نوازنده و آهنگساز جوان موسیقی کشورمان با انتشار نامه ای سرگشاده به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن انتقاد از شرایط فعلی ارکستر سمفونیک تهران درخواست جالب توجهی را نیز مطرح کرد.

به گزارش خبرگزاری موج، باربد بیات نوازنده و آهنگساز جوان موسیقی کشورمان با انتشار نامه ای سرگشاده به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از شرایط فعلی ارکستر سمفونیک تهران انتقاد کرده و از وی خواست تا مقدمات بازگشت علی رهبری رهبر سابق این مجموعه موسیقایی را فراهم کند.

در نامه باربد بیات به سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آمده است:

« خدمت وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی جناب آقای سیدرضا صالحی امیری. ضمن تبریک سال نو درددلی با دوستان و مسئولین اهل هنر داشتم که دوست داشتم اول جنابعالی ملاحظه فرمایند.

پس از یک سال سکوت مطلق و دوری از وطن، شاید بهتر باشد به جای اعتراض به دوستان و مسئولین محترم که چند نفری از آنها از دوستان بنده هم می باشند، درددل کنم.

در چند روز اخیر افتخار دیدار، ارتباط خوب و بسیار حرفه ای بین نوازندگان ارکستر سمفونیک دولتی آنتالیای ترکیه و استاد علی رهبری از هموطنان عزیزمان را داشتم. هم خوشحال بودم و هم متاسف، یاد بی مهری ها و دلگیری های اخیر افتادم و اینکه چرا کشور همسایه ما که به طور قطع و یقین به اندازه کشور عزیزمان ایران دارای فرهنگ غنی نیست و همچنین ده ها کشور پیشرفته تر از ترکیه قدر ایشان را بهتر می دانند.

علاقه و حرفه ای بودن ایشان به کارشان بلکه در دانشگاه محل تحصیلم در پراگ هم در بین اساتید دانشگاه مشهود است، چنانچه وقتی متوجه ملیت ایرانی من می شوند فورا نام علی رهبری را به زبان می آورند و به همکاری با ایشان افتخار می کنند. به طور قطع هر شخصی در یکی از اجراهای متاخر ارکستر سمفونیک حضور پیدا کند متوجه اجراهای ضعیف حال حاضر خواهد شد.

همانطور که مستحضر هستید بودجه ارکستر سمفونیک در هر صورت هزینه می شود پس بهترین راه استفاده مفید و شایسته از آن است. در زمان علی رهبری تمامی امور منظم و با کیفیت انجام می شد. ایشان بیش از ١٤ ماه به کشورش خدمت کرد و این امر را وظیفه خود می دانست. ارکستر سمفونیک آنتالیا هم برای چندمین بار از ایشان درخواست رسمی همکاری در سمت مدیریت هنری ارکستر با در دست داشتن اختیار تام و حقوق بالا کرده است اما ایشان نپذیرفتند.

ایشان تنها شخص ایرانی هستند که در مسابقات جهانی رهبری ارکستر جوایز مهمی کسب کردند. افسوس که فقط چند ماه به افتتاح فستیوال بروکنر مانده است و قرار بود در شب اول، ارکستر سمفونیک تهران به رهبری ایشان اجرا داشته باشند.

این هنرمندان سرمایه ملی ما هستند و تمایل به خدمت در کشور خود را دارند و دولت هم این روزها خوشبختانه و مشتاقانه از این سرمایه های ملی حمایت می کند.

اینجانب با نوشتن این مطالب قصد داشتم در این سال جدید علاوه بر تغییرات و نو شدن همه چیز، خانه بزرگترمان را هم غبار روبی کنیم و مورد الطاف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاران ایشان قرار بگیریم و بر این باور باشیم که این هنرمندان عزیز در شرایط بد و سخت در ارتقای اهدافشان برای کشور عزیزمان ایران آزاد قدم بردارند. با سپاس فراوان / باربد بیات نوروز ١٣٩٦ »

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج