معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم رونمایی از مجموعه 14 جلدی کتاب تاریخ کهن و معاصر ایران زمین تالیف علی‌اکبر ولایتی گفت: ملت بی‌اطلاع از تاریخ مجبور به تکرار آن می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری موج، عصر امروز پنجشنبه21 اردیبهشت ماه و در مراسم رونمایی از 14 جلد کتاب تاریخ کهن و معاصر ایران زمین که در سی‌امین  نمایشگاه بین‌المللی کتاب برگزار شد، حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی گفت: ولایتی چهره ممتاز در بحث پزشکی وسیاست خارجی است. او یک کارشناس برجسته در حوزه فرهنگی و هم عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و هم در حوزه تمدن اسلامی متخصص است. او پژوهش‌های مهمی در حوزه تاریخ انجام داده واین مجموعه 14 جلدی که امروز رونمایی می‌شود تاریخ و تمدن ایران اسلامی را پوشش می‌دهد.

انتظامی با بیان اینکه ملت بی‌اطلاع از تاریخ مجبور به تکرار آن می‌شوند، گفت: رجال سیاسی باید پیشینه تمدنی کشور خودشان را بدانند تا از آن برای توسعه پیشرفت استفاده کنند.

در ادامه این مراسم رضا پورحسین مدیر شبکه چهار سیما نیز در سخنانی گفت: تاریخ فرهنگ اسلام و ایران پر فراز ونشیب است و اطلاع از گستره تمدن اسلامی باعث غرور هر ایرانی است.

او گفت: قبل و بعد از انقلاب کار جدی در زمینه مستندنگاری تاریح معاصر انجام نشده است اما دکتر ولایتی پرچم معرفی تمدن اسلامی را به صورت مستمر بالا نگه داشته و کتاب‌های زیادی را در این حوزه منتشر کرده است.

سپس علی اکبر ولایتی مولف این کتاب‌ها با ارائه توضیحی گفت: نمونه این کتاب را سراغ ندارم. کتاب چهارده جلد است که یک جلد آن مربوط به قبل از اسلام و سیزده جلد بعدی آن به تاریخ بعد از اسلام مربوط می‌شود. از این سیزده جلد، چهار جلد آن به تاریخ قبل از انقلاب و چهار جلد بعدی به بعد از انقلاب مربوط می‌شود. از چهار جلد بعد انقلاب دو جلد مربوط به دوره رهبری امام خمینی(ره) و دو جلد به دوره رهبری مقام معظم رهبری اختصاص دارد.

این پژوهشگر تاریخ اسلام اظهار کرد: تدوین این چهارده جلد شانزده سال زمان برده است و برای تالیف ان از کارشناسان و پژوهشگران خبره استفاده شده است. تقریبا برای هرجلد کتاب از 15 کارشناس با تخصص‌های مختلف بهره برده شده است. ضمن اینکه 300 جلسه هم برای هماهنگی با کارشناسان برگزار شده است. همه اینها این مجموعه کتاب را به یک مجموعه جامع تبدیل کرده که مجموعه‌ای تحلیلی است و صرفا تاریخ را وقایع نگاری نمی‌کند. یعنی تاریخ را سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نگاه کرده است.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت: جلد مربوط به تاریخ قبل از اسلام این مجموعه به چاپ دوم رسیده که نشان می‌دهد مردم ایران به تاریخ خودشان علاقه مندند.

رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در پایان گفت: مجموعه تاریخ کهن و معاصر ایران زمین به هفت زبان عربی، انگلیسی، فرانسه، آلمانی، اردو، صربی و مالایی ترجمه شده است.

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج