مصطفی رحماندوست از شیوه‌های داوری بخش بین‌الملل نوزدهمین جشنواره‌ قصه‌گویی سخن گفت.

به گزارش خبرگزاری موج، رقابت‌های بین‌الملل جشنواره قصه‌گویی در حالی ادامه دارد که یکی از داوران این بخش به  محورهای استاندارد قصه‌گویی اشاره کرد.
بر این اساس مصطفی رحماندوست در دومین روز از رقابت‌های این جشنواره و در پاسخ به نگرانی قصه‌گویان ایرانی گفت: «حرکات موزون و موسیقی در کیفیت یک قصه‌گویی تاثیر ندارد. من به عنوان یکی از داوران  معتقدم که حرکت، زنده شدن قصه و استفاده از زبان بدن است که یک قصه را از دیگری متمایز می‌کند.»
پیش‌تر بخشی از شرکت‌کنندگان ایرانی بخش بین‌الملل ابراز نگرانی کرده بودند که به دلیل آزادی عمل شرکت‌کنندگان خارجی در حرکات نمایشی ممکن است این امر در آرای داوران و کیفیت آثار این رقیبان تاثیر داشته باشد.
رحماندوست در پاسخ به این نگرانی گفت: «قصه‌های خوبی از سوی برخی قصه‌گویان خارجی نقل می‌شود اما داوران تاکید دارند اگر حرکات آن‌ها هم نمایشی باشد و اثر را به تئاتر نزدیک کنند امتیازی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد.»
این شاعر و نویسنده ادامه داد: «شیوه‌نامه‌ای برای داوری در اختیار ما قرار گرفته است. انتخاب قصه، بیان، جان‌بخشی به قصه و ارتباط با مخاطبان نکات بارز این شیوه‌نامه هستند و آنچه نظر داوران را جلب می‌کند تخیل است چرا که کار قصه‌گویی تخیل است، نه نمایش.»
او با تاکید بر این نکته که لباس و ابزار، نکات فرعی امتیازدهی هستند اعلام کرد: «در جشنواره‌های دیگر کشورها هم ابزارهای قصه‌گویی جزو ملاک‌های داوری نیستند.»
این داور در ادامه به کیفیت این جشنواره را خوب ارزیابی کرد و گفت: «خیلی خوشحالم که پس از ۲۰ سال پیشرفت زیادی را در این جشنواره شاهدم اما برای بین‌المللی‌تر شدن این رویداد توجه به چند نکته ضروری است. یکی از مهم‌ترین آن‌ها توجه به تمرکز قصه‌گویان است. حضور مترجم روی سن و ترجمه‌ هم‌زمان حس و حال قصه را می‌گیرد لذا ضروری است که شبیه به دیگر جشنواره‌ها خلاصه‌ای از داستان در اختیار داوران و مخاطبان قرار بگیرد و قصه‌گویان به زبان خود قصه‌هایشان را روایت کنند.»
او با ذکر این پیشنهاد که قصه‌گویان ایرانی نیز امکان حضور در جشنواره‌های خارجی را دارند بر تلاش و پیگیری آنان در این امر تاکید کرد: «زمان انتخاب افراد توسط نهادها برای کارگاه‌ها گذشته است. تا مادامی که انجمن قصه‌گویان وجود ندارد خود افراد باید روابط حرفه‌ای را گسترش دهند و با مراجعه به سایت‌ها و ایجاد ارتباط با جشنواره‌ها امکان حضور در آن‌ها را برای خود فراهم بیاورند.»
رقابت‌های بخش بین‌الملل نوزدهمین جشنواره‌ قصه‌گویی فردا بعدازظهر پایان می‌پذیرد. برندگان این بخش در مراسم پایانی جشنواره معرفی خواهند شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج