سیف اللهی گفت: خاص پردازی ، حرکتی مثبت است که باعث ایجاد زمینه و جاذبه ی جدید برای هنرمندان و صنعتگران هنرهای سنتی، جهت گشودن بازاری نو برای برون رفت از رکود فعلی می شود.

به گزارش خبرگزاری موج به نقل از روابط عمومی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور، بهروز سیف اللهی هنرمند پیشکسوت و پژوهشگر صنایع دستی در زمینه خاص پردازی صنایع دستی ضمن پرداختن به مفاهیم خاص پردازی در موضوعات و هنرهای مختلف، گفت : لازم می دانم تا به مواردی جهت شفافیت بیشتر این جریان اشاره کنم. در ابتدا، خاص پردازی مقوله ای غریب و نا آشنا در فرهنگ و یا هنر ما نیست، بدین معنا که با مراجعه به موزه های موجود در کشور اشیا و به ویژه ظروف بسیاری را مشاهده خواهید کرد که در روی آن و یا در قسمت پشت آن ممهور به نوشته ای به این مضمون (سفارش حاجی آقا فلان) و یا سفارش (فلان الدوله) است.

وی افزود: صد البته به دلیل بهای گزاف این گونه اشیا ابتیاع آن تنها در توان اقشار متمول و طبقات اعیان آن دوران بوده است، لیکن این روند در کشورهای اروپایی و امریکای شمالی تا زمان حاضر نیز در غالب حکاکی در پشت حلقه های ازدواج که در برگیرنده نام همسر و یا کلمات دلنشین و خاطره انگیز برای زوجین می باشد و تا آخرین لحظات حیات در انگشتان شان باقی است استمرار دارد.

این پژوهشگر در ادامه عنوان کرد : در درجه بعد یکی از اهداف خاص پردازی در دوره فعلی ایجاد شرایطی است که اقشار متوسط جامعه نیز بتوانند از این امکان جهت ثبت یادمان ها و یا به نوعی ابراز علاقه و احترام به فرد مورد نظرشان بهره گیرند.

سیف اللهی در ادامه ضمن قدردانی از حرکت مثبتی که به تازگی از سوی معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی در زمینه ایجاد خلاقیت و نوآوری و همچنین مبحث خاص پردازی یا به بیان دیگر خلق سفارشی آغاز شده است، اضافه کرد : دلیل سوم در این راستا، ایجاد زمینه و جاذبه ی جدید برای هنرمندان و صنعتگران حوزه هنرهای سنتی جهت گشودن بازاری نو برای برون رفت از رکود فعلی است.

وی همچنین با اشاره به اینکه خاص پردازی بازاری نو در صنایع دستی را موجب می شود، ادامه داد : همانگونه که اکثر دوستان در سفر مشهد مشاهده کرده اند چند سالی است که فروش انواع خودکار که در شرایط عادی هیچ گونه مخاطب و مشتری برای آن متصور نیست تنها با ثبت یک نام و یا یک ابراز ارادت به شخص گیرنده فروش میلیونی به دست آورده است. این مورد تنها یکی از چندین مورد ایجاد بازار از طریق خاص پردازی است که می توان آنرا به آثار صنایع دستی به ویژه آثاری که بیشتر با نماد شهرها و مکان های تفریحی و زیارتی مورد اقبال گردشگران داخلی و خارجی هستند تعمیم داد.

به گفته وی غرض از بیان این مطالب میزان انعطاف و کاربردی بودن خاص پردازی در بازه گسترده اشیا ارزان قیمت تا اشیا و آثار فاخر است.

سیف اللهی یاد آور شد: در اینجا لازم است تا اشاره ای داشته باشیم به اشیایی که به عنوان نماد مکان های تاریخی و گردشگری از جمله نماد سفالین بادگیرهای یزد و یا نمادهای تخت جمشید و امثال آن قابلیت کتیبه نگاری و حکاکی مطالب مورد درخواست خریدار را دارد و اینها تنها گوشه ای از این قابلیت هاست و هر هنرمند می تواند خاص پردازی را در محصول هنر خود اعمال و آن را به صورت یک محصول منحصر به فرد قابل ارائه کند.

بهروز سیف اللهی پژوهشگردر پایان سخنانش بیان کرد : از تمامی دوستان هنرمند و هنر دوست انتظار می رود تا با بیان پیشنهادات و ارائه آثار مرتبط با ایده خاص پردازی، حمایت کننده این شاخه استوار فرهنگی و هنری کشور که همان صنایع دستی و هنرهای سنتی است شوند. همچنین در این مسیر همراهی رسانه ها به ویژه صدا و سیمای جمهوری اسلامی و همینطور شبکه های اجتماعی و نشریات هنری و اقتصادی به عنوان بازویی توانمند نقش به سزایی را ایفا خواهد کرد.

مسابقه خاص پردازی در صنایع دستی که به همت معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی کشور برگزار می شود که علاقمندان رشته­ های مختلف صنایع دستی برای شرکت در این مسابقه، می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن ۶۱۰۶۳۴۷۸- 021 تماس بگیرند و عکس آثار خود را تا تاریخ 10 اردیبهشت ماه به آدرس اینترنتی singularhandicraft@gmail.com ارسال کنند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج