کارگردان و نویسنده تئاتر گفت: گستردگی اجراها در تماشاخانه‌های مختلف هم خوب و هم بد است باید بتوانیم علاوه بر توجه به کمیت، کیفیت و تخصص گرایی را هم در عرصه تئاتر از بین اهالی رسانه تا کارگردانان و هنرمندان تئاتر افزایش دهیم.

به گزارش خبرگزاری موج، رضا کوچک‌زاده کارگردان تئاتر فارغ التحصیل از دانشگاه تربیت مدرس کارهای کارگردانی مثل «یکی بیاید»، «تابستان»، «ایثار»، «بارون» و اخیراً نیز در سال 95 نمایش «جهان انزوا» را به صحنه برد.

وی دراماتورژی نمایش‌هایی مثل «جووانین بی باک»، «تولد یک نمایشنامه نامه»، «یه بازی تازه» و «پرنده پرواز می‌کند» و بازی در نمایش‌هایی مثل «ماجرای جنگل بان»، «یکی بیاید»، «پیش از ناشتایی» را اجرا کرده و جوایز انجمن نویسندگان و منتقدان خانه تئاتر،نمایشنامه برگزیده جشنواره نمایش‌های یک و دو نفره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، رتبه نخست همایش پژوهشی تئاتر رضوی را کسب کرده است.

کوچک زاده درباره برخی مشکلاتی که در حوزه تئاتر کشور وجود دارد گفت: به نظر من تئاتر ما از همان چیزی رنج می‌برد که زندگی‌مان رنج می‌برد هر دو دچار بی نظمی در همه عرصه‌ها هم تولید و هم اجرا و برخورد با تماشاگر شده است. آنقدر این بی نظمی فراگیر شده که در این بی نظمی منظم به سر می‌بریم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه پیدا کردن راه حل با این همه پیچیدگی کار دشواری است، گفت:‌ اگر بخواهم آرزویی بکنم این است که تئاتر و زندگی‌مان به یک نظمی برسد.

کوچک زاده درباره فعالیت‌های خود در ایام نوروز گفت: برای ایام نوروز کارهای پژوهشی و کتابی دارم که شلوغی‌های ایام کاری اجازه نداده کار کنم امیدوارم بتوانم در تعطیلات یکی دو نمونه آنها را به نتیجه برسانم.

وی همچنین یادآور شد: من اعتقاد دارم گستردگی اجراها هم خوب و هم بد است یک زمانی ما یک تئاتر شهر و یک تالار وحدت و گاهی هم تالار مولوی داشتیم بقیه هم فعال نبودند اما می‌دانستیم از این چند نمایش شبانه کدام قابل دیدن است یعنی یک برند سازی برای سالن‌ها تا حدی اتفاق می‌افتاد اما الان بیش از 110 نمایش هر شب در تهران اجرا می‌شود شاید هم بیشتر باشد اما ما نمی‌دانیم چطور بین اینها انتخاب کنیم.

کوچک زاده اظهار داشت: به نظر من رسانه‌ها هم کار خود را به خوبی اجرا نمی‌کنند که تماشاگر واقعی را به سمت سلیقه‌اش سوق دهند و نه تالارها تعریف خوبی ارائه می‌دهند این باعث شده بی نظمی صورت بگیرد حال اگر این ماجرا در نوروز هم باشد خیلی تفاوتی نمی‌کند اما الان نقد یکی از عناصر فراموش شده رسانه‌ای شده حتی رسانه‌هایی که کار تخصصی می‌کنند کم و بیش نقد نمی‌کنند و اگر هم نقد کنند خیلی قوی نیست.

وی در ادامه گفت: من تصور می‌کنم باید بیشتر افراد متخصص اهل هنر در رسانه‌ها فعال شوند آدم‌هایی هستند که سرفه می‌کنند همه مطبوعات درباره آنها می‌نویسند شاید حتی خبر کار آنها به تولید هم نرسد اما ما چقدر خبر داریم که پیگیری نکردیم در ایرانشهر خبری آمد که دکتر علی رفیعی می‌خواهد در ایرانشهر اجرا بگذارد اما این کار هم انجام نمی‌شود و مطالبه‌ای هم صورت نمی‌گیرد از این دست اتفاقات زیاد است.بنابراین آنچه مهم است اینکه در عرصه تئاتر تخصص داشته باشیم هم از درعرصه رسانه‌ای و هم کار کارگردانی و هنرمندان. الان که جمعیت کاری ما فراتر رفته باید تخصص هم در کنار این جمعیت داشته باشیم.

وی درباره فعالیت‌های آتی خود گفت:‌چند نمایش دارم که صحبت‌های اولیه آنها انجام شده است اما بهرحال هنوز قطعی نشده است امیدواریم بتوانیم برای تابستان اجرایی داشته باشیم قرار است بعد از عید تاریخ قطعی را به ما اعلام کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج