به آرامی از پله‌های پهن و کوتاه کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان پایین می‌روی و با ورود به سالن موسیقی دلنوازی آرامش را هدیه می‌دهد و گوش‌ها را می نوازد.

به گزارش خبرگزاری موج، در ورودی سالن تابلویی زیبا از کاخ چهل ستون به چشم می‌خورد که در میان ستون‌های بلندش مردانی با لباس‌هایی از دوره قاجار دست در دست فرزندان خود به لنز دوربین خیره شده‌اند و در پشت آنها حوض زیبایی خالی از آب است. به قرینه تابلویی است که عمارت زیبای عالی‌قاپو را نمایش داده که نشان از دوره پهلوی دارد.

در گردش دیوار تابلوهایی از عمارت‌های تاریخی و زیبای تخت فولاد و کلیسا وانک نصب شده است و در دیوار داخلی گالری نیز عکس‌هایی از سی و سه پل، پل خواجو و پل چوبی خودنمایی می‌کند و کوه‌هایی که در پشت آنها نمایان است و اکنون خانه‌های کوچک و بزرگ جای آن را گرفته و نشان از قدمت این پل‌ها دارد.

کمی آن طرف‌تر تابلوهایی از عمارت‌های زیبای چهل ستون، عالی قاپو، مسجد امام و میدان نقش جهان با گنبدهای فیروزه‌ای و مناره‌های بلند و خیابان‌های قدیمی‌اش انسان را به سوی خود می‌کشاند؛ عظمت سازه‌هایی با این وسعت و ظرافت آن هم در سال‌های دور انسان را به وجد می‌آورد.

این، بخشی از تصویری است از تابلوهای نمایشگاه «اصفهان در آینه اسناد سعدآباد» که به همت موزه عصارخانه شاهی به عنوان مرکز مطالعات فرهنگ عامه و مشاغل سنتی اصفهان در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان به نمایش گذاشته شد. 

محمد معماریان، رئیس موزه عصارخانه شاهی به خبرنگار ایسنا می‌گوید: این عکس‌ها که توسط عکاسان و شخصیت‌های مختلف به دربار هدیه داده شده تاکنون دیده نشده است و در آلبوم‌های سلطنتی که اکنون در کاخ سعدآباد موجود است نگه داری می‌شود.

وی می‌افزاید: موزه آلبوم‌های سلطنتی سعدآباد با عنوان «اصفهان در آینه اسناد سعدآباد» که نمایشگاهی از عکس‌های موجود اصفهان در آلبوم‌های سلطنتی کاخ سعدآباد است، برای اولین بار به نمایش در آمد که در کنار آن یکی از فیلم‌های پخش نشده موجود در آرشیو کاخ سعدآباد اثری از حسین ترابی به نام اصفهان نیز برای اولین بار اکران شد.

طبق گفته رئیس موزه عصارخانه شاهی این عکس‌ها متعلق به دوره‌های مختلف ایران است و از دوره قاجار شروع شده و تا اواسط دوره پهلوی ادامه پیدا کرده است.

معماریان با اشاره به نمایش 30 عکس مربوط به اصفهان در کاخ سعد آباد می‌گوید: عکس‌های زیادی در کاخ سعدآباد موجود بوده اما به دلیل محدود بودن مکان نمایشگاهی و اینکه سنخیتی با شهر اصفهان نداشته به نمایش گذاشته نشده است.

آخرین تابلوها از فوتبالیست های اصفهان و تهران است که در کنار یکدیگر ایستاده و منتظر آغاز مسابقه هستند و در تابلویی دیگر عده ای که در حال پانسمان زخم پای دروازه بان هستند حسی نوستالژیک را ایجاد می‌کند.

این نمایشگاه تا یازدهم خرداد در گالری شماره یک کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان از ساعت 9 الی 19 آماده بازدید است و طبق گفته رئیس موزه عصارخانه شاهی پس از نمایش در این گالری، در موزه عصارخانه شاهی برای بازدید عموم به نمایش در می‌آید.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج