مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) فارس در همایش زکات استان فارس از جمع‌آوری ۴۰ میلیارد تومان زکات در این استان طی سال گذشته خبر داد و گفت: این مبلغ در قالب زکات واجب، مستحب و فطریه جمع‌آوری و در دبیرخانه شورای زکات ضبط و ثبت شد.

به گزارش خبرگزاری موج از فارس، محمد بذرافشان امروز در همایش زکات استان فارس که با حضور رئیس شورای عالی زکات کشور در شیراز برگزار شد، از جمع‌آوری ۴۰ میلیارد تومان زکات در این استان طی سال گذشته خبر داد و گفت: این مبلغ در قالب زکات واجب، مستحب و فطریه جمع‌آوری و در دبیرخانه شورای زکات فارس ضبط و ثبت شد.

وی افزود: بر اساس استفتائات فقهی، شیوه هزینه زکات ۶۰ به ۴۰ است یعنی ۶۰ درصد سهم سفره‌های فقرا و مابقی برای پروژه‌های عام المنفعه هزینه می‌شود که البته در بحث فقرا باید گفت که این مبلغ برای تأمین جهیزیه، درمان، تحصیل و مسکن نیازمندان در نظر گرفته می‌شود.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) فارس با بیان اینکه بیش از ۵ میلیارد تومان تا کنون از همین زکات فقط در سرفصل مسکن به فقرا و نیازمندان کمک شده، گفت:‌ همچنین قریب ۱۰ میلیارد تومان در پروژه‌های عام‌المنفعه نظیر احداث غسالخانه، کتابخانه، خانه عالم، قنوات و غیره هزینه شده است.

بذرافشان اظهار داشت: در سه ماهه اول سال ۹۷، مردم شریف فارس بالغ بر ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان زکات خود را به مراکز جمع آوری زکات در استان پرداخت نمودند.

وی با تأکید بر اینکه زکات جمع‌آوری شده هر منطقه در همان منطقه صرف می‌شود، افزود: این اتفاقات باعث شد فارس طی دو سال اخیر در جذب زکات، مقام اول کشور را کسب کند.

بذرافشان همچنین از راه‌اندازی جلسات شورای زکات در بین عشایر خبر داد و گفت: در سال ۹۷ به دنبال این هستیم که در راستای حمایت از محرومان و مستضعفان، سهم فقرا و محرومین و نیازمندان را ویژه بدانیم و در کنار آن هم توجه به پروژه‌های عام المنفعه که می‌تواند در عمران و آبادانی استان مفید باشد، در دستور کار قرار دهیم.