲ خرداد در سبزوار برگزار شد، همچنین اظهار کرد: هنر شعر از هنرهای دیرین و ریشه‌دار این سرزمین است و زمانی که این هنر در مسیر دفاع از ارزش‌ها، باورهای دینی و ملی قرار می‌گیرد، آثار ماندگار و تاثیراتی شگرف می‌آفریند.

او ادامه داد: شعر فارسی علاوه بر بیان احساس و زیبایی اندیشه و فرهنگ ایرانی اسلامی، در طول یکصد سال گذشته در روشنگری مردم ایران نقش بی بدیلی داشته و با آغاز نهضت معمار کبیر انقلاب امام خمینی (ره) در خرداد ۴۲ این بیداری و آگاهی‌بخشی جلوه و نمود دوچندانی یافت.

در بخش دیگری از پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این‌گونه آمده است که شعر متعهد، در سال‌های پس از انقلاب حرکتی رو به رشد داشته و به سرمایه‌ای بی‌بدیل و موثر در عرصه ادبیات تبدیل شده و از این رهگذر آثار ارزشمندی فراهم آمده است. 

او ادامه داد: در سال‌های اخیر جوانان مومن باانگیزه و نواندیش با سرودن اشعار آگاهی‌بخش در خدمت مکتب اهل‌بیت (ع) و آرمان‌های انقلاب اسلامی روح تازه‌ای به کالبد شعر متعهد دمیده‌اند.

صالحی امیری بیان کرد: بی‌تردید نقش مرحوم استاد حمید سبزواری و بزرگان عرصه شعر انقلاب در تربیت نسل جدید شاعران و خلق مضامین نو و انتقال مفاهیم روز انکارناپذیر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در روزهای دشوار انقلاب، دوران سخت دفاع مقدس، ایام سازندگی ایران اسلامی و دوره تثبیت مردم‌سالاری دینی این شعر و ادبیات انقلابی بوده است که با زیور زیبایی خاطرات آن روزهای سخت مختلف دهه‌های اخیر را به ثبت رسانده است.

او اظهار کرد: رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) در کنار اشراف و احاطه به عرصه فرهنگ، نسبت به عرصه شعر به ویژه شعر متعهد و شعر مقاومت همواره رهنمودهای راهگشا بیان کرده‌اند که سرمشق و الگوی همه شاعران جوانی است که به این حوزه علاقه‌مند و دغدغه‌مند هستند.

صالحی امیری افزود: امروز بیش از هر زمان دیگری به استفاده از زبان هنر به ویژه شعر متعهد برای بیان ارزش‌ها و گزارش‌ها و رخدادهای کشور و جهان پیرامون نیاز داریم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: به همه حاضران در مراسم نخستین سالگرد حمید سبزواری درود می فرستم و از دست‌اندرکاران این نشست سپاسگزاری می‌کنم.

او افزود: از خداوند متعال علو درجات را برای مرحوم استاد حمید سبزواری مسالت دارم و امیدوارم راه آن یار سفرکرده پررهرو باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج