علی معلم به دلایل زیادی قصد داشت داستان زندگی کوروش را بر پرده ببرد،دلایلی برای سینما،تاریخ و فرهنگ ایران.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، دیروز طی مراسمی آغاز رسمی ساخت فیلم کوروش بزرگ اعلام شد، فیلمی که علی معلم در مقام تهیه کننده چند سال تلاش داشت آن را جلوی دوربین ببرد و این نوشتار کوتاه درنگی بر اهمیت ساخته شدن این فیلم دارد.

زندگی کوروش بزرگ خود به اندازه کافی جذابیت های داستانی و دراماتیک بسیاری دارد و روایت کننده بخشی از تاریخ ایران و جهان است. همین جذابیت داستانی باعث شده ساخت آثار هنری از بخش های مهم زندگی کوروش همواره مد نظر هنرمندان باشد و بیش از شش اپرا وجود دارد که تمام یا بخشی از زندگی این شاه پارسی را بر صحنه برده اند و این به جز نقاشی ها یا کتاب هایی است که در این مورد ساخته شده است.

تمامی این نگاه ها به کوروش و زندگی او از چشم غربی بوده، چشمی که بنا به میل خود زندگی این پادشاه را به تصویر کشیده و بنابراین کوروشی که در این آثار می بینیم بیش از هر چیزی یک بازتاب غربی از پادشاهی ایرانی است و این بازتاب مثل نمونه های دیگر تصویری باژگونه و پر عوعاج از پادشاه پارسی را به دست می دهد.

اولین منظور علی معلم از ساخت چنین فیلمی تصحیح این تصویر پر اشتباه بود.او به عنوان یک تهیه کننده صاحب قلم که بر عرفان شرق و تاریخ غرب مسلط بود، می خواست با ساخت فیلمی از زندگی کوروش، نه تنها تصویر صحیحی از این پادشاه و ایام زندگی اش در برابر جهانیان گسترده کند بلکه قصد داشت با این کار، اکران فیلم ایرانی در سطح جهان را به شکل صنعتی و امروزین آن یک قدم به واقعیت نزدیکتر کند.

قصد و نیت دیگر علی معلم از ساخت فیلم، معرفی واقعی تاریخ ایران به جهانیان بود.او که سفرهای متعددی را به گوشه و کنار جهان انجام داده بود،بارها از این شکایت داشت که شناخت بسیاری از مردم دنیا از ایران در حد چند نام خشک و خالی و اطلاعات تاریخی آنها نهایتا منحصر به برهه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.او قصد داشت با ساخت این فیلم تاریح باستانی ایران را به جهان معرفی کند تا جهانیان میزان عدالت طلبی و حق جویی ایرانیان را که منجر به انقلاب اسلامی شد بهتر و بیشتر درک کنند.

علی معلم تلاش بسیار کرد تا «کوروش بزرگ» را روی پرده ببرد و نتوانست و شاید جان بر سر این کار گذاشت. امید است که با ساخت این فیلم برگی دیگر از تاریخ زرین ما ثبت و ضبط شود تا دیگر بیگانگان جرات مصادره آن را نداشته باشند.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج