حجت‌الاسلام مظفر سالاری نویسنده و از فعالان حوزه ادبیات داستانی در مراسمی با حضور جمعی از استادان حوزه و دانشگاه، مسئولان و جمعی از علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در یزد تجلیل شد.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت‌الاسلام حسن معزالدینی امام جمعه موقت یزد و از استادان حوزه در این مراسم ادبیات داستانی را یکی از ارکان ادبیات برشمرد و اظهار کرد: اساساً آن‌ چه در ادبیات بروز می‌کند، معلول ادراکات و احساسات همه ماست و این احساسات منجر به انفعالات نفسانی‌ای می‌شود که می‌تواند به شیوه‌های مختلف نظیر خلق آثاری همچون شعر و داستان بروز کند.

وی افزود: قرآن کریم در بیان ماجرای انبیای الهی، از ابزار داستان و قصص قرآنی بهره می‌برد که این امر، بیانگر آن است که داستان‌پردازی، یکی از اصول مهم در جنبه‌های هدایت‌گری است.

حجت‌الاسلام معزالدینی با تشکر از مجموعه کتابخانه‌های عمومی استان یزد و آموزشکده فنی حضرت رقیه(س) به دلیل برگزاری این مراسم، ابراز امیدواری کرد که جاذبه‌های شخصیتی و ادبی حجت‌الاسلام سالاری که بیشتر در قلم او بروز کرده است، مورداستفاده نسل جوان و نوجوان قرار گیرد.

حجت‌الاسلام زکریا اخلاقی شاعر نیز در این مراسم به تبیین ابعاد مختلف آثار مظفر سالاری پرداخت و بیان کرد: محتوای غنی داستان‌های وی و رعایت اصول و فنون داستان‌نویسی در آثار مظفر سالاری، از مهم‌ترین خصوصیات آثار این نویسنده توانمند است.

وی خصوصیت دیگر شخصیت ادبی سالاری را قلم شیوا و جذاب در خلق داستان‌ها دانست و گفت: رمان ارزشمند «رویای نیمه‌شب» که مورد تحسین مقام معظم رهبری نیز قرار گرفته است، خاصیتی که دارد این است که به دلیل جذابیت و شیوایی قلم، مورد توجه مخاطبان خاص و عام است و به همین خاطر موفق شده در مدت زمان کوتاهی به چاپ شصت و پنجم برسد.

او همچنین خیال‌پردازی قوی را از دیگر ویژگی‌های سالاری عنوان و بیان کرد: جلوه این طبع خیال‌پردازانه در داستان «رویای نیمه‌شب» بروز و ظهور دارد که نویسنده با استفاده از قصه واقعی یک‌صفحه‌ای ابوراجح حمامی در شهر حله، داستانی 350 صفحه‌ای را پردازش کرده و به رشته تحریر درآورده است.

حجت‌الاسلام اخلاقی در پایان سخنان خود به حجت‌الاسلام مظفر سالاری پیشنهاد کرد با توجه به پیشینه و قلم شیوای خود به فعالیت‌های گسترده‌تری در حوزه ادبیات دینی و قصص قرآنی بپردازد.

احمد پهلوانیان مدیر کل صدا و سیمای مرکز یزد نیز در سخنانی به تبیین ابعاد شخصیتی و ادبی دو نفر از هنرمندان استان، حجت‌الاسلام زکریا اخلاقی و حجت‌الاسلام مظفر سالاری پرداخت.

او در این خصوص گفت: یکی از ضعف‌هایی که در استان یزد مشهود است، این است که به شخصیت‌های فرهیخته و نخبگان خود توجه نداریم و این افراد بیش از آن‌که در زادگاه خود شناخته شده باشند، در سایر استان‌ها شناسایی شده و مورد توجه قرار گرفته‌اند.

پهلوانیان نقطه شروع آشنایی خود با مظفر سالاری و آثار وی را سال‌های آغازین دهه 70 دانست و گفت: نخستین بار در سال 72 با مطالعه مجله «سلام بچه‌ها» که یکی از تأثیرگذارترین نشریات انقلاب در حوزه ادبیات کودک به حساب می‌آید، با آثار و شخصیت ایشان آشنا شدم.

او افزود: بدون تردید، مظفر سالاری، نقطه اوج بخشی از ادبیات پس از پیروزی انقلاب اسلامی است و شهر قم که به عنوان کانون ادبیات کودک در کشور شناخته می‌شود، در حوزه‌های مختلف مرهون تلاش‌های وی است.

وی با بیان برخی ابعاد شخصیتی سالاری گفت: تواضع بسیار ایشان و تأکید بر دیده نشدن و در چشم نبودن، از بارزترین خصوصیات اخلاقی و شخصیتی این نویسنده فرهیخته است، ولی وظیفه ما شناساندن این‌چنین شخصیت‌هایی به جامعه است که در این خصوص جا دارد از مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان به دلیل برگزاری این مراسم، قدردانی کنم.

رقیه دوست‌فاطمی‌ها مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان یزد نیز با تسلیت سالروز شهادت حضرت فاطمه(س) و گرامیداشت دهه فجر انقلاب اسلامی، از قبول دعوت حجت‌الاسلام مظفر سالاری که از او به عنوان نویسنده شهیر، بااخلاق و توانمند استان یاد کرد برای شرکت در این مراسم، قدردانی کرد و حضور حجت‌الاسلام معزالدینی و حجت‌الاسلام زکریا اخلاقی را نیز ارج نهاد.

وی ابراز امیدواری کرد با برگزاری چنین نشست‌هایی، بتوان شخصیت برجسته اندیشمندان استان را به عموم مردم معرفی کرد.

همچنین فخرالسادات خامسی رییس دانشکده فنی حضرت رقیه(س) یزد با بیان اینکه گاهی در برخی از حوزه‌های فرهنگی تک‌بعدی عمل شده و از ظرفیت‌های مختلف ادبی و هنری به درستی استفاده نمی‌شود، عنوان کرد: حجت‌الاسلام سالاری به زیبایی مباحث حوزوی را با دنیای ادبیات پیوند داده‌ و موفق شده‌ است نیازهای دینی و مذهبی جوانان را با شیوایی قلمی که دارد در قالب‌های جوان‌پسندی چون رمان، مرتفع کند.

او افزود: نکته ارزشمند دیگری که در خصوص آقای سالاری مورد توجه است، جامع‌الابعاد بودن آثار ایشان است که در کنار فعالیت جدی در داستان‌نویسی، وارد حوزه‌هایی همچون فیلم‌نامه‌نویسی نیز شده است و توانسته در این بخش نیز بدرخشد.

حجت‌الاسلام مظفر سالاری هم در این مراسم با بیان اینکه این جلسه تداعی کننده تجلیل از وی و حجت‌الاسلام زکریا اخلاقی در کنگره هشت سال پیش «شعر و قصه طلاب کشور» بود، ابراز کرد: در دی‌ماه سال جاری دو اتفاق مهم و شیرین برای بنده رقم خورد؛ نخست اینکه هشتم دی‌ماه در جشنواره «دین و پژوهش‌های برتر» یکی از کتاب‌های بنده به عنوان تنها اثر داستانی برگزیده این جشنواره انتخاب شد و مهم‌تر از آن، سعادت دیدار با مقام معظم رهبری در 16 دی‌ماه بود که معظم له در دیدار صمیمی و خصوصی با برخی از اصحاب فرهنگ و قلم، بنده را به دلیل نگارش کتاب «قایق راندن به اقیانوس» مورد تفقد قرار دادند. مقام معظم رهبری از رمان «رویای نیمه‌شب» نیز به نیکی یاد کردند.

او در ادامه تصریح کرد: در آن جلسه، بنده در پاسخ انتقاد یکی از حاضران نسبت به آمار پایین کتابخوانی در کشور، تولید آثار جذاب و توزیع و تبلیغ مناسب این آثار را راهکار پیوند مردم با کتاب و مطالعه دانستم.

سالاری سپس به دیدار مقام معظم رهبری با نخبگان استان یزد طی سفر ایشان به استان در سال 86 اشاره کرد و گفت: بخشی از آن دیدار به یادماندنی، در واقع جلسه‌ای برای پاسداشت مقام مرحوم مهدی آذریزدی بود که رهبر معظم انقلاب در سخنان خود به نیکی از وی و آثارش تجلیل کردند و خود مرحوم آذریزدی نیز پس از آن دیدار اذعان داشت که تکریم معظم له، به وی آبرو داد.

این نویسنده در بخش دیگری از سخنان خود به تشریح گوشه‌ای از سابقه خود در حوزه ادبیات پرداخت و گفت: بنده حدود 25 سال سابقه مطبوعاتی در حوزه ادبیات کودک دارم که اوج آن به دوران مسئولیت در دو نشریه «سلام بچه‌ها» و «پوپک» بازمی‌گردد.

او افزود: در کنار پرداختن به حوزه ادبیات و نگارش چندین داستان و رمان، اخیراً نگارش متن یک انیمشن بلند سه‌بعدی را به پایان رسانده‌ام که پس از تدوین در قالب یک کار 600 دقیقه‌ای از شبکه‌های برون‌مرزی سیمای جمهوری اسلامی پخش می‌شود.

سالاری از دیگر آثار در دست تألیف خود را دانش‌نامه قرآنی ویژه نوجوانان عنوان کرد و گفت: این اثر که بزرگ‌ترین دانش‌نامه قرآنی نوجوانان در جهان اسلام است، در 14 جلد تدوین خواهد شد که تاکنون شش جلد آن تألیف و آماده چاپ شده است.

وی اشاره‌ای نیز به آثار داستانی در دست تهیه خود داشت و بیان کرد: رمان‌های «دعبل و زلفا»، «شب صورتی» و «به سوی فانوس دریایی»، سه اثری است که در آینده‌ای نزدیک به چاپ خواهد رسید.

حجت‌الاسلام سالاری سرآغاز میل و اشتیاق فراوان خود به مطالعه را مأنوس بودن با کتابخانه دانست و ابراز کرد: بنده از کودکی عضو کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بودم و در همه دوران زندگی خود نیز با کتاب و کتابخانه مأنوس بوده‌ام و در سال 70 نیز که به عنوان کتابدار به استخدام دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم درآمدم، اقدام به تأسیس بزرگ‌ترین کتابخانه تخصصی حوزه‌های علمیه کرده و ارتباط خود را با کتابخانه‌ها حفظ کردم.

خالق رمان‌ «رویای نیمه شب» در پایان سخنان خود بیان کرد: در شرافت داستان همین بس که خداوند نیز در قرآن کریم به فراوانی از داستان در قالب قصص انبیا استفاده کرده است.

در پایان این مراسم، با حضور امام جمعه موقت یزد، مدیران کل کتابخانه‌های عمومی استان، سازمان تبلیغات اسلامی، صدا و سیمای مرکز یزد، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، مدیر حوزه هنری استان یزد، رئیس دانشکده فنی حضرت رقیه(س) و جمع دیگری از مسئولان و اندیشمندان یزدی از جایگاه ادبی حجت‌الاسلام مظفر سالاری تجلیل شد.

تجلیل از حجت‌الاسلام زکریا اخلاقی و همچنین پخش تیزر کوتاهی از رمان «رویای نیمه‌شب» از دیگر برنامه‌های آیین تجلیل از حجت‌الاسلام سالاری بود.

این مراسم با همکاری اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان و آموزشکده فنی حضرت رقیه(س) یزد در محل سالن کنفرانس این مرکز آموزشی برگزار شد.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج