آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: در ماه مبارک رمضان هوشیارتر، محکم‌تر و مقاوم‌تر به نشر قرآن بپردازید که بالاترین عبادت است.

به گزارش خبرگزاری موج، آیت‌الله مکارم شیرازی در گردهمایی اعزام اساتید تفسیر قرآن حوزه به استان‌های سراسر کشور که شامگاه شنبه در دارالقرآن علامه طباطبایی برگزار شد، ضمن پر ارزش دانستن حرکت اعزام اساتید تفسیر به استان‌های کشور عنوان کرد: این ابتکار از سوی مجمع عالی تفسیر و سازمان تبلیغات در جهت نفوذ قرآن قابل تقدیر است و امیدواریم روزی فرا رسد که در ماه مبارک رمضان چند هزار استاد از حوزه در سراسر عالم قرآن را نشر دهند.

این مرجع تقلید با بیان اینکه انسان هرچه به قرآن نزدیکتر شود، مشکلاتش کمتر و هرچه از قرآن فاصله بگیرد مشکلاتش بیشتر می‌شود، ادامه داد: ماه رمضان ضیافت‌الله است و به تعبیر امام خمینی(ره) سفره پذیرایی در این مهمانی قرآن است، در این سفره انواع نعمت‌های مسرت بخش و اسباب پیشرفت موجود است.

وی با اشاره به زندگی پیامبر(ص) گفت: زندگی پیامبر مکرم اسلام مملو از مشکلات بود؛ می‌توان از نسبت‌های ناروا که به پیغمبر می‌دادند و در قرآن کریم آمده است ببینیم که چه اندازه با مشکلات مواجه بودند لکن با ایستادگی به موفقیت رسیدند.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: از جمله نسبت‌های ناروا که به پیامبر می‌دادند و در قرآن آمده است، ساحر، کذاب، مسحور، هوس باز، مجنون، شاعر و کاهن است؛ می‌بینید که این نسبت‌ها ضد و نقیض هستند، اگر ساحر است مجنون و مسحور نمی‌شود و اگر مجنون است کاهن نمی‌شود؛ همیشه تهمت‌ها به اولیاء الله ضد و نقیض و پراکنده‌ گویی‌هایی است که خودشان خود را ابطال می‌کنند.

این مرجع تقلید اظهار کرد: پیامبر مکرم اسلام (س) در مقابل این نسبت‌ها مثل کوه ایستاد و به موفقیت رسید همانطور که قرآن کریم می‌فرماید «اذا جاء نصرالله والفتح * و رایت ناس یدخلون فی دین الله افواجا» تا آنجا که مردم فوج فوج مسلمان می‌شدند.

وی با تاکید بر اینکه اگر مثل کوه مقابل دشمن بایستیم عاقبت به "افواجا" خواهیم رسید، اضافه کرد: شما در مقابل جمعیتی قرار می‌گیرید که آماده پذیرش هستند و تفاوت بسیاری میان جامعه پیامبر(ص) و مخاطب شماست؛ لذا از این فرصت نهایت استفاده را ببرید.

این استاد برجسته حوزه با اشاره به اینکه در قرآن کریم پنج آیه وجود دارد که خداوند در آن آیات می‌فرماید «لا تتبعوا خطوات شیطان» ادامه داد: در تفسیرها بر نفوذ تدریجی شیطان تاکید داشته باشید، قرآن کریم می‌فرماید نفوذ شیطان گام به گام و تدریجی است، باید همه مفسران و خطبا مراقب نفوذ تدریجی شیطان باشند؛ در دوره رضاخان خواستند اسلام و تشیع را از بین ببرند، گام اول تبدیل لباس بود که شیطان مسلط شد، گام دوم کشف حجاب بود، افراد زیادی کشته شدند و زنان زیادی شکنجه و آزار شدند اما گام دوم هم انجام شد، و سپس فرزند رضاخان به سراغ تاریخ رفت و آن را از تاریخ ۱۴۰۰ ساله اسلامی به ۲۵۰۰ ساله تبدیل کرد تا بااین کار ما را از تاریخ اسلام جدا کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: اگر امام راحل قیام نکرده بود و جلوی این حرکت را نگرفته بود، خطوات شیطان و سیاست گام به گام شیطان موفق می‌شد؛ امروز نیز می‌خواهند همان کار را بکنند لذا ما باید بیدار باشیم، این سیاست گام به گام در مسائل سیاسی و نظامی تا پایین‌ترین موضوعات هست.

این مرجع تقلید شیعه در پایان با بیان اینکه سعی در حفظ استقلال داشته و مراقب سیاست گام به گام شیطان باشیم، گفت: در ماه مبارک رمضان هوشیارتر، محکم‌تر و مقاوم‌تر به نشر قرآن بپردازید که بالاترین عبادت است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج