ثبت نام کتابف‌روشی‌ها در طرح «عیدانه کتاب» از امروز (25 بهمن‌ماه) در سراسر کشور آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری موج بر اساس خبر رسیده، کتاب‌فروشان می‌توانند از تاریخ 25 بهمن‌ماه تا پایان روز 14 اسفند با مراجعه به سایت خانه کتاب به نشانی ketab.ir در طرح «عیدانه کتاب» ثبت نام کنند.  

بنا بر اعلام، طرح «عیدانه کتاب» با شعار «امسال هم کتاب عیدی دهیم» بعد از طرح‌های «کتاب‌فروشی به وسعت ایران»، «عیدانه کتاب»، «تابستانه کتاب» و «پاییزه کتاب» پنجمین گام در راستای توجه به اعطای یارانه کتاب از طریق کتاب‌فروشی‌هاست.

طرح «عیدانه کتاب» از 15 اسفندماه تا 15 فروردین‌ماه در کتاب‌فروشی‌های عضو طرح اجرا می‌شود و کتاب‌فروشی‌هایی می‌توانند در این طرح شرکت کنند که دارای پروانه کسب با تاریخ معتبر باشند. همچنین کتاب‌های آموزشی، کمک‌آموزشی، نایاب، افست، فاقد شماره شابک و کتاب‌هایی که در سایت خانه کتاب موجود نباشند، مشمول طرح مذکور نخواهند بود.

در این طرح سقف تخفیف برای هر کتاب‌فروشی حداقل ۲۰,۰۰۰,۰۰۰ ریال و سقف مجاز خرید برای هر خریدار حداکثر ۱,۰۰۰,۰۰۰ ریال است. خریدار می‌تواند در چند نوبت و از چند کتاب‌فروشی، کتاب‌های عمومی را با ۲۰ درصد تخفیف و کتاب‌های کودک و نوجوان را با ۲۵ درصد تخفیف از کتاب‌فروشی‌های عضو طرح «عیدانه کتاب» خریداری کند.

با توجه به مکانیزه بودن طرح، کتاب‌فروشی‌ها می‌بایست مجهز به رایانه بوده و دسترسی کامل به اینترنت داشته باشند و کتاب‌های فروخته‌شده می‌بایست در سامانه مربوط در سایت ketab.ir ثبت شود. همچنین ثبت مشخصات کتاب‌های فروخته‌شده می‌بایست آنلاین و همزمان با فروش آن صورت گیرد.

پوستر طرح «عیدانه کتاب» باید تا پایان طرح در محل قابل رویت فضای کتاب‌فروشی نصب شود.  

کتاب‌فروشی‌های متقاضی شرکت در طرح «عیدانه کتاب»، باید  نسبت به رعایت شرایط و ضوابط متعهد شوند و در صورت رعایت نکردن، خانه کتاب می‌تواند نسبت به غیرفعال کردن پنل کتابفروشی اقدام کند.

بر اساس این گزارش، هر کدام از تخلفات زیر موجب ثبت تخلف و اخطار در پنل کتاب‌فروشی می‌شود و غیرفعال شدن پنل و محروم شدن از ادامه طرح و حتی مشارکت نداشتن در طرح‌های بعدی خواهد شد. بنابراین کتاب‌فروشان باید موارد زیر را دعایت کنند:

ثبت کتاب خارج از زمان خرید تخلف محسوب شده و موجب مسدود شدن درگاه کتابفروشی خواهد بود.

کتاب‌فروشی ملزم به ارائه اطلاعات واقعی خریداران اعم از نام و نام خانوادگی، کد ملی و شماره تلفن همراه بوده و در صورت ارائه دیتای جعلی و ساختگی باعث مسدود شدن درگاه خود خواهد شد.

امکان خرید بیش از دو نسخه از یک عنوان برای هر خریدار وجود ندارد.

تطابق نداشتن اطلاعات کتاب‌ها و فروش

تفاوت غیر متعارف قیمت کتاب با قیمت درج‌شده در فاکتور کتاب‌فروشی مجاز نیست.

تطبیق نداشتن تعداد کتاب‌های فروخته‌شده با تعداد درج‌شده در فاکتور تخلف محسوب می‌شود.

فروش محصولات غیر از کتاب و ثبت اطلاعات کتاب در فاکتور مجاز نیست.

ارائه نکردن تخفیف طرح به مشتری مجاز نیست.

فروش کتاب‌های غیر مشمول در طرح و ثبت عناوین دیگر در فاکتور خریدار تخلف محسوب می‌شود.

خانه کتاب متعهد می‌شود که زیرساخت نرم‌افزاری و اطلاعات مورد نیاز برای اجرای طرح را تهیه و تولید کند.  

همچنین با کتاب‌فروشی‌ها حداکثر تا یک ماه بعد از پایان طرح، تسویه حساب می‌شود.

عضویت در کانال تلگرامی خبرگزاری موج