رئیس سازمان بسیج هنرمندان گفت: در جبهه شور و حماسه و شادی هم فراوان وجود دارد؛ سبک زندگی دفاع مقدس نباید فراموش شود. نشود که وقتی صحبت دفاع مقدس می آید جوانان فقط به سمت غم واندوه بروند.

به گزارش خبرگزاری موج، آیین اختتامیه جشنواره تئاتر بسیج ساعتی پیش، 30 بهمن ماه با حضور محمدهادی قمیشی، مهدی شفیعی مدیرکل هنرهای نمایشی، حسین مسافر استانه، فرهاد قائمان، قاسم زارع، افسر اسدی، اصغر همت، امیرحسین شفیعی، سردار جباری، جهانبخش سلطانی، کوروش زارعی دبیر جشنواره و هنرمندان تئاتر کشور در تالار شهید آوینی بندرعباس آغاز شد.

*تئاتری ام و خودم را از مدیران نمی‌دانم

در ابتدای مراسم کوروش زارع دبیر جشنواره طی سخنانی با تشکر از همه حاضران و فعالان جشنواره تئاتر عنوان کرد: من تئاتری ام و هیچگاه خودم را از جرگه مدیران نمیبینم و بنابراین از شما هستم.

وی عنوان کرد: امسال ما جشنواره را متمرکز در بندرعباس نکردیم و مردم شهرهای دیگر هم از کارها بهره مند شوند. ما قطعا کم و کاستیهایی داشتیم که عذرخواهی میکنم.

در ادامه مراسم سردار ترابی فرمانده سپاه حضرت سجاد استان هرمزگان طی سخنانی گفت: به عنوان یک شهروند هرمزگانی به خودمان میبالیم که شاهد حضور چنین هنرمندانی از سراسر ایران هستیم. بزرگی مردم هرمزگان انقدر زیاد است که ذره ای هم نشان داده نشد.  در آستانه عملیات کربلای پنج هستیم که شهدای زیادی از استان هرمزگان تقدیم شد عده ای از انها شهدای غواص بودند عده ای هم در دو مرحله دیگر تقدیم انقلاب شدند.

*برای چشم انداز هنر اندیشه کنیم/جامعه امروز عطش طنز دارد

سپس منتظری رییس بسیج هنرمندان نیز با اشاره به ضرورت توجه جامعه هنری به نگاه مسئله محور به نیازهای جامعه است، توضیح داد: مسئله جهت اطلاع نیست جامعه هنری ما نسبت به مسئله چه وظیفه ای دارد. هنر زینتی و تشریفاتی نیست باید همه را به رشد و بالندگی دعوت کند.

وی افزود: در نگارش متون نمایشی باید توجه مجدد کنیم اگر دوران دفاع مقدس به هشت فصل تقسیم شود کارنامه متون نمایشی به فصل اوج معطوف شده و آن فصل ایثار و شهادت است. در جبهه شور و حماسه و شادی است سبک زندگی دفاع مقدس نباید فراموش شود نشود که وقتی صحبت دفاع مقدس می آید جوانان به سمت غم واندوه بروند.

این مقام مسئول ادامه داد: امروز زمین ترک خورده جامعه عطش طنز دارد بسیج نباید ازین امر دور شور اگر چنین نکنیم این نیاز اصیل را طنزی نامناسب مسموم پر می‌کند. پس از دوازده دوره گام های شایسته ای برداشته شده که اگر قانع شویم جای رکود ماست. هنرمندان این جشنواره باید قلمرو خود را در بحث علم به پله فرادستی معطوف و احساس فقر کنند وگرنه به جایی نخواهیم رسید.

وی درباره ضرورت نقدپذیری گفت: اگر یک هنرمند پنجره افکارش را به روی نقد ببندد توقف خواهد کرد. اقبال چه زیبا گفت که نقد باران رحمتی است که بر کشتار ما میبارد. بیاییم برای چشم انداز هنر اندیشه کنیم در افق 1404 سهم کجاست؟ اگر قله هدف مشخص نباشد مسیر انحرافی است.

وی افزود: جشنوارهای متعدد دراین سه دهه بیشتر به ترمیم یک پله مبادرت کرده مگراینکه با سند راهبردی هنر نمایش قلمرو نگاه را به قله داشته باشند.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج