نشان طلایی پنجمین دوره‌ی جایزه‌ سالانه‌ لاک‌پشت پرنده، در پاریس به ژان کلود مورلوا، نویسنده‌ فرانسوی، اهدا شد.

به گزارش خبرگزاری موج بر اساس خبر رسیده، نشان طلایی جایزه‌ی لاک‌پشت پرنده در سال ۹۵، برای کتاب دوجلدی «رودخانه‌ی واژگون» شب گذشته در پاریس به ژان کلود مورلوا از کشور فرانسه اهدا شد.

در این دیدار، علی‌اصغر محمدخانی به نمایندگی از گروه داوری لاک‌پشت پرنده نشان طلایی این جایزه را به مورلوا اهدا کرد.

گروه داوری لاک‌پشت پرنده، نویسنده‌ی کتاب «رودخانه‌ی واژگون» را به‌خاطر آ‏فریدن فانتزی‏ صلح‌آمیز‏، انسانی و متفاوت، پیوند و گفت‌وگوی شرق و غرب در داستان، حضور کنشگرانه‌ی نوجوانان و دعوت به آرامش و عشق در دنیای پرخشونت در آیین پایانی پنجمین دوره‌ی این جایزه‌ برگزیده اعلام کرده بودند.

محمدخانی در گفت‌وگو با این نویسنده‌ درباره‌ی لاک‌پشت پرنده و عملکرد آن برای معرفی کتاب‌های مناسب برای کودکان و نوجوان توضیح داد و از فرایند داوری جایزه‌ی سالانه‌ی لاک‌پشت پرنده گفت.

سپس با ارائه‌ی تصویری کلی از وضعیت کمی و کیفی کتاب‌های ادبیات کودک و نوجوان در حوزه‌ی تألیف و ترجمه به سفر روحانی و جسمانی در ادبیات کلاسیک فارسی و معاصر و شباهت‌های مفاهیم این متون و با سفر تومک در رودخانه‌ی واژگون در پی دست‌یابی به آرزوها و آمالش اشاره کرد.

ژان کلود مورلوا نیز گفت: این جایزه برای من بسیار ارزنده است و بسیار علاقه دارم که به ایران بیایم. این جایزه رابطه‌ای معنوی با نوجوانان ایرانی برایم فراهم کرده است. آثار من به بیش از 20 زبان ترجمه شده است و جایزه‌های فراوانی گرفته‌ام.

پیش‌تر مورلوا که نتوانسته بود در آیین پایانی جایزه‌ی لاک‌پشت پرنده در تهران حضور داشته باشد، با ارسال پیام تصویری از دریافت این جایزه ابراز خوشحالی کرده و گفته بود: خیلی تحت‌تأثیر قرار گرفتم و بسیار سپاسگزارم، به‌خصوص که این جایزه به کتاب «رودخانه‌ی واژگون» من تعلق گرفته است که برایم ارزش خاصی دارد. درواقع این جایزه به کتاب من داده شده است، نه به خودم و کتاب من جلوتر از خود من حرکت کرده است. من این کتاب را 15 سال پیش نوشتم و احساس می‌کنم که ارزش این کتاب بیشتر از خود من است.

«رودخانه‌ی واژگون» رُمانی دوجلدی به نام‌های تومک و هانا است که ماجرای سفر شگفت‌انگیز و افسانه‌ای دو نوجوان را بازگو می‌کند. مورلوا می‌گوید: من این کتاب را در شرایط خاصی نوشتم. وقتی که در سال 1998 مشغول نوشتنش بودم، قصد داشتم داستانی ماجراجویانه، بدون پیچیدگی و خیلی شاد بنویسم. ولی در این سال پدرم فوت کرد و روند نوشته‌ی من تغییر کرد. رمانی که قرار بود بدون پیچیدگی، ساده و ماجراجویانه باشد به رمانی با مفاهیم عمیق و غمگین درباره‌ی زندگی و مرگ تبدیل شد. این رمان تلفیقی از مفاهیم ساده و پیچیده بود و همین باعث شد نظر خوانندگان را جلب کند.

در دیدار شب گذشته، این نویسنده‌ی فرانسوی خبر داد که در حال نوشتن رمانی است که سال ۲۰۱۸ منتشر می‌شود و شخصیت‌های آن حیوانات هستند. وی توضیح داد: در این داستان، جهان و وضعیت امروز آن از زبان حیوانات بیان می‌شود تا کودکان و نوجوانان تأمل بیشتری داشته باشند و به دنیای امروز و آینده‌ای که در انتظار ماست، بیشتر فکر کنند.

«رودخانه‌ی واژگون» با ترجمه‌ی زهره ناطقی و نوید اعطار شرقی در سال ۱۳۹۴ ازسوی انتشارات محراب قلم منتشر شده و نویسنده‌ی آن تنها برنده‌ی نشان طلایی پنجمین دوره‌ی لاک‌پشت پرنده بوده است.

پیش‌تر نشان طلایی لاک‌پشت پرنده در دوره‌های قبلی برگزاری این جایزه به علی گلشن برای کتاب سگ‌سانان و کفتارها، به نیل گی‌من برای کتاب اقیانوس انتهای جاده، به برایان سلزنیک برای کتاب اختراع هوگوکابره، به جمشید خانیان برای کتاب عاشقانه‌های یونس در شکم ماهی، به محمدهادی محمدی برای کتاب‌های آواورزی با سی‌بی‌لک و الفباورزی با کاکاکلاغه و به دیوید آلموند برای کتاب پدر اسلاگ اهدا شده بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج