اولین روز جشنواره جهانی فیلم فجر شاهد حضور وزیر ارشاد و آغاز نمایش فیلم ها بود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری موج، سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم فجر در اولین روز کاری خود میزبان هنرمندان، رجال سیاسی، خانواده شهدا و علاقه مندان به سینما بود که به اولین روز این جشنواره رونق بخشیدند.

اما آغاز کار جشنواره در آخرین روز فروردین انجام گرفت.رضا میرکریمی دبیر سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم فجر امر پسندیده کم کردن از تشریفات را به خوبی انجام داده و افتتاحیه غیررسمی جشنواره با نمایش فیلم معلم و چند کلام سخنرانی میرکریمی انجام شد.

سیدرضا میرکریمی با بیان اینکه تلاش همه دست اندرکاران برگزاری جشنواره ارتقای سطح برگزاری جشنواره در سطح بین المللی است گفت: جشنواره تنها دیدن فیلم نیست، بلکه آئینی است که بخشی از آن فیلم دیدن است.

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر که در جمع حاضران در سالن نمایش فیلم «معلم» به کارگردانی یان ژبیک از جمهوری چک سخن می گفت با اشاره به اینکه جشنواره به شکل رسمی از روز جمعه آغاز به کار می کند، گفت: نمایش فیلم برای اهالی رسانه یک روز زودتر از موعد مقرر به این دلیل است که اهالی رسانه و منتقدین از بقیه حاضران جلوتر باشند و چند فیلم را یک روز جلوتر ببینند.

وی با تاکید بر اینکه برگزاری یک جشنواره استاندارد ابزار خاص خودش را نیاز دارد گفت: یک جشنواره استاندارد به ابزاری نیاز دارد که بخشی از آن‌ها نرم‌افزاری هستند و همه تلاش خودمان را کردیم که جشنواره‌ای با نظم داشته باشیم، شخصیت داشته باشد و در فستیوال‌های دیگر شناخته شود. سعی کردیم فیلم های خوبی انتخاب کنیم و جامعه هدفی داشته باشیم. مدت‌ها روی دسته‌بندی و برنامه‌‌ریزی‌ها کار کردیم تا نتیجه مثبتی داشته باشد.

میرکریمی با بیان اینکه بخشی از ابزار مورد نیاز برای جشنواره سخت‌افزاری است، اظهار کرد: به هرحال برگزاری جشنواره کاخی می‌خواهد که حداقل ۱۵ سالن سینما با ابعاد مختلف داشته باشد تا آدم‌هایی با سلیقه‌های متفاوت را در خود جای دهد. سال قبل ما را می‌ترساندند که این سالن‌‌ها پر نمی‌شود و سالن‌ها خالی خواهند بود، اما امسال شرایط به شکلی پیش رفت که دو سالن هم به جشنواره اضافه کردیم. باید این باور را به وجود بیاوریم که جشنواره فقط فیلم دیدن نیست، آئین فرهنگی و هنری است برای دور هم بودن که در آن فیلم هم نشان می‌دهند. درباره فیلم ها حرف می زنند، گپ می‌زنند، و زمینه حضور افراد مختلف را فراهم می کند. خوشحالیم سال گذشته استقبال‌ها تا حدی بود که توانستیم امسال به مجموعه سالن های نمایش دهنده فیلم ها بیفزاییم.

دبیر جشنواره همچنین تاکید کرد: امسال چون کارهای حضور فیلم ها را چند ماه زودتر آغاز کردیم تعداد همراهان فیلم‌ها، بیشتر از سال گذشته است  و بیش از ۷۰ درصد فیلم‌های بخش‌های مختلف با حضور کارگردان اثر به نمایش گذاشته خواهد شد که این یک امتیاز برای جشنواره جهانی فجر است. چون تعداد مهمان‌های یک جشنواره مهم نیست، اما اینکه چه کسانی می‌آیند مهم است. تقریبا ۳۵۰ نفر مهمان از ۶۶ کشور جهان داریم. خیلی زیاد هستند و فرصت خوبی برای گپ زدن با آن‌ها را به وجود می‌آورد، همچنین خبرنگاران سینمایی و منتقدین را هم امسال داریم. امسال نشست‌های علمی زیادی داریم، بزرگداشت کیارستمی را با حضور شخصیت‌های مهم برگزار می‌کنیم و قرار است تصاویر دیده نشده ای از فیلمساز فقید و سرشناس کشورمان را برای نخستین بار به نمایش بگذاریم.

او در ادامه بیان کرد: امسال به دلیل آنکه از همان روزهای نخست سعی کردیم کارها را شروع کنیم نظم و برنامه ریزی بهتری را شاهد بودیم. نظمی که در همان چیدمان و نحوه تقسیم فضای کاخ جشنواره در روزهای نخست به چشم می آید می تواند وجه تمایز امسال را نشان دهد. به عنوان مثال تمامی مهمانان ما برای حضور در سالن های نمایش باید بلیت تهیه کنند  چون تنها ۹۵۰ صندلی در چارسو داریم و هشت هزار کارت با احتساب اعضای باشگاه صادر شده است و برای اینکه سهمیه مناسبی برای همه طراحی شود، سالن را به چهار بخش مطبوعاتی، باشگاه، مهمانان خارجی و مارکت تقسیم کردیم.

میرکریمی در پایان با تاکید بر اینکه جشنواره جهانی رویدادی ملی و جهانی است که همه باید به آن افتخار کنیم، عنوان کرد: کسانی هستند که نمی‌خواهند اتفاق‌های خوب را ببینند و چشم‌شان را می‌بندند و فقط می‌خواهند نقد کنند. همه با هم می‌خواهیم جشنواره خوبی برگزار کنیم و در کنار جشنواره‌های هم اندازه خودمان بدرخشیم.

پس از سخنان میرکریمی و بعد ار نمایش فیلم معلم،از مهمانان پدیرایی شد و با نمایش دو فیلم نیم روز افتتاحیه جشنواره جهانی فیلم فجر به پایان رسید.

اولین روز جشنواره اما با حضور رییس سازمان سینمایی در پردیس چارسو برای افتتاح بخش جنبی«زیتونهای زخمی» همراه بود.در مراسم آغاز به کار این بخش حیدریان به تماشای اپیزود اول فیلم «آگوست» به کارگردانی احمد زائری و مستند «بابایی» ساخته مظفر حسین‌خانی نشست.

در ابتدای این برنامه علیرضا شجاع‌نوری با اشاره به اینکه بخش «زیتون‌های زخمی» جشنواره برای خودش هم با وجود سال‌ها فعالیت در حوزه سینما تازگی دارد، اظهار کرد: در این بخش تلاش کردیم در حد سهم جشنواره کمی از فجایعی که در سوریه اتفاق می‌افتد و اثراتی که روی مردم دارد را به صورت مستقیم و غیر مستقیم نمایش دهیم.امروز دو فیلم را می‌بینیم؛ یکی اپیزود اول فیلم بلند «آگوست» به کارگردانی احمد زائری که کارگردان آن در مراسم نیز حضور دارد و دومین فیلم نیز مستند بابایی است.

زائری با حضور روی صحنه و ضمن ابراز خوشحالی از حضور در این برنامه گفت: این فیلم در شرایط سخت و بحرانی ساخته شد و اگر حمایت‌های آقای مطهر تهیه‌کننده فیلم نبود، فیلم هم ساخته نمی‌شد.این فیلم درباره جنایت‌هایی که در سوریه و علیه بچه‌‌ها اتفاق افتاده است و ما تنها توانستیم  بخش کوچکی از این رنج‌ها را به تصویر بکشیم.

بنابراین گزارش، بخش «زیتون های زخمی» که یکی از بخش های غیررقابتی این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر به حساب می‌آید به آثاری اختصاص دارد که موضوع جنگ سوریه و مبارزه با داعش را مورد توجه قرار داده است.

در اولین روز جشنواره،بازار جهانی فجر هم أغاز به کارکرد. همه ساله همزمان با برگزاری جشنواره، بازار بین‌المللی فیلم فجر که محلی برای معرفی، عرضه و خرید و فروش فیلم ها در عرصه ی بین المللی است، برگزار می گردد.

در این دوره از جشنواره ۱۷۷ نفر خریدار و فروشنده  ایرانی و خارجی به نمایندگی از ٩٢ شرکت حضور دارند.

این شرکت کنندگان از کشورهایی چون فرانسه، لبنان، آلمان، موناکو، بوسنی ، تایوان، چین، کره جنوبی، ژاپن، روسیه، ایتالیا، مالزی، افغانستان، آذربایجان، سوییس ، نروژو ..  حضور یافته اند.

اما دیگر اتفاق مهم اولین روز جشنواره بازدید صالحی امیری وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی از  این جشنواره بود. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است که فیلم ایرانی و سینمای ایران به جشنواره‌های معتبر  راه پیدا کرده و افتخار کسب کرده و جشنواره جهانی فیلم فجر می‌تواند مسیر را برای دسترسی به بازار جهانی و سینمای دنیا هموار کند.

سید رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در پردیس چارسو و بازدید از کاخ جشنواره در جمع خبرنگاران درباره این جشنواره، گفت: اتفاقی که در این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر با همت دوستان رخ داده است اعتباری بین‌المللی برای جمهوری اسلامی ایران است.

او با اشاره به جایگاه سینمای ایران در منطقه و جهان ادامه داد: قطعا یکی از جشنواره‌های معتبر در عرصه بین‌الملل جشنواره جهانی فیلم فجر است. طی سفری که به کشورهای عربی و منطقه داشتم  با مقامات ارشد، روسای جمهور و مدیران فرهنگی این کشورها راجع به جایگاه فیلم و سینمای ایران در جهان اتفاق نظر داشتند و جلساتی که داشتیم مقرر شد که سینمای ایران تعامل خوبی با آن کشورها داشته و تولید مشترک فیلم داشته باشیم و توافقاتی صورت گرفت که  بتوانیم کارگاه‌های آموزشی با حضور سینماگران در آن کشورها برگزار کنیم.

صالحی امیری در مورد تاثیر و جایگاه جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: اساسا جشنواره جهانی حاوی این پیام است که ما باید جهشی به سمت بیرون از مرزها داشته باشیم. ما دیدیم و ملت هم با لبخند شاهد بودند که فیلم ایرانی و سینمای ایران به جشنواره‌های معتبر  راه پیدا کرده و افتخار کسب می‌کند. جشنواره جهانی فیلم فجر می‌تواند مسیر ما را برای دسترسی به بازار جهانی و دنیای سینما هموار کند. امسال تمام تلاش‌ها در مجموع یک پیام روشن را برای سینمای ما مشخص کرد و اینکه باید خودمان را آماده کنیم تا با جهشی بلند و حضور هر چه بیشتر  در سطح اول سینمای دنیا نگاه‌ها را به سمت سینمای ایران جذب کنیم.اقتصادی کردن سینمای ایران یکی از اولویت‌هاست و باید حوزه اقتصاد را در سینما جدی بگیریم و کمک کنیم به اقتصاد سینما تا از مرزها عبور کنیم.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج