چاپ تازه کتاب سه‌جلدی «زیر و بم داستان» شامل تجربه‌های نویسندگان ایران و جهان، نوشته مرحوم حسین حداد منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری موج بر اساس خبر رسیده از بنیاد شعر و ادبیات داستانی، کتاب «زیر و بم داستان» که حاصل سال‌ها تحقیق و تلاش زنده‌یاد حسین حداد است، با تصحیح و بازنویسی محمد حنیف و از سوی انتشارات علمی ـ فرهنگی روانه بازار نشر شده است.

حداد، مجموعه پژوهش‌های خود را که مبتنی بر مطالعه حدود ۳۰۰ منبع ایرانی و خارجی اعم از کتاب، مجله، پایان‌نامه و تحقیق علمی است با زیرعنوان «تجربه‌های نویسندگان ایران و جهان» در این کتاب سه‌جلدی گردآوری و در ۱۲۴۸ صفحه منتشر کرده است.

داستان و انواع آن، ایده داستانی و طرح اولیه، فعالیت ناخودآگاه ذهن یا جست‌وجوی خودآگاه و شخصیت‌پردازی، عناوین فصل‌های نخستین جلد از مجموعه «زیر و بم داستان» است. نویسنده برای جلد دوم این کتاب، گفت‌وگو، صحنه‌پردازی، پیچیدگی (گره‌افکنی و گره‌گشایی)، زاویه دید، درون‌مایه و حقیقت‌مانندی و زبان و نماد را به عنوان فصول کتاب در نظر گرفته است. او همچنین جلد سوم را با انتخاب نام داستان، آغاز و انجام داستان، بازبینی و بازنویسی، نویسنده و ناشر، نویسنده و آسایش و عادت‌ها و ظرافت‌های کاری داستان‌نویسان، فصل‌بندی کرده است.

«زیر و بم داستان» پیش‌تر در سال ۱۳۹۲ از سوی انتشارات عصر داستان، وابسته به بنیاد شعر و ادبیات داستانی ایرانیان منتشر شده بود. این اثر طی تفاهم‌نامه بنیاد با انتشارات علمی ـ فرهنگی به عنوان چاپ نخست این ناشر در بهار ۱۳۹۶ منتشر شده است.

«زیر و بم داستان» در شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت دوره ۵۴ هزار تومان منتشر شده است.

مرحوم حسین حداد، پژوهشگر ادبیات داستانی ۱۱ سال قبل و در پی ابتلا به بیماری سرطان در ۴۶ سالگی درگذشت. از او تألیفات دیگری نیز در این حوزه به چاپ رسیده که مجموعه «گلچهر» از آن جمله است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج