رمضانعلی حیدری خلیلی در دیدار با تعدادی از فعالان لابراتوارهای سینمایی تاکید کرد: بی توجهی به کیفیت فنی به اعتبار سینمای ایران لطمه می زند.

به گزارش خبرگزاری موج، در ادامه سلسله نشست های هیات مدیره انجمن های صنفی خانه سینما با معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی، تنی چند از فعالان و پیشکسوتان لابراتوارهای سینمایی در دفتر معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی حضور یافتند و به طرح دیدگاه ها و مسائل شان پرداختند.

در این جلسه کامران سحرخیز به عنوان مدیر یک لابراتوار دیجیتال با اشاره به سیر تغییر فناوری از آنالوگ به دیجیتال در سینمای جهان و ایران، تغییرات صورت گرفته در سالیان اخیر را امری طبیعی و به اقتضای دانش های روز دانست و نگرش عده ای از سینماگران به صنعت دیجیتال را مورد انتقاد قرار داد.

وی توضیح داد: متاسفانه استفاده از فناوری دیجیتال سبب سهل انگاری و ساده نگری شده است؛ به گونه ای که تهیه کنندگان و کارگردانان سینما توقع دارند لابراتوارهای دیجیتال کم کاری و اهمال عوامل فنی در انجام دقیق محاسبات را در حین تصویر برداری جبران کنند.

سحر خیز عمده ترین مشکل در فرایند تولید فیلم به روش دیجیتال را غفلت از استانداردها دانست و یادآور شد به رغم بروز بودن بسیاری از امکانات در بخش تولید و پس تولید در چگونگی استفاده اصولی از آنها دچار مشکل هستیم و این موضوع بویژه در بخش نمایش فیلم بصورت حادتری خود را نشان می دهد؛ زیرا سیستم های پروژکشن های خانگی موجود در اغلب سینماها، حاصل زحمات گروه سازنده فیلم را به باد می دهند.

در ادامه این نشست شیدرنگ از دیگر متخصصان لابراتوار دیجیتال گفت، گاهی دیده می شود، فیلم هایی با داشتن پروانه ساخت ویدیویی کیفیتی به مراتب بهتر از فیلم هایی با پروانه ساخت سینمایی دارند.

وی از اینکه در مراجع نظارتی کیفیت فنی فیلم ها مورد توجه و ارزیابی قرار نمی گیرند، انتقاد کرد و گفت مهمتر از ورود و دستیابی به وسایل پیشرفته، اصلاح تفکر و فرهنگ بکارگیری اصولی این وسایل اهمیت دارد.

نیک نژاد یکی از قدیمی ترین مدیران لابراتوارهای آنالوگ با اظهار خشنودی از برگزاری جلسات مشترک مدیران دولتی با صنوف مختلف سینمایی، به ضرورت استفاده از سرمایه های انسانی و تجربه های صنعت لابراتوار تاکید کرد و با یادآوری دقت نظر و وسواس کارکنان لابراتوارهای سنتی در فرایند ظهور تا چاپ هزاران فیلم کوتاه و بلند سینمایی، توضیح داد: به بهانه استفاده از دیجیتال دقت نظر کمرنگ شده است و نباید به هر قیمتی شرافت و خوشنامی زحمتکشان لابراتوارهای سینمایی در عمر یکصد ساله آن به حاشیه برود.

در ادامه جلسه آقایان کریمیان، مردان، شفایی، رجبی خواه، مجد وفایی و بهنود از اهمیت برگزاری دوره های آموزشی و تحقیق و توسعه برای بروزرسانی دانش کارکنان لابراتوارها، رصد تازه ترین تحولات فناوری، انتقاد از نحوه مواجهه بعضی از تهیه کنندگان با خدمات لابراتوارهای دیجیتال و چگونگی حفظ و نگهداری فیلم های دیجیتال در فیلمخانه ملی ایران سخن گفتند.

حسین فرج مدیر کل دفتر توسعه فناوری سینمایی کلیات طرح «کنترل کیفیت و پیاده کردن نظام استاندارد در فرایند تولید تا نمایش» را با حاضران در میان گذاشت و خواستار مشارکت آنها در تدوین ضوابط و شاخص های علمی اعمال مقررات استاندارد در تولیدات سینمایی شد.

در پایان این نشست حیدری خلیلی معاون توسعه فناوری و مطالعات سینمایی ضمن ارائه یک جمع بندی از مباحثمطرح شده بار دیگر حفظ و تکریم سرمایه انسانی موجود در صنعت لابراتوارهای سینمایی را از سوی صنف و نیز دولت مورد توجه قرار داد و بر یکپارچگی صنف فارغ از سوابق و اشتغال اعضا در آنالوگ و دیجیتال تاکید کرد.

وی تهیه گزارش راهبردی که متضمن تبیین مسائل اساسی صنف بوده و مبتنی بر آینده پژوهی چشم اندازی را ترسیم کند، نیاز مبرم دانست و ارائه آن به مراجع مسئول را زمینه ای برای رسیدگی عمیق تر به مسائل موجود دانست.

حیدری خلیلی ظرفیت های موجود در صنف را سرمایه ای برای پیشبرد برنامه های آموزشی دانست و توضیح داد: برابر سیاست های سینمایی سال ۹۵ کلیه حمایت ها از تولید و عرضه آثار سینمایی و سمعی و بصری در حوزه خدمات پشتیبانی فنی باید از طریق لابراتوارها، استودیوها و مراکز فنی دارای مجوز از سازمان سینمایی صورت گیرد. این اقدام در راستای این سیاست است که خدمات پشتیبانی فنی سینما در مراکز معتبر تمرکز یابد و موجب تثبیت و ارتقای فناوری و توسعه فعالیت های با کیفیت در این حوزه شود.

در این نشست هم اندیشی حسین فرج مدیرکل دفتر توسعه فناوری تعامل سازنده صنوف تخصصی را با دفتر توسعه برای پیشبرد اهداف و وظایف خواستار شد.