کتاب «آشویتس خصوصی من» مجموعه شعر حسن همایون از سوی نشر چشمه منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری موج، به گفته سراینده شعرهای این مجموعه، کتاب اخیر یک مجموعه شعر به هم پیوسته است و در عین حال که هر شعر مستقلاً روایت خودش را دارد، در چینش آن‌ها و نوع روایت‌ها نیز سعی شده است در کلیت هر یک از روایت‌ها همدیگر را کامل کنند و تکه‌هایی دیگر از داستانِ «آشویتس خصوصی» را پیش‌روی مخاطب بگذارند. در شعرهای این مجموعه زاویه‌ دیدهای متعددی به کار گرفته شده و روایت‌مندی و از سویی تخیل سورئال از عمده ویژگی‌های شعرهای این کتاب است.

این کتاب در سه فصل «شکنجه شده‌ها»، «عاشقانه‌های ناتمام برای آنا»، «خرده روایت‌هایی از هراس و انزواء» تدوین شده است. همایون در این باره گفت: روایتِ «شکنجه‌شده‌ها» از سال‌ها پیش شروع شد و به تدریج تکه‌ها و بخش‌هایی از زیست و زندگی آدم‌هایی روایت شد که به انحاء مختلف در مناسبات زندگی مدرن شهری آزار می‌دیدند و شکنجه می‌شدند و این همه رنج و اندوه نمی‌توانست واقعی باشد و به همین دلیلی فصلی دیگر به عنوان «عاشقانه‌های ناتمام برای آنا» شکل گرفت. فصل سوم هم خرده روایت‌هایی است که به تدریج گردهم آمده و انزواء و تنهایی آدمی در این هستی تابناک و شوریده را روایت می‌کند.

بر اساس این گزارش، از شعرهای این مجموعه می‌توان به شعرهای «قبرستان در مه»، «آشویتس خصوصیِ من»، «سلول انفرادی خاورمیانه»، «هراس اپیزودیک»، «قانون جنگل»، «دیالوگ»، «سربازهای کاغذی»، «زخم‌ها و سنگ‌ها»، «سه‌شنبه سیاه»، «صدایِ مشکوک به جهان»، «میان تاریکیِ آب‌ها و سنگ‌ها»، «فال خون»، «کاغذهای خون‌آلود»، «بازپرس ویژه قتل»، «عاشقانه‌هایی ناتمام برای آنا» شعرهایی چون، «جاده سرد و برفی»، «ابدیت و یک روز»، «شب‌های روشن»، «یک در میان»، «روایت اپیزودیک مردی عاشق به یک بندر»، «از منظومه عاشقانه‌هایی ناتمام»، «خون و عشق»، «استحاله مرگ»، «ابزورد»، «خزان بیپایان زن»، «کابوس‌های بیداری»، «داخائو»، «کابوس بی‌پایان از هر کجا آغاز می‌شد فرق نمی‌کرد»، «خرده‌روایت‌هایی از هراس و انزوا» نیز، شعرهای «خاطرات انهدام»، «خرده‌روایت زندان»، «خرده‌روایت‌هایی منثور از یک زن محزون در ده به علاوه هفت»، «اپیزود»، «خرده‌روایت‌هایی از حکومت نظامی» و... اشاره کرد.

کتاب «آشویتس خصوصی من» در 172 صفحه و با قیمت 14 هزار تومان از سوی نشر چشمه منتشر شده است.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج