«کلسون وایت‌هد» نویسنده سیاهپوستی که اخیرا جایزه «پولیتزر» را با «راه‌آهن زیرزمینی» کسب کرد، به فهرست نهایی نامزدهای مهم‌ترین جایزه ادبیات علمی ـ تخیلی انگلستان راه پیدا کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، «گاردین » نوشت: «آرتور سی. کلارک» که لقب معتبرترین جایزه علمی - تخیلی انگلستان را یدک می‌کشد، اسامی راه‌یافتگان به مرحله نهایی این دوره‌اش را اعلام کرد.

«کلسون وایت‌هد» نویسنده‌ای است که با رمان «راه‌آهن زیرزمینی» چندی پیش موفق شد جایزه بخش ادبیات داستانی «پولیتزر» ۲۰۱۷ را به خود اختصاص دهد. این کتاب در لیست پیشنهادی باشگاه کتاب «اپرا» که توسط «اپرا وینفری» راه‌اندازی شده و طرفداران زیادی هم دارد، دیده می‌شود.

«وایت‌هد» پیش‌تر جایزه کتاب ملی آمریکا را هم کسب کرده بود. او پس از «آنی پرو» که در سال ۱۹۹۴ ـ ۱۹۹۳ هر دو این جوایز ـ‌ پولیتزر و کتاب ملی آمریکا ـ‌ را به خانه برد، اولین نویسنده‌ای است که چنین افتخاری را کسب می‌کند. «راه‌آهن زیرزمینی» ششمین رمان این نویسنده محسوب می‌شود. او در سال ۱۹۹۹ «شهودگرایان» را منتشر کرد و این مسیر را تا سال ۲۰۱۱ با رمان «منطقه یک» ادامه داد و به «راه‌آهن زیرزمینی» رسید. مدال «کارنگی» هم از دیگر افتخارهای ادبی این نویسنده ۴۷ ساله آمریکایی است. احتمال دارد رمان برنده جایزه «وایت‌هد» به فهرست نامزدهای «من بوکر» امسال راه پیدا کند.

داستان این اثر درباره «کورا» و «سزار» دو برده سیاهپوست است که از مزرعه‌ای در جورجیا فرار می‌کنند. این دو برای اولین‌بار با راه‌آهن زیرزمینی آشنا می‌شوند و از این طریق به سمت شمال فرار می‌کنند. «کورا» که بر اثر تحریک «سزار» و بالا گرفتن مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کند،‌ راهی این سفر پرخطر شده،‌ در جریان تعقیب و گریز پسری نوجوان را به قتل می‌رساند...

«کلسون وایت‌هد» یکی از شش نویسنده‌ای است که برای کسب «سی. کلارک» ۲۰۱۷ تلاش می‌کند. «بکی چیمبرز» از دیگر نامزدهای نهایی است که با کتاب «یک مدار بسته و معمولی» وارد گردونه این رقابت‌ شده است. این نویسنده در سال ۲۰۱۶ با اولین رمان خود «سیاره کوچک خشمگین» به فهرست نامزدهای نهایی «آرتور سی. کلارک» راه پیدا کرده بود.

«یون ها لی» نویسنده کره‌ای ـ آمریکای با رمان « Ninefox Gambit» و «اما نیومن» با «پس از اطلس» از دیگر نامزدهای دریافت این جایزه ادبیات علمی ـ تخیلی هستند. در این فهرست همچنین نام «ایستگاه مرکزی» نوشته «لاوی تیدار» و  «من را اشغال کن» کتابی از «تریسیا سالویان» به چشم می‌خورد.

«آرتور سی. کلارک» با هدف تقدیر از بهترین‌های ادبیات علمی - تخیلی منتشرشده در انگلستان، به طور سالانه برگزار می‌شود و یکی از معتبرترین جایزه‌های ادبی انگلیس است. برنده نهایی این جایزه‌ ادبی روز ۲۷ جولای طی مراسمی در کتاب‌فروشی «فویلز» لندن معرفی می‌شود و مبلغی ۲۰۱۷ پوندی دریافت می‌کند.

جایزه «سی. کلارک» در سال ۱۹۸۷ برای بزرگداشت «آرتور سی. کلارک»، نویسنده‌ معروف داستان‌های علمی - تخیلی، راه‌اندازی شد و در اولین دوره‌ آن از کتاب «قصه ندیمه» نوشته‌ «مارگارت اتوود» تجلیل شد. این جایزه تا زمانی که «کلارک» زنده بود، با حضور او به نویسنده‌ برنده اهدا می‌شد و از سال ۲۰۰۸ که این نویسنده درگذشت،‌ برگزارکنندگان یاد و خاطره‌اش را در مراسم اهدای جایزه گرامی می‌دارند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج