معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از معافیت مالیاتی موسسات فرهنگی و هنری که کمکی از طرف این وزارتخانه دریافت می‌کنند، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری موج، علی‌اصغر کاراندیش ظهر ۱۹ اردیبهشت‌ماه در نشستی در محل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به مسائل و مشکلاتی که در خصوص مالیات برای موسسات فرهنگی و هنری وجود داشته است که برخی از آن‌ها حل و فصل شده و برخی دیگر باقی مانده بود، توضیح داد: در چند ماه گذشته جلسات مستمری برای برطرف شدن مشکلات میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان امور مالیاتی برگزار شد تا مسائل باقی مانده هم برطرف شوند. در این راستا یکی از مسائلی که برای موسسات فرهنگی و هنری که کمکی را از وزارت ارشاد دریافت می‌کردند مشکل ایجاد کرده بود، مسئله مالیات بود چون سازمان امور مالیاتی برای این کمک ۲۵ درصد مالیات در نظر می‌گرفت.

وی ادامه داد: بر این اساس طی جلسات برگزار شده تفاهمی امضا شد تا مشخص شود، این کمک‌ها در راستای انجام فعالیت است و بلاعوض و درآمد اتفاقی محسوب نمی‌شود. به این ترتیب به مکانیزمی رسیدیم و قرار بر این شد این کمک‌ها مشمول مالیات ۲۵ درصد نشوند و از مالیات معاف شوند.

کاراندیش اظهار کرد: برای مشخص شدن اینکه چه موسساتی از مالیات معاف می‌شوند، مکانیزمی تعیین شد تا در راستای آن فعالیت فرهنگی و هنری موسسات در یک چارچوب مشخص بررسی شود. بر این اساس سه مدرک در نظر گرفته شد و موسسات فرهنگی و هنری باید تفاهم منعقد شده بین وزارتخانه و آن موسسه را در اختیار قرار دهند، همچنین باید تا پایان خرداد سال بعد طبق قانون کمک‌های بلاعوض، موسسه گزارش کتابرس قانونی خود را به وزارتخانه ارائه کند و بعد از آن هم سومین مدرک، شامل تأییده بی‌حساب است که این گزارش را باید تأیید کند. در نتیجه در صورت وجود این سه مدرک است که موسسات فرهنگی و هنری از پرداخت مالیات معاف می‌شوند و البته این مسئله شامل موسسات فرهنگی، هنری و مطبوعاتی که از وزارت ارشاد مجوز فعالیت می‌گیرند، می‌شود.

به گفته کاراندیش یکی دیگر از موارد تفاهمی میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با سازمان امور مالیاتی وحدت رویه میان مأموران مالیاتی و تعیین واحدهای مالیاتی خاص برای بررسی پرونده موسساتی است که مجوز وزارت ارشاد را در اختیار دارند. به این ترتیب باید براساس این تفاهم دو کار انجام شود که شامل آموزش مدیران موسسه‌های فرهنگی می‌شود تا اطلاعات‌شان را نسبت به مسائل مالیاتی افزایش دهند. نکته دیگر هم این است که مأموران مالیاتی باید آموزش داده شوند تا حوزه‌های خاصی را در نظر بگیرند که مسائل مربوط به این موسسات فقط در آنجا بررسی و پیگیری شود.

در این نشست علی‌اصغر کاراندیش همچنین خبر داد که مالیات بر ارزش افزوده برای بررسی از دولت به مجلس فرستاده شده تا برای گروه‌های فرهنگی و هنری در این باره تصمیم‌گیری شود.

 وی در این باره گفت: معافیت مالیات مندرج در بند «ل» ماده ۱۳۹ اصلاحی قانون مالیات‌های مستقیم که یکسری مشاغل و فعالیت‌ها را از پرداخت مالیات معاف می‌کند، بازنگری شده و ارزش افزوده نیز پیگیری می‌شود.

در این بخش حیدری نماینده سازمان امور مالیاتی هم توضیح داد: این ماده قانونی مقرر می‌کند فعالیت‌های انتشاراتی، فرهنگی، هنری، قرآنی و مطبوعاتی از پرداخت مالیات معاف هستند و در ذیل این ماده مقرر شده که دولت آیین‌نامه‌ای را برای این مسئله پیش‌بینی کند.

او افزود: در حال حاضر دستورالعمل بازبینی این فهرست انجام شده که برخی فعالیت‌های سینمایی، دیجیتالی و... هم در این فهرست قرار می‌گیرند. البته این فهرست باز هم بازبینی خواهد شد که هر دو سال یکبار بررسی جدیدی در آن صورت می‌گیرد.

در این نشست همچنین عنوان شد که وحدت رویه برای پیگیری‌های مالیاتی از دیگر موارد بررسی و مطرح شده در تفاهم‌نامه میان وزارت فرهنگ و سازمان امور مالیاتی بوده تا موضوع معافیت از مالیات در همه جای کشور به یک شکل بررسی و اختلافات براساس یک دستورالعمل بررسی و حل و فصل بشوند.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی وزارت فرهنگ در ادامه این نشست یادآور شد: وزارت ارشاد برای صدور مجوزهای خود در بخش‌های مختلف هیچ پولی دریافت نمی‌کند و تنها وزارتخانه‌ای است که برای اقتصاد فرهنگ و هنر وجهی نمی‌گیرند و به دنبال راهی برای کسب درآمد از طریق صدور مجوز نیست.

او با اشاره به افزایش ۱۲ هزار نفری بیمه‌های فرهنگ و هنر و رسانه که وزیر فرهنگ هم روز گذشته اشاره کرد، ادامه داد: یکی از اقدامات پیگیری شده در این وزارتخانه تأسیس شرکت گروه توسعه هنر ایران است که در دوسال و نیم گذشته، جلسات متعددی برای آن برگزار و با همکاری مدیرعامل بانک آینده به نتیجه‌ای برای تأسیس آن رسیدیم تا مشخص کنیم به چه شکل می‌توان اقتصاد فرهنگ و هنر را تعریف کرد و رونق داد.

وی در این باره اظهار کرد: بعد از بحث‌های زیاد به یک شرکت سرمایه‌گذاری رسیدیم که بخش خصوصی و دولتی در آن نقش اجرایی نداشته باشند بلکه فقط سیاست‌گذار باشند. کارهای ثبت این شرکت انجام و مجمع مشخص شده و الان در حال تعیین هیأت مدیره هستیم تا شرکت کار خود را آغاز کند.

به گفته وی، در هیأت مدیره این موسسه قرار نیست از مسئولان دولتی فردی حضور داشته باشد اما افرادی از حوزه فرهنگ و هنر در آن عضویت خواهند داشت.

کاراندیش در بخش پایانی این نشست خاطر نشان کرد: تمام مسائل فرهنگ و هنر و مطبوعات در ۲۹ استان کشور به ترتیب سال، بررسی و به صورت یک کتاب مدون شده تا برای کسانی که بخواهند در جریان اقدامات انجام شده قرار گیرند منبع لازم و در دسترس وجود داشته باشد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج