صدا و سیما عملکرد قابل نقد در مورد فاجعه معدن یورت داشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، چند روز از فاجعه معدن یورت در استان گلستان گذشته و عملیات امداد و نجات برای زنده بیرون آوردن معدنچیان محبوس همچنان ادامه دارد. با وجود غم و ناراحتی تمامی مردم ایران از این ماجرا که بروز و ظهور آن را در شبکه های اجتماعی می بینیم،اما متاسفانه صدا و سیمایی که نام«رسانه ملی» را بر خود گذاشته، رفتاری مناسب چنین واقعه دردناکی از خود بروز نداده است.

با وجود اعلام عزای عمومی در استان گلستان، متاسفانه به نظر می رسد رسانه ملی به جز پوشش خبری خشک و محدود عملیات امداد و نجات معدنچیان محبوس، برنامه دیگری ندارد. چندی پیش و همزمان با فاجعه پلاسکو، تلویزیون به شکلی وسیع و سراسری تمامی لحظات آتش سوزی و حتی آواربرداری از محل ساختمان پلاسکو را نشان داد. شبکه های مختلف صدا و سیما کلیپ های مختلفی برای تسلیت به خانواده شهدای آتش نشان پلاسکو ساخت که به شکل مرتب نمایش داده می شد و سیمای ملی در کنار وظیفه اطلاع رسانی خود،کار تسلی دل های داغدیده را هم به شکل قابل قبولی انجام داد.

اما حالا در فاجعه معدن یورت گویا صدا و سیما جز اطلاع رسانی محدود هیچ وظیفه ای ندارد و عملا تنها شبکه خبر است که بنا بر رسالت خبر رسانی خود در بخش های خبری آخرین پیشرفت عملیات نجات را اطلاع رسانی می کند.

البته درک این نکته سخت نیست که کشور در فضای انتخاباتی است و نیاز به شور و نشاط بالایی دارد و شاید حتی این سیاست رفتاری سازمان صدا و سیما هم با صلاحدید هیات نظارت بر انتخابات اتخاذ شده باد.اما بی شک می توان به شکلی بهتر به این واقعه پرداخت تا هم مرهمی بر دل بازماندگان باشد و هم شور و نشاط انتخاباتی کشور از بین نرود.

با تدوین سیاست های کلی برای پوشش چنین وقایعی در صدا و سیما در آینده نزدیک، رسانه ملی می تواند تبدیل به سکاندار هدایت افکار عمومی و اطلاع رسانی صحیح در مورد وقایعی این چنینی شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج