مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری در مراسم رونمایی و اغاز به کار سینماسیار در شهرستان تنگستان استان بوشهر گفت: سینما سیار با افزایش میلیونی مخاطبان جدید اقتصاد سینما را سامان می بخشد و از این طریق صدها شغل جدید برای جوانان در سراسر کشور ایجاد می شود.

به گزارش خبرگزاری موج،  مراسم رونمایی و راه اندازی سینماسیار صبح سه شنبه 9 اسفند با حضور مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری درسالن اصلی اداره کل ارشاد شهرستان تنگستان استان بوشهر برگزار شد.

سید مصطفی ابطحی در این مراسم اظهار کرد: سینما امروز به عنوان برترین نماد در حوزه فرهنگ، این قابلیت و استعداد را دارد که تصویر زیبایی از ایران و سرمایه های کشورمان و داشته های مادی و معنوی آن ارائه دهد.

وی یادآور شد: سینما این پدیده پیچیده هم فرهنگ، هم عمل، هم صنعت و هم اقتصاد است و بیش از اینها سینما یعنی مخاطب.

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری تاکید کرد: فیلمسازان ما با هزاران گرفتاری و دغدغه و خون دل خوردن فیلم می سازند

که مردم چه در داخل و چه در حوزه بین الملل این فیلم ها را ببیند.

ابطحی ادامه داد: فیلم ها ساخته می شود تا دیده شود؛ ما به فیلمسازان و سینماگران و هنرمندان نیاز داریم تا تصویری روشن از بن مایه های فرهنگی خلق کنند. فیلمسازان نیز به ما نیاز دارند تا این تصاویر را ببینیم و این نیاز دو طرفه و رابطه تعاملی است؛

" تشنگان گر آب جویند از جهان آب هم جوید به عالم تشنگان

وی یادآور شد: اگر آبی هست باید کام تشنه ای را سیراب کند و اگر تشنه ای هست به این آب نیاز دارد تا کام خود را سیراب کند. مشکل امروز سینمای ما مخاطب است و ما با طراحی سینماسیار به بحران مخاطب در عرصه سینما پایان می دهیم؛ هرچند در سه سال و نیم گذشته تلاش های فراوانی صورت گرفت تا بحران مخاطب رفع شود.

به گفته مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری، در سال 92 از 75 میلیون جمعیت ایران تنها 7 میلیون برای یکبار در سال به سینما رفته بودند اما امروز این رقم به نزدیک 20 میلیون نفر رسیده است.

ابطحی ادامه داد: 20 میلیون نفر به سینما می روند اما این مردم که امروز برای تماشای فیلم ها به سینماها می روند در شهرهایی به سالن ها پای می گذارند که سینماهای ثابت در آن وجود دارد.

وی تصریح کرد: از 1070 شهر کشور تنها 70 شهر سالن سینمایی دارند. بیش از هزار شهر کشور سینما ندارد و ما نمی توانیم منتظر بمانیم تا جاده و ساختمان و سینما ساخته شود و فعالان اقتصادی و فرهنگی سالن های سینمایی بسازند و باید راه میانبری را می یافتیم و این کار را انجام دادیم.

**100 سینماسیار برای 100 شهر

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری عنوان کرد: در فاز نخست 100 دستگاه سینمای سیار تهیه شد که در 100 شهر فاقد سینما نصب شود و مردم این شهر ها بتوانند همراه و همزمان با مردم تهران و مراکز استان ها فیلم های روز سینمای ملی را ببیند و لذت ببرند.

ابطحی ادامه داد: هفته گذشته سینمای سیار که به نام "سینما سلام" نامگذاری شده در استان فارس برای نخستین بار رونمایی شد و این کار بزرگ و شگرف تاسیس و راه اندازی شد و امروز در استان بوشهر و شهرستان تنگستان به عنوان دومین استان، این پروژه جدید را راه اندازی می کنیم.

وی گفت: کارکرد سینماسیار اینگونه است که ما در تهران در موسسه رسانه های تصویری گروهی را تشکیل دادیم که از رییس محترم سازمان سینمایی حکم گرفتند؛ با حضور این  بزرگان تهیه کنندگان و شرکت های پخش و مدیران کاربلد و نام آشنای سینما تصمیم گیری می شود که چه فیلمی برای چه دستگاهی برای چند بار اکران شود.

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری تاکید کرد: تهیه کنندگان فیلم های خود را به صورت هارد به رسانه های تصویری می دهند و ما این فیلم ها را در سرورهای مرکزی رسانه های تصویری بارگذاری و کدگذاری می کنیم و آثار از طریق اینترنت در حافظه دستگاه های سینماسیار اپلو و بارگذاری می شود و در شهرهای مختلف با مدیریت موسسه رسانه های تصویری، فیلم های روز سینمای ملی نمایش داده می شود و امیدواریم مردم این شهرها به آیین سینمارفتن بپیوندند.

ابطحی همچنین افزود: می توان در منزل از دیدن فیلم لذت برد اما اگر خانواده ها جمع شده و در محلی و یا در ساحل زیبای استان بوشهر فیلم را ببیند و به آیین سینما رفتن بپیوندند لذت بیشتری را خواهند چشید.

وی اظهار امیدواری کرد این اقدام به مدد مدیران محلی و مسوولان دلسوز فرهنگ بتواند برای مردم لحظات خوبی را رقم بزند و  ناوگان مخاطبان سینما را بیش از گذشته و پرشورتر از پیش ببینیم.

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری خطاب به مردم حاضر در این مراسم یادآور شد: با حضور شما فیلمسازان انگیزه بیشتر برای تولید فیلم های بهتر پیدا کنند و رونق اقتصادی به سینما بازگردد؛ سینماگران با حضور مخاطبان می توانند فیلم های بعدی را با اشتیاقی که در شما مردم می بینند کلید بزنند. امیدوارم این تجربه مبارکی باشد و مردم شهرهای مختلف لحظات خوبی را پای این سینماها تجربه کنند.

ابطحی گفت: از مدیران استان بوشهر و شهرستان تنگستان بسیار سپاسگزارم که زمینه حضور ما را فراهم کردند؛ سرکارخانم دکتر حمیده ماحوزی تنها بانوی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها هستند و با تجربه خوب مدیریتی امیدواریم در استان های دیگر نیز بتوانیم از بانوان فرهیخته در سطح مدیرکلی استفاده کنیم و هرم اداره فرهنگ ارشاد اسلامی به سمت حضور بانوان سوق داده شود.

وی یادآور شد: بنا بود در استان بوشهر 3 دستگاه سینماسیار نصب کنیم که به درخواست رییس اداره کل ارشاد استان 5 دستگاه در این استان نصب می شود و امیدواریم خدمتی را به این استان داشته باشیم. از فرماندار جوان و کاربلد این شهرستان دکتر دهدشتی نیز سپاسگزارم و امیدوارم تا روزی که در این استان هستند پرچم فرهنگ را بالا برده و سیاست را تحت تاثیر فرهنگ قرار دهند.

 

*اصغر فرهادی پیروزی فرهنگ بر سیاست را رقم زد

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری تاکید کرد: خوشحالم در روزی در این شهرستان هستم که خبر خوبی از سینمای ایران در جهان پیچیده است. اصغر فرهادی که دانش آموخته انجمن سینمای جوان ایران بود توانست یکبار دیگر پیروزی فرهنگ بر سیاست را رقم بزند و به همه غوغاسالاران بگوید فرهنگ ایران که سینما نماد آن است چشم هخای جهانیان را خیره خواهد کرد و به غوغاسالاران اجازه توهین به ملت ایران را نخواهد داد

به گفته ابطحی، ایران که فرزندانی همچون فرهادی دارد به دنبال صلح، دوستی، فرهنگ و عدالت است.

وی با تقدیر از سید صادق موسوی مدیرعامل انجمن سینمای جوان که در پنجاه و ششمین جشنواره منطقه ای انجمن سینمای جوان پذیرای سینماسیار شد اظهار کرد: امیدوارم رابطه نزدیکی بین انجمن استان بوشهر و دستگاه های سینما سلام برقرار شود و همه بتوانیم هماهنگ و منسجم حرکت فرهنگی خود را دنبال کنیم.

مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری همچنین از عباس جاودانی رییس اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی تنگستان تقدیر کرد و گفت که از این پس زحمات ما بر عهده ایشان خواهد بود.

ابطحی عنوان کرد: همه تلاش ها بر این است که مردم بر سر سفره فرهنگ بنشینند و نسل جوان ما که سابقه درخشش در عرصه هنرهای نمایشی و نگارگری را داشتند بر سر سفره سینما هم بنشینند و امیدواریم چهره های درخشانی را در سینمای ایران ببنیم و به آنها ببالیم.

حمیده ماحوزی با تقدیر از همکاری نهادهای مختلف در همراهی با حوزه فرهنگ در شهرستان تنگستان اظهار کرد: از مدیران دولت تدبیر و امید سپاسگزارم که تلاش کردند امید را در دل جوانان ما زنده کنند.

وی ادامه داد: دکتر ایوبی نگاهی ویژه داشتند که همه شهرهای استان بوشهر صاحب سینما شوند. مردم استان بوشهر علاقه مند به برنامه های هنری و سینمایی هستند. امروز سینما فانوس بوشهر 3 سالن دارد و با افزایش سینماسیار به ظرفیت سینماهای استان افزایش می یابد تا قول دولت تدبیر و امید در قبال جوانان استان ها به نتیجه برسد.

در پایان مراسم افتتاح سینما  سلام در شهرستان تنگستان، محرم براتی مجری  طرح ملی سینمای ایران ضمن قدردانی از دکتر ایوبی ریاست سازمان سینمایی و مدیرعامل موسسه رسانه های تصویری به دلیل حمایت از طرح سینما سلام گفت: با اختصاص پنج  دستگاه سینمای سیار به استان بوشهر تمامی شهرهای فاقد سینمای استان داری سینما شدند.

مجری طرح سینما سلام با بیان اینکه سینما لازمه توسعه شهری است افزود؛ با حمایت مسئولین ازاین طرح میتوانیم امیدوار باشیم همه مردم شهرهای استان به صورت چرخشی از امکان تماشای فیلم در سالن سینما برخوردار شوند.

براتی همچنین جایزه اسکار اصغر فرهادی را یک فرصت مناسب دانست که میتواند یا جلب نظر مردم به سینما منجر به توسعه طرح سینمای  سیار در کشور شود.

پیشتر سینما سیار در شهرستان های مرودشت، خرامه، سروستان استان فارس راه اندازی شده و 8 سینما سیار به این استان اختصاص داده شده بود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج