پلاتو اجرا مجموعه تئاتر شهر از دوشنبه 25 اردیبهشت ماه میزبان علاقه‌مندان تئاتر با نمایش «بوفالوی آمریکایی» به کارگردانی سیامک زین‌الدینی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی مجموعه تئاتر شهر، نمایش «بوفالوی آمریکایی» به نویسندگی دیوید ممت و کارگردانی سیام زین الدینی از روز دوشنبه 25 اردیبهشت تا جمعه 5 خرداد در پلاتو اجرا مجموعه تئاتر شهر به صحنه می‌رود.

در این اثر نمایشی که ساعت 18 به مدت زمان 60 دقیقه و قیمت 15 هزار تومان روی صحنه خواهد رفت، یگانه رجبی، فرزاد آیتی، سیامک زین‌الدینی، احمد مطوری، اکرم سامانی، حسن همتی به عنوان بازیگر حضور دارند، این در حالی است که کیانوش احمدی دستیار کارگردان، امیررضا هرمزی دستیار دوم کارگردان، سیامک زین الدینی طراح صحنه و لباس، یاسمین برزگری مدیر صحنه، فرناز حسن زاده طراح چهره پردازی، فاطمه احمدی منشی صحنه، مهزاد مرسلی مدیر اجرایی، حامد هاشمی طراح گرافیک، علی روهینا عکاس، علی اکبر مجد راد مشاور رسانه ، امیر رضا هرمزی و مصطفی رنجبر روابط عمومی و تبلیغات دیگر عوامل اجرایی نمایش هستند.

این نمایش‌نامه در سال ۱۹۷۵ میلادی توسط دیوید مامت به نگارش درآمده است و تاکنون بارها روی صحنه تماشاخانه‌های دنیا توسط بهترین کارگردانان به نمایش گذاشته‌ شده است. این  نمایش تابه‌حال در ایران به‌صورت رسمی در هیچ تماشاخانهای اجرا نشده است.

بر اساس این گزارش جمعه شب 22 اردیبهشت ماه نیز دو نمایش «هملت» به کارگردانی آرش دادگر ، «بوف کور» به کارگردانی ناصر حسینی مهر و «کافه پولشری» به کارگردانی الهام پاوه نژاد به اجرای خود در تالارهای اصلی ، چهارسو و کافه تریای  مجموعه تئاتر شهر پایان دادند.

 

نمایش « بوف کور» به اجرای خود در تالار چهارسو پایان داد

نمایش «بوف کور» به کارگردانی ناصرحسینی مهر جمعه شب 22 اردیبهشت ماه در حالی به اجرای خود در تالار چهارسو پایان داد که کارگردان این نمایش پایان فعالیت‌های گروه تئاتر «شش» را اعلام کرد.

ناصر حسینی‌مهر طراح و کارگردان نمایش « بوف کور» بعد از پایان اجرا این اثر نمایشی ضمن تقدیر از مدیر کل هنرهای نمایشی و مدیر مجموعه تئاتر شهر در به صحنه بردن نمایش توضیح داد: از اینکه طی روزهای گذشته توانستیم با به صحنه بردن نمایش «بوف کور» یادی از صادق هدایت نویسنده بزرگ کشورمان کنیم بسیار خوشحالیم، به همین جهت لازم است از آقای شفیعی و آقای شریعتی که این امکان را فراهم کردند تا برای اولین بار « بوف کور» صادق هدایت را روی صحنه اجرا کنیم، تشکر کنم که با وجود تمامی مشکلات همراه گروه بودند تا امشب در سی و چهارمین شب اجرای آن باشیم.

وی ادامه داد: من دوست دارم حالا که در اخرین شب اجرای نمایش « بوف کور» حضور داریم این موضوع را به مسئولان محترم گوشزد کنم که هنرمندان تئاتر نویسندگان سرزمینشان از فردوسی و حافظ گرفته تا هدایت و نیما و دیگر بزرگان ادبیات را دوست دارند.

محمد صنعتی نویسنده، منتقد ادبی و روانشناس کشورمان نیز بعد از صحبت‌های حسینی مهر بیان کرد: من قبل از هرچیز لازم است از ناصر حسینی مهر و گروه اجرایی این نمایش یک تشکر ویژه داشته باشم ، زیرا همین که توانستند داستان «بوف کور» صادق هدایت را روی صحنه ببرند خود به تنهایی موفقیت بزرگی است. به هر ترتیب ما طی این دو دهه گذشته تلاش کردیم تا به سهم خود چهره منفی صادق هدایت را پاک کنیم و بسیاری از شما می‌دانید که در این راه با چه مشکلات زیادی مواجه بودیم.به همین جهت وقتی شنیدم این گروه اجرایی «بوف کور» را روی صحنه برده بسیار حیرت زده شدم.

وی ادامه داد: امیدوارم این اجرا گشایشی باشد که هنرمندان تئاتر ایران بتوانند بیشتر از اینها آثار بزرگان ادبیات کشورمان را روی صحنه ببرند تا ما بتوانیم راحت تر و نزدیک تر با آثار این بزرگان آشنا شویم.

شیرین بزرگمهر مدرس دانشگاه هم در آخرین شب اجرای نمایش « بوف کور» ضمن تقدیر از فعالیت‌های گروه تئاتر «شش» به سرپرستی ناصیر حسینی مهر طی سال‌های گذشته گفت: یادم می آید زمانی به آقای حسینی مهر پیشنهاد تدریس در دانشکده سینما تئاتر را دادم اما او به من گفت: « به دلیل این درس های واحدی دانشگاه شیوه مناسبی برای پرورش بازیگری نیست نمی توانم پیشنهاد شما را قبول کنم » و من بسیار ناراحت شدم که نمی توانیم از حضور ناصرحسینی مهر استفاده کنیم. به هر ترتیب ناصر حسینی مهر در حوزه تئاتر پدیده جدایی است که اگر مانیفست گروه او را بشناسید متوجه خطوط مشخصی که مستقلا برای خود دارد، می شوید.

وی ادامه داد: حسینی‌مهر معتقد است که فعالیت تئاتری برای اجرای یک اثر نمایشی باید در تمامی بدنه گروه تقسیم شود و همه باید برای به صحنه بردن یک اثر نمایشی خلاق مشارکت داشته باشند. حسینی با آگاهی به مسائل مهمی چون میزانسن، نورپردازی، صدا و موسیقی و فضا سازی به خوبی توانسته نمایش هایی را روی صحنه اجرا کند که انصافا نمایش های بسیار متفاوت و قابل توجهی بودند. او وسواس بسیار عجیبی در کار با بازیگران دارد که اعضای گروهش به خوبی می توانند شهادت دهند که کار با این هنرمند ارزشمند چه تفاوت هایی با دیگر گروه ها دارد.

بزرگمهر در بخش دیگری از صحبت‌های خود بیان کرد: حسینی مهر طی زمان حضورش در ایران موفق شده کارهایی از هاینر مولر را ترجمه و اجرا کند که اهالی هنر می‌دانند آثار او در برگیرنده مفاهیم بسیار مهمی است. هاینر مولر نویسنده‌ای است که در آثارش به پلشتیها جامعه سرمایه‌داری و مردمی که تحت سیطره این ستم کاری جز خشم و عصیان ندارند، میپردازد. و این ناصر حسینی مهر بود که به خوبی توانست مخاطبان ایرانی با آثار این نویسنده بزرگ آشنا کند.

این مدرس دانشگاه در پایان گفت: امشب قبل از آغاز اجرای نمایش « بوف کور» آقای حسینی مهر به من اعلام کرد که بعد از پایان اجرا وقتی با شما صحبت می‌کنم اعلام کنم که این اجرا آخرین اجرای گروه تئاتر «شش» روی صحنه‌های تئاتر است اما من دوست ندارم این جمله را بیان کنم و فقط می‌گویم: « به امید اجراهای آینده»

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج