مستندهای «پل سیاه» و «آرسو» شنبه - ۲۰ خرداد ماه - ساعت ۱۹ از جشنواره تلویزیونی مستند پخش خواهند شد.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی جشنواره تلویزیونی مستند، «پل سیاه» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ایوب مروانی‌پور با نگاهی تاریخی به سرگذشت پل سیاه اهواز می‌پردازد.

مروانی پور درباره موضوع این مستند گفت: «پل سیاه» نخستین پل شهر اهواز است که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده، این پل متعلق به اداره راه آهن جنوب است و در سطح آن دو خط رفت و برگشت برای عبور قطار وجود دارد.

وی افزود: «پل سیاه» مستندی تاریخی است که از زبان خود پل سرگذشت این میراث فرهنگی ارزشمند را روایت می کند.

این مستند در اهواز تصویربرداری شده است و شنبه  از شبکه مستند روی آنتن می رود.

 

شاعرانه‌ای از رابطه انسان، دریا و ماهی

جشنواره تلویزیونی مستند شنبه مستند «آرسو» به تهیه کنندگی و کارگردانی فرزاد حبیب زاده را روی آنتن می‌فرستد.

حبیب پور درباره موضوع این مستند گفت: «آرسو» روایتی شاعرانه از رابطه باستانی انسان، دریا و ماهی دارد و با نگاهی دیگرگونه به شیوه پره کشی  و ماهیگیری در دریای خزر می پردازد.

وی گفت: این مستند اثری فرمی است که در آن از نریشن استفاده نشده و مبنای اصلی کار صداوتصویر است؛ حتی سعی کردم در این مستند کمتر از موسیقی استفاده کنم و آنچه شنیده می شود غالبا اصوات طبیعی مثل صدای امواج و ... است.

وی درباره اسم این مستند گفت: «آرسو» در زبان گیلکی به معنای اشک چشم است، امواج وقتی از سمت ساحل به دریا برمیگردند تصویری را  تداعی می کنند که شبیه اشک چشم است  گیرایی و جذابیت همین تصویر سبب شد که اسم مستند را «آرسو» بگذارم.

نخستین جشنواره تلویزیونی مستند از ۲۳ فروردین در شبکه مستند آغاز شده است، فصل اول این جشنواره روزهای زوج از ساعت ۱۹ تا ۲۰ روی آنتن می‌رود و برگزیدگانش را مردم و کارشناسان انتخاب می‌کنند.

داوری بخش مردمی این جشنواره از طریق سایت FESTMOSTANAD.IR، کانال اینستاگرامFESTMOSTANADBOT@ و سامانه پیامکی جشنواره به شماره ۳۰۰۰۰۸۱ انجام می‌شود و بینندگان تا ۴۸ ساعت پس از پخش اثر مهلت دارند، به مستند رأی بدهند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج