رییس سازمان تبلیغات اسلامی، فعالیت‌­های کتابشهر در سال­‌های اقتصاد نشر و کتاب را روندی رو به رشد و خواند، گفت: ما «بشرط شیئی» عمل می­‌کنیم و فقط کتاب­‌هایی ارزشی، دفاع مقدس، دینی، فاخر و مدافعان حرم می­‌فروشیم.

به گزارش خبرگزاری موج، حجت الاسلام مهدی خاموشی، رییس سازمان تبلیغات اسلامی، در گردهمایی کارگزاران کتابشهر با عنوان «کتابشهر، نوخواستگی و نوخاستگی» که صبح امروز(سه­ شنبه ۲ شهریور) در تالار اجتماعات سازمان دارالقرآن الکریم، با تاکید بر بسط و توسعه حوزه نشر اهل بیتی و انقلاب اسلامی، گفت: توقع ما از کتابشهر در گام اول، صرفا ویترین و ارایه کتاب بدون قید نبود، خوشبختانه شما هم رعایت کردید، ممیزی هم در مرکز شکل گرفت و به مرور زمان مورد پذیرش اقتصاد فرهنگی شما هم واقع شد.

وی افزود: مدتی است که توسعه کتابشهر به دلایل اقتصادی متوقف مانده است، شما وضعیت جریان نشر و سبد خانوارها را بهتر می دانید، این موضوع از مقایسه آمار فروش کتاب کشور در سال­ها و ماه­های گذشته پیداست، ما هم که اتفاقات سوره مهر و امیرکبیر را پیگیری می­کنیم، اتفاقات پول این روزها چیزی نیست که از نظر ما دور بماند، امیدوارم در این شرایط به توسعه کتابشهر و امکانش دست پیدا کنیم.

خاموشی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه انقلاب اسلامی جبهه مقابل دارد، تصریح کرد: برخی با انقلاب «شرط لا» عمل می­کنند، یعنی هیچ فرقی برایشان نمی­کند که چه کتابی را بفروشند، برخی هم «لابشرط» و خنثی هستند و فرقی برایشان ندارد که چه کتابی را بفروشند، ما در فروشگاه نمی­توانیم از این دو شق باشیم، ما بشرط شیئی عمل می­کنیم و فقط کتاب­های ارزشی، دفاع مقدس، دینی، فاخر و این روزها کتاب مدافعان حرم می­فروشیم.

رییس سازمان تبلیغات اسلامی با بیان اینکه جبهه انقلاب اسلامی در حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و دانشگاهی عرصه وسیعی است و انتظار ما از کتابشهر تقویت این عرصه وسیع است، خاطرنشان کرد: جبهه وسیع انقلاب به ویترین نیاز دارد و باثبات­ترین و ریشه­دارترین حوزه­ای که می­تواند این جبهه را حفظ و تقویت کند، حوزه کتاب است که در سراسر جهان مقبولیت و عمق دارد.

وی با بیان اینکه نگاه فرهنگی انقلاب اسلامی در جهان طرفداران زیادی دارد، گفت: در سفری به یکی از شهرهای تانزانیا، به منزل یک مدیر مدرسه­ای وارد شدم و دیدم که عکس آیات عظام گذشته و امروز روی دیوار اتاقش نصب شده است، او به من گفت که می­خواهم در انقلاب امام(ره) سهیم باشم، با وجود اینکه نمی­توانم مثل شما مستقیم به انقلاب کمک کنم اما می­توانم رساله و آثار امام را ترویج دهم. این مدیر در مدرسه­اش فرهنگ اهل بیتی را به ۵۰۰ دانش آموز آموزش می­دهد و از ما انتشار کتاب انقلاب اسلامی بویژه به زبان فارسی را مطالبه می­کرد، چرا که معتقد بود زبان فارسی زبان انقلاب اسلامی است.

این عضو شورای انقلاب فرهنگی یادآور شد: امروز که چهار دهه از انقلاب می­گذرد، و این تفکر عملکرد موفقی داشته، بین اقوام بدوی و بیابانی ماسایی نفوذ کرده و آنها را مستقیم به فرهنگ اهل بیتی دعوت می­کند.

خاموشی در ادامه با اشاره روند رو به رشد کتابشهر در سال­های کساد اقتصاد نشر و کتاب در ایران، یادآور شد: گزارش‌هایی که تاکنون از آقای شفیق(مدیر عامل موسسه کتابشهر) گرفته‌ام، نشان می‌دهد که اهداف کتابشهر به صورت نسبی در حال تحقق است. گزارش مجمع نشان از ضرر و زیان نمی‌دهد بلکه در برخی شاخه‌ها نشان از سودآوری و رشد می‌دهد.

وی در ادامه با اشاره به خاطره خرید کتاب در یکی از خیابان های تهران در دوران نوجوانی، اظهار داشت: قبل از انقلاب برای خرید کتاب به خیابان ناصر خسرو کوچه نائب می­رفتیم، امروز که می­رویم باید لوازم آرایشی بخریم. این کاش این اتفاق نمی­افتاد و این جایگاه که اتفاقا مردمی بود، به عنوان تاریخچه انقلاب حفظ می­شد، هرچند جریان اقتصادی دست همه نیست با این حال امروز اگر کسی این خاطره را داشته باشد و گذرش به کوچه نائب بیافتد، دلش می­گیرد.

خاموشی در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه مخالف راه­اندازی فروشگاه های چندمنظوره کتاب نیست و باید این اتفاق در کشور بیافتد، گفت: البته این ایده نباید بر نفس نشر و فروش کتاب غلبه کند.

رییس سازمان تبلیغات اسلامی در ادامه با تقدیر از روند رو به رشد کتابشهر، گفت: گزارش­ها از فعالیت­های کتابشهر، نشان می­دهد، اهدافی که از ابتدا برای کتابشهر در نظر گرفته شده بود، به صورت نسبی در حال تحقق است، گزارش مجمع نشان از ضرر و زیان نیست بلکه در بعضی شاخه­ها حاکی از رشد و سودآوری است.

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه با اشاره به عزم سازمان تبلیغات اسلامی و کتابشهر برای خرید آثار هنری فاخر اهل بیتی، تاکید کرد: ایده‌ مشترکی که من و آقای شفیق سال‌ها داشتیم، این بود که هنر اهل بیتی در کشور متولی ندارد. البته به صورت جسته گریخته کارگاه‌های کوچک با افراد خاصی به این امر اشتغال داشته‌اند، اما کارهای کلان و موثری انجام نشده است.

وی تصریح کرد: حوزه هنری نیز در حوزه انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و سبک زندگی ایرانی اسلامی به خرید آثار هنری همت گماشته­اند، از این رو به کتابشهر گفتیم خرید آثار هنری اهل بیتی را شروع کند، امروز یک خزانه و سرمایه بزرگی از آثار هنری جمع شده است که قابل اعتناست و شهرداری از این آثار عکس­برداری کرده و قرار است در موزه­های شهری نمایش بدهند. امروز فروشگاه­های کتابشهر می­توانند به نمایش و عرضه عمومی این آثار کمک کند.

خاموشی در ادامه با تقدیر از فعالیت های کتابشهر، دکتر خاموشی با تقدیر از تلاش‌هایی که در شعب کتابشهر در سراسر کشور صورت می‌گیرد، گفت: قبول داریم که مشکلاتی هست ولی ما عادت کرده‌ایم به این مشکلات. ما نمی‌گوییم در کتابشهرها تلسکوپ نباشد اما نباید طوری باشد که تلسکوپ و محصولات مشابه آن مانع از فروش کتاب شود. تعقل جمعی شما باید این نسخه باشد که اگر قرار است ما یارانه بدهیم، باید این اهداف در کتابشهر دنبال شود.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی همچنین یادآور شد: آثار فروشگاه‌های کتابشهر باید متنوع باشد و ما با این هم مخالف نیستیم و شما باید صنایع فرهنگی و محصولات مورد نیاز خانواده­ها را تامین کنید و محصولات حوزه فرهنگ عمومی، زبان و کتاب‌های کمک آموزشی بفروشید، اما کتاب‌های مغایر با انقلاب اسلامی و فرهنگ اهل بیتی نباید در این کتابفروشی­ها وجود داشته باشد. ویترین کتابشهر علاوه بر محصولات فرهنگی که قبلاً عرض کردم، می تواند جای کتابهای مرتبط با فرهنگ اسلامی، اهل بیتی، انقلاب اسلامی و دفاع مقدسی هم باشد.