نایب رئیس شورای شهر تهران گفت: شبکه خطوط لوله گازی که در عمق چند متری از سطح شهر تهران قرار دارد همچون اژدهای خفته‌ای در زیر زمین است که هر لحظه می‌تواند جان و مال شهروندان تهرانی را تهدید کند.

به گزارش خبرگزاری موج، مرتضی طلایی تغییر الگوی مصرف انرژی از گاز به برق را تنها را مهار این اژدهای خطرناک دانست که باید با برنامه ریزی‌های مدون طی ۵ سال آینده تحقق یابد و تصریح کرد: با کمال تاسف باید بگویم که حادثه شهران قابل پیش بینی بود و در آینده نیز احتمال دارد به شیوه های مختلف دیگری تکرار شود.

وی با تاکید بر اینکه تهران شهر آسیب پذیری است که آمادگی مقابله با بحران های اینچنینی در سطح وسیع را ندارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه پایتخت شهری است که با مدیریت یکپارچه و واحد بحران بیگانه است. زیرا وقتی می گوییم مدیریت واحد بحران، یعنی آن دسته از تصمیمات و اقداماتی که به صورت واحد از سوی یک متولی مشخص در یک حادثه به موقع و در لحظه صورت گیرد و این موضوعی است که تهران با آن بیگانه است.

نایب رئیس شورای شهر تهران ادامه داد: تصور کنید سازمان آتش نشانی در کمترین زمان ممکن نیز در محل حوادثحاضر شود، اما وقتی قدرت تصمیم گیری و اجرایی بستن شیر فلکه آب یا گاز منطقه‌ای را نداشته باشد، یعنی به تنهایی قادر به حل بحران نیست و این حضور به موقع نیز در سایه نبود مدیریت واحد بحران قرار می گیرد.

طلایی مدیریت واحد بحران را آمادگی تمامی دستگاه‌های گوناگون که در شهر مسئولیت دارند و تصمیم گیری‌های به موقع از سوی یک متولی دانست و افزود: احتمال وقوع بحران‌ها را باید همواره به شکل صددرصدی در نظر بگیریم تا در هر بعدی بتوانیم فضا را مدیریت کنیم. از همین رو است که بارها مانورهای بحران تکرار می‌شود یا سوله‌هایی ساخته می‌شود که ممکن است ۵۰ سال مورد استفاده قرار نگیرند، اما در یک لحظه اثربخشی شان را نسبت به سال‌های بلااستفاده بودنشان نشان می‌دهند.

این عضو کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه وقت آن رسیده که مسئولان فارغ از اینکه دلیل و چرایی وقوع حادثه‌ای همچون انفجار خط لوله گاز شهران چه بوده است، در زمینه تحقق مدیریت واحد بحران شهر تهران تصمیم های لازم را اتخاذ کنند، متذکر شد: اگر حوادثگوناگون تهران را در یک دهه گذشته رصد کنیم می‌بینیم که با وجود آنکه مسئولان در لحظه در محل حوادثحاضر شده‌اند، اما نبود مدیریت یکپارچه شهری چه قبل از بحران و حادثه رخ داده و چه در ساختار اجرایی پس از شرایط بحرانی بر روند خدمات رسانی اثرات سوئی گذاشته است.

طلایی با اشاره به اینکه تا زمانی که مدیریت یکپارچه شهری در پایتخت تحقق نیابد و مدیریت یکپارچه بحران نیز شکل نگیرد قادر به حل مشکلات کنونی نخواهیم بود، اظهار داشت: ممکن است با هماهنگی‌های مسئولان و دستگاه‌های اجرایی یک حادثه را پشت سر بگذاریم اما این به معنای آن نیست که مدیریت یکپارچه بحران و مدیریت یکپارچه شهری تحقق یافته. از همین رو معتقدم که این حادثه بار دیگر خلاء مدیریت یکپارچه شهری و مدیریت واحد بحران را به نمایش گذاشت.

وی یکی از گام‌های موثر در زمینه تحقق مدیریت یکپارچه شهری را تهیه برنامه‌ای مدون برای آمادگی زیرساخت‌های شهری برای مقابله با بحران‌های احتمالی برشمرد و افزود: یکی از نمونه‌های این آمادگی ایجاد کانال عبور شبکه‌های زیرساختی شهر همچون گاز و برق به زیر زمین است. درواقع در مسیر تحقق مدیریت یکپارچه شهری تهران باید به یک شهر زیرزمینی دست پیدا کند تا در برابر احتمال وقوع بحران‌ها میزان آسیب پذیری‌ها به حداقل ممکن کاهش یابد.

نایب رئیس شورای شهر تهران تصریح کرد: نکته مهم دیگر در مسیر تحقق مدیریت واحد بحران این است که باید بپذیریم الگوی مصرف شهروندان و استفاده از انرژی‌ها نیازمند یک تغییر اساسی است و باید به سمت تغییر الگوی مصرف از گاز به برق برویم. موضوع مهمی که می تواند در قالب یک برنامه ۵ ساله در دستور کار مسئولان قرار گیرد. زیرا خطوط زیرزمینی گاز تهران یکی از خطرناک ترین عوامل تشدید بحران شهری به بزرگی کلانشهر تهران است که هر لحظه ممکن است شاهد وقوع حوادثطبیعی و غیرمترقبه باشد.