هیات رئیسه شورایعالی تهیه کنندگان سینمای ایران و اعضای هیات مدیره انجمن صنفی موسسات ویدیو درخواستی (V.O.D)، برای گسترش و حمایت از صنعت نوپای V.O.D و I.P.TV توافق کردند.

به گزارش خبرگزاری موج، سید غلامرضا موسوی عضو هیات رئیسه شورایعالی تهیه کنندگان گفت: در پی تشکیل انجمن صنفی موسسات ویدیو درخواستی (V.O.D و IPTV )، عصر دوشنبه نشست مشترکی با حضور نمایندگان دو تشکیلات برگزار شد. در این نشست هیات رئیسه شورایعالی، حمایت قاطع و تام و تمام خود را از رشد V.O.D و IPTV اعلام و اظهار کرد که ما برای موفقیت این صنعت جدید که به سینمای ایران نیز کمک موثری خواهد کرد، آماده همه گونه حمایت هستیم.

در ادامه جلسه محمد صراف رئیس هیات مدیره انجمن ویدیودر خواستی (V.O.D) مسایل و مشکلات این حرفه جدید را که در حقیقت به بخش پس از اکران فیلم های سینمایی نیز باز می گردد، بیان کرد.

وی گفت: شرکت های قانونی عضو انجمن که همه آنها دارای مجوز رسمی هستند در پی مذاکرات و برنامه ریزی، جهت رشد این صنعت ترتیبی اتخاذ کرده اند که هزینه ترافیک اینترنت با  شرکت ها باشد و کاربر بابت استفاده از اینترنت هیچگونه هزینه ای پرداخت نکند.

در ادامه مسائل صنفی فی مابین مورد بحث و بررسی کارشناسانه قرار گرفت و در نهایت تصمیمات زیر اتخاذ شد:

-تدوین یک قرارداد تیپ برای واگذاری فیلم ها به موسسات V.O.D و IPTV با نظر کارشناسان حقوقی طرفین. بر اساس این قرارداد کلیه رفتارهای حقوقی و قانونی دو طرف توسط کارشناسان تعیین و سپس برای اجرا به تهیه کنندگان و مدیران V.O.D. و IPTV  اعلام گردد.

-دو طرف همچنین توافق کردند که در کمیته ای کارشناسی تاریخ فیلم هایی را که اصطلاح آرشیوی را می توان به آنها اطلاق کرد، تعیین کنند و سپس تهیه کنندگان بر اساس این توافق و قرارداد تیپ، فیلم ها را به این موسسات و شرکت ها برای پخش واگذار نمایند.

-شورایعالی پذیرفت که در جهت حمایت از این حرفه نوپا در ایران  به تهیه کنندگان سینمای ایران توصیه کند که حقوق ویدیو و V.O.D را جداگانه محاسبه و واگذار کنند. به این ترتیب توصیه می شود که موسسات ویدیو رسانه پخش D.V.D را خریداری و پخش ویدیو در خواستی به موسسات صاحب مجوز و عضو انجمن واگذار شود.

-انجمن صنفی ویدیو در خواستی پذیرفت که فیلم ها ی روز سینمای ایران را با بهترین کیفیت پخش و اطلاعات مربوط به تماشای کاربران و حقوق صاحبان فیلم  را پرداخت و به طور شفاف در اختیار تهیه کنندگان قرار دهد.

-انجمن صنفی ویدیو در خواستی در اقدامی دوستانه و برای اطلاع مخاطبان  از فیلم های اکران پذیرفت که تیزرها و تبلیغات  فیلم ها را در اختیار کاربران قرار دهد.

-شورایعالی تهیه کنندگان در جهت حمایت از صنف قانونی انجمن ویدیو در خواستی، اعلام کرد که با نمایش فیلم از طریق اینترنت توسط شرکت های ویدیو رسانه که مجوز V.O.D را ندارند، مخالف است. شورایعالی از مدیر عامل خانه سینما خواست تا در جهت حمایت از موسسات V.O.D این اقدام قانونمند را حمایت کند. مقرر شد که موضوع به معاونت محترم سینمایی اعلام و از ایشان نیز کمک خواسته شود.

-شورایعالی و انجمن مصوب کردند که در جهت تولید محتوا برای V.O.D و IPTV  اقدامات لازم را معمول دارند.

-شورایعالی و انجمن بر مبارزه با سایت های غیر مجاز تاکید کردند. از انجمن خواسته شد در مورد این سایت ها  به مردم و مسئولان اطلاع رسانی کند. همچنین مقرر شد که تمهیدات قانونی برای حمایت قوه قضاییه و بستن سایت های غیر مجاز صورت گیرد.

در این نشست از سوی انجمن صنفی شرکت ها و موسسات ویدیو در خواستی (V.O.D  و IPTV)  محمد صراف، تهرانی و احمد علی فرهودی و از سوی هیات رییسه شورایعالی تهیه کنندگان منوچهر شاهسواری مدیر عامل خانه سینما، سید ضیا هاشمی، محمد بانکی، سید مسعود اطیابی، کامران قدکچیان، منوچهر مصیری و سید غلامرضا موسوی حضور داشتند.  

 

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج