نوای دلنشین تلاوت قرآن قاری منتخب ایرانی جمعه شب در پنجاه و نهمین دوره مسابقات بین المللی حفظ و قرائت قرآن کریم مالزی در کوالالامپور پایتخت این کشور طنین انداز شد.

به گزارش خبرگزاری موج، حامد علیزاده، 26 ساله اهل تربت جام و ساکن مشهد قاری نماینده جمهوری اسلامی ایران در این مسابقات است که در پنجمین شب مسابقات بین المللی قرآن مالزی به قرائت آیاتی از سوره مبارکه انفال پرداخت.

قرائت این قاری ایرانی از چند شبکه تلویزیونی و رادیویی مالزی به طور زنده پخش می شد و 'علی محمد سابقی' رایزن فرهنگی کشورمان در کوالالامپور و گروهی از ایرانیان نیز در محل مسابقات شاهد قرائت این قاری جوان ایرانی بودند .

'علیزاده' که در سال های 1394 و 1395 به مقام نخست مسابقات قرآن اوقاف استان خراسان رضوی دست یافت و سال گذشته در مقدماتی کشوری دوم، نیمه نهایی اول و در فینال به رتبه سوم رسید و در دوره ارزیابی پس از 'سعید پرویزی' رتبه دوم را کسب کرد و بعنوان نماینده ایران در مسابقات مالزی برگزیده شد.

تلاوت این قاری 26 ساله ایرانی مورد توجه صدها مالزیایی قرار گرفت که به منظور بهره مندی از این مسابقات آسمانی در مرکز تجارت جهانی 'پوترا' شهر کوالالامپور (PWTC) که محل برگزاری این مسابقات است، حضور داشتند.

پس از قاری ایرانی در رقابت های جمعه شب این مسابقات، 'حسین طاهر شاکر' به عنوان آخرین شرکت‌کننده قرائت خود را انجام داد.

'مبارک طالب' از آفریقای جنوبی، 'نور محمد بن علی' از سنگاپور ، خانم 'جلجینر ایرلیی' از قزاقستان، 'محمد ایوب عاصف' از انگلیس 'وان فخرالرازی بن وان محمد' از مالزی، خانم 'ایمان الزوتنی' از مغرب، 'حامد علیزاده' از ایران و 'حسین طاهر شاکر البرزنجی' از عراق قاریانی بودند که جمعه شب در پنجمین و آخرین روز مسابقات مالزی آیاتی را تلاوت کردند.

در این دوره از مسابقات بین المللی قرآن کریم، 64 قاری از ده ها کشور جهان در دو بخش قرائت و حفظ و در دو گروه آقایان و بانوان رقابت می کنند که در مجموع در بخش قرائت 24 قاری حضور دارند.

علیزاده پیش از این ابراز امیدواری کرده بود در اول ماه مبارک رمضان رتبه اولی را به مقام معظم رهبری هدیه کند.

در این دوره از مسابقات بین المللی قرآن مالزی، 24 قاری مرد از 24 کشور و 10 نفر از بانوان قاری در بخش قرائت با یکدیگر رقابت می ‌کنند.

در بخش حفظ نیز که ایران نماینده ای در آن ندارد، 20 مرد و 10 زن حضور دارند و نفرات برتر شنبه شب در مراسمی با حضور سلطان 'محمد پنجم' سلطان ایالت کلانتان و پادشاه مالزی معرفی می شوند.

جایزه نفر نخست پنجاه و نهمین دوره مسابقات بین المللی حفظ و قرائت قرآن کریم مالزی در بخش قرائت مردان و زنان یک شمش طلا به ارزش 70 هزار رینگیت ( به ارزش حدود 16 هزار و 300 دلار) و 40 هزار رینگیت (حدود 9 هزار و 300 دلار) وجه نقد است.

شمش طلا را بنیاد توسعه اقتصاد اسلامی مالزی به برندگان این مسابقات اهدا می کند.

جایزه نفر دوم این مسابقات 30 هزار رینگیت (حدود 7 هزار دلار) ، نفر سوم 20 هزار رینگیت (حدود چهار هزار و 650 دلار)، نفر چهارم 15 هزار رینگیت (حدود سه هزار و 500 دلار) و نفر پنجم 10 هزار رینگیت (بیش از دو هزار و 300 دلار) است.

نفر نخست این دوره از مسابقات بین المللی قرآن کریم مالزی در بخش حفظ نیز یک عدد شمش طلا به ارزش 50 هزار رینگیت (بیش از 11 هزار و 600 دلار) دریافت و کمیته برگزاری مسابقات نیز 20 هزار رینگیت (حدود چهار هزار و 650 دلار) وجه نقد پرداخت می کند.

نفر دوم 15 هزار رینگیت (حدود سه هزار و 500 دلار) و نفر سوم 10 هزار رینگیت (بیش از دو هزار و 300 دلار) جایزه می گیرند و بقیه شرکت کنندگان از قاریان و حافظان نفری سه هزار رینگیت (حدود 700 دلار) هدیه دریافت می کنند.

مالزی و جمهوری اسلامی ایران به ترتیب در پنجاه و هشت دوره مسابقات بین المللی قرائت و حفظ قرآن کریم در این کشور جنوب شرق آسیا در کسب مقام های نخست پیشرو بوده اند.

قاریان ایرانی تاکنون موفق شده اند در 10 دوره این مسابقات بین المللی جایگاه نخست را کسب کنند، هشت مقام دومی و یک مقام سوم نیز دیگر رتبه های قاریان ایرانی بوده است. در حالی که مالزی به عنوان میزبان این مسابقات تاکنون موفق شده است در 30 دوره مقام نخست را از آن خود کند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج