۳۵ هنرمند نقاش برای ثبت سومین پروژه هنری _ محیط‌زیستی به بیابان‌های سمنان می‌روند تا جانوران بیابانی را با هنر خود ثبت کنند.

به گزارش خبرگزاری موج، گروه فرهنگی و هنری جان زمین در ادامه فعالیت‌های گروه هنری «پیله بهشت»، سومین پروژه هنری _ محیط زیستی خود را در جهت رشد فرهنگ حفاظت از محیط زیست به رصد گونه‌های مختلف خزندگان و سایر گونه‌های بیابانی و محیط زیست‌شان اختصاص داد.

در این پروژه هنری جمعی از هنرمندان در سفری ۴ روزه به پارک ملی توران در استان سمنان محیط زیست و زندگی جانوران وحشی و بیابانی را در قالب هنری روایت خواهند کرد.

در این سفر که مینا محیطیان مدیریت اجرایی آن را به عهده دارد، هنرمندانی چون خسرو سینایی، حسین محجوبی، گیزلا سینایی، بهرام دبیری، رضا کیانیان، تاها بهبهانی، مصطفی دشتی، همایون سلیمی، ناصر پلنگی، بهنام کامرانی، بهداد لاهوتی، طاهره صمدی طاری، سعید احمدزاده، بیتا وکیلی، علی ندایی، محمد حمزه ایی، محمد انصاری، سهیل عاملی، فریده زریو، قدرت الله عاقلی، احمد مرشدلو، فریدون امیدی، حجت امانی، جمشید حقیقت شناس، مهرداد لرپور، شهریار احمدی، امیر اصغرزاده، مونا پاد، سیمین اکرامی، بهناز جلالی، زهرا قیاسی، عسل پیروی، عباس عبداللهی و مهسا زینلی حضور دارند.

بعد از اتمام این سفر که در تاریخ ۹ تا ۱۲ شهریور ماه ۹۵ برگزار می‌شود همانند دو دوره گذشته علاوه بر چاپ کتاب از مجموعه آثار و ساخت فیلم مستند، نمایشگاهی نیز با این موضوع برگزار شود.

گروه هنری پیله بهشت پیش از این در سال ۹۲ پرندگان مهاجر آشوراده را سوژه اصلی هنرمندان تصویرگر قرار داد که با سفر ۲ روزه به آشوراده و رصد ۱۴۰ گونه پرنده مهاجر و بومی نمایشگاهی از مجموعه آثار این هنرمندان در خانه هنرمندان برگزار و کتابی با عنوان «بازگشت پرندگان» منتشر شد.

نمایشگاه بازگشت پرندگان مشتمل بر ۴۳ اثر از ۲۸ گونه از پرندگان مهاجر بود که توسط ۲۵ هنرمند تصویرگر در نخستین دوره تصویرسازی محیط زیست، به تصویر کشیده شد.

این گروه در سال ۹۳ نیز ماهی‌ها و مرجان‌های خلیج فارس را موضوع هنرمندان قرار داد و با انتخاب هنرمندانی از سه نسل مختلف و با سفر ۴ روزه به جزیره کیش ضمن غواصی و آسیب شناسی اکو سیستم خلیج فارس آثاری را بر بوم نقاشی ثبت کردند. آثار هنرمندان حاضر در این سفر نیز در قالب نمایشگاهی با نام «ماهی و مرجان» در اردیبهشت ماه سال ۹۴ همزمان با روز ملی خلیج فارس در فرهنگسرای نیاوران به نمایش در آمد.

در این نمایشگاه مجموعه ۳۸ اثر درباره ماهیان و مرجان‌های خلیج با ارائه آثاری از زنده‌یاد پرویز کلانتری، حسین محجوبی، گیزلا وارگا سینایی، قباد شیوا، بهرام دبیری، حسین ماهر، معصومه مظفری، مینا غازیانی، علی ندایی، علی ذاکری، مهنوش مشیری، فاطمه رادپور، فرشید شیوا، طاهره صمدی طاری، شیما خشخاشی، سعید رفیعی منفرد، وحید چمانی، بیتا وکیلی، امیرنصر کم‌گویان، بابک رشوند، سعید احمدزاده، مهشید دارابی، گلرخ محتاج الفضل، لیلی رشیدی، مرتضی پورحسینی، علی زعیم، بهناز جلالی، سبا عربشاهی، لیلا سیفی، آرزو و افروز قلی‌زاده، سمایه شریفی، بهنام کامرانی، الهه محیطیان، نسترن سیف‌الله‌زاده، ستاره معتضدی و افشین بختیار به نمایش درآمد.